Omtrent to et halvt år fik José Mourinho som cheftræner for Roma, inden den italienske klub i januar valgte at fyre den portugisiske trænerlegende.
Romas sportsdirektør Tiago Pinto gav i sidste uge et interview, hvor han slog fast, at han altid var loyal overfor José Mourinho, men den portugisiske stjernetræner har tydeligvis ikke meget tilovers for sin gamle sportsdirektør.
– Jeg er overhovedet ikke interesseret i hans interviews. Jeg spilder ikke min tid på at læse dem eller lytte til dem. Jeg har ikke den mindste interesse. Kommer jeg nogensinde til at arbejde med Pinto igen? Helt sikkert ikke. I dette tilfælde er det ikke en mulighed, lyder det ifølge Corriere della Sera fra José Mourinho.
Den tidligere Real Madrid- og Manchester United-boss vil ikke lægge skjul på, at han stadig har svært ved at forstå Roma-ledelsens beslutning.
– Det er svært at forstå, hvordan en træner, der når frem til europæiske finaler i træk, bliver fyret. Det er det eneste mærkelige, siger Mourinho.
I forhold til sit næste job har José Mourinho endnu ikke taget en beslutning.
– Lige nu er det intet nyt. Jeg har ikke en klub, jeg er fri, men jeg ønsker at arbejde. Til sommer ønsker jeg at arbejde igen. Man skal aldrig sige aldrig, især ikke i fodbold. Fodbold er mit liv, jeg kan være træner alle steder. Jeg har ingen problemer, lyder det fra José Mourinho.
I sin tid i Roma nåede José Mourinho at vinde Conference League i sin første sæson, mens portugiseren i sin anden sæson førte Roma til Europa League-finalen, hvor romerne tabte til Sevilla efter straffesparkskonkurrence.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
DAGENS SPILFORSLAG
Flora kan udnytte hjemmebanefordel
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
VM-spiller alvorligt skadet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’