Napoli spillede søndag sæsonens sidste kamp, og det blev endnu en kamp, hvor Jesper Lindstrøm måtte sidde på bænken fra første til sidste fløjt.
Dermed er der sat punktum i en særdeles skuffende debutsæson i Serie A for den tidligere Brøndby IF-stjerne, der har fået minimal spilletid under alle de tre forskellige cheftrænere, som Napoli har haft i denne sæson. Og efter søndagens 0-0-kamp mod Lecce kom Francesco Calzona så med en ny kontant melding om Jesper Lindstrøm, som Napoli-cheftræneren åbenlyst ikke har fidus til.
– Man kan ikke tale om stærke eller mindre stærke spillere, men om egnede og uegnede spillere. Lindstrøm er eksempelvis uegnet til at spille for et hold som Napoli, som spiller på de forreste 30 meter af banen, lød det ifølge Spazio Napoli fra Francesco Calzona.
Dermed har Calzona endnu en gang gjort det klart, hvad han tænker om Jesper Lindstrøm. Allerede i sidste uge udtalte cheftræneren, at danskeren vil få svært ved at spille sig på holdet i Napoli, fordi han ikke har de rette karakteristika som spiller.
Jesper Lindstrøm var Napolis dyreste indkøb sidste sommer, hvor den syditalienske storklub betalte et godt stykke over 200 millioner kroner for den 24-årige dansker, der havde været en stor profil i Eintracht Frankfurt de forudgående sæsoner.
Heldigvis for Jesper Lindstrøm var søndagens kamp Francesco Calzonas sidste som Napoli-cheftræner. Calzona blev hentet ind som en midlertidig løsning, da Napoli i februar fyrede Walter Mazzarri.
Spørgsmålet er dog alligevel, om Jesper Lindstrøm overvejer at forlade Napoli efter en generelt skuffende sæson, hvor han blot opnåede sammenlagt 412 minutters spilletid i Serie A.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
Knuser transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
NYHEDER