Napoli spillede søndag sæsonens sidste kamp, og det blev endnu en kamp, hvor Jesper Lindstrøm måtte sidde på bænken fra første til sidste fløjt.
Dermed er der sat punktum i en særdeles skuffende debutsæson i Serie A for den tidligere Brøndby IF-stjerne, der har fået minimal spilletid under alle de tre forskellige cheftrænere, som Napoli har haft i denne sæson. Og efter søndagens 0-0-kamp mod Lecce kom Francesco Calzona så med en ny kontant melding om Jesper Lindstrøm, som Napoli-cheftræneren åbenlyst ikke har fidus til.
– Man kan ikke tale om stærke eller mindre stærke spillere, men om egnede og uegnede spillere. Lindstrøm er eksempelvis uegnet til at spille for et hold som Napoli, som spiller på de forreste 30 meter af banen, lød det ifølge Spazio Napoli fra Francesco Calzona.
Dermed har Calzona endnu en gang gjort det klart, hvad han tænker om Jesper Lindstrøm. Allerede i sidste uge udtalte cheftræneren, at danskeren vil få svært ved at spille sig på holdet i Napoli, fordi han ikke har de rette karakteristika som spiller.
Jesper Lindstrøm var Napolis dyreste indkøb sidste sommer, hvor den syditalienske storklub betalte et godt stykke over 200 millioner kroner for den 24-årige dansker, der havde været en stor profil i Eintracht Frankfurt de forudgående sæsoner.
Heldigvis for Jesper Lindstrøm var søndagens kamp Francesco Calzonas sidste som Napoli-cheftræner. Calzona blev hentet ind som en midlertidig løsning, da Napoli i februar fyrede Walter Mazzarri.
Spørgsmålet er dog alligevel, om Jesper Lindstrøm overvejer at forlade Napoli efter en generelt skuffende sæson, hvor han blot opnåede sammenlagt 412 minutters spilletid i Serie A.
LIVE
LIVE: Andres Iniesta bliver cheftræner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Færdig som cheftræner i Real Madrid
OPTAKT
Manchester City – Aston Villa
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
Michael Carrick bliver i Manchester United
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
INTERVIEW