Omtrent to et halvt år fik José Mourinho som cheftræner for Roma, inden den italienske klub i januar valgte at fyre den portugisiske trænerlegende.
Romas sportsdirektør Tiago Pinto gav i sidste uge et interview, hvor han slog fast, at han altid var loyal overfor José Mourinho, men den portugisiske stjernetræner har tydeligvis ikke meget tilovers for sin gamle sportsdirektør.
– Jeg er overhovedet ikke interesseret i hans interviews. Jeg spilder ikke min tid på at læse dem eller lytte til dem. Jeg har ikke den mindste interesse. Kommer jeg nogensinde til at arbejde med Pinto igen? Helt sikkert ikke. I dette tilfælde er det ikke en mulighed, lyder det ifølge Corriere della Sera fra José Mourinho.
Den tidligere Real Madrid- og Manchester United-boss vil ikke lægge skjul på, at han stadig har svært ved at forstå Roma-ledelsens beslutning.
– Det er svært at forstå, hvordan en træner, der når frem til europæiske finaler i træk, bliver fyret. Det er det eneste mærkelige, siger Mourinho.
I forhold til sit næste job har José Mourinho endnu ikke taget en beslutning.
– Lige nu er det intet nyt. Jeg har ikke en klub, jeg er fri, men jeg ønsker at arbejde. Til sommer ønsker jeg at arbejde igen. Man skal aldrig sige aldrig, især ikke i fodbold. Fodbold er mit liv, jeg kan være træner alle steder. Jeg har ingen problemer, lyder det fra José Mourinho.
I sin tid i Roma nåede José Mourinho at vinde Conference League i sin første sæson, mens portugiseren i sin anden sæson førte Roma til Europa League-finalen, hvor romerne tabte til Sevilla efter straffesparkskonkurrence.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
OPTAKT
New Zealand – Belgien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
OPTAKT