Napoli-boss: Jesper Lindstrøm er uegnet

Napolis cheftræner har nu gjort det klart, at Jesper Lindstrøm som spillertype slet ikke egner sig til at spille for Napoli.



Napoli spillede søndag sæsonens sidste kamp, og det blev endnu en kamp, hvor Jesper Lindstrøm måtte sidde på bænken fra første til sidste fløjt. 

Dermed er der sat punktum i en særdeles skuffende debutsæson i Serie A for den tidligere Brøndby IF-stjerne, der har fået minimal spilletid under alle de tre forskellige cheftrænere, som Napoli har haft i denne sæson. Og efter søndagens 0-0-kamp mod Lecce kom Francesco Calzona så med en ny kontant melding om Jesper Lindstrøm, som Napoli-cheftræneren åbenlyst ikke har fidus til. 

– Man kan ikke tale om stærke eller mindre stærke spillere, men om egnede og uegnede spillere. Lindstrøm er eksempelvis uegnet til at spille for et hold som Napoli, som spiller på de forreste 30 meter af banen, lød det ifølge Spazio Napoli fra Francesco Calzona. 

Dermed har Calzona endnu en gang gjort det klart, hvad han tænker om Jesper Lindstrøm. Allerede i sidste uge udtalte cheftræneren, at danskeren vil få svært ved at spille sig på holdet i Napoli, fordi han ikke har de rette karakteristika som spiller. 

Jesper Lindstrøm var Napolis dyreste indkøb sidste sommer, hvor den syditalienske storklub betalte et godt stykke over 200 millioner kroner for den 24-årige dansker, der havde været en stor profil i Eintracht Frankfurt de forudgående sæsoner. 

Heldigvis for Jesper Lindstrøm var søndagens kamp Francesco Calzonas sidste som Napoli-cheftræner. Calzona blev hentet ind som en midlertidig løsning, da Napoli i februar fyrede Walter Mazzarri. 

Spørgsmålet er dog alligevel, om Jesper Lindstrøm overvejer at forlade Napoli efter en generelt skuffende sæson, hvor han blot opnåede sammenlagt 412 minutters spilletid i Serie A. 

Loading Poll…







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kræver flere hold i Superligaen

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn