Napoli spillede søndag sæsonens sidste kamp, og det blev endnu en kamp, hvor Jesper Lindstrøm måtte sidde på bænken fra første til sidste fløjt.
Dermed er der sat punktum i en særdeles skuffende debutsæson i Serie A for den tidligere Brøndby IF-stjerne, der har fået minimal spilletid under alle de tre forskellige cheftrænere, som Napoli har haft i denne sæson. Og efter søndagens 0-0-kamp mod Lecce kom Francesco Calzona så med en ny kontant melding om Jesper Lindstrøm, som Napoli-cheftræneren åbenlyst ikke har fidus til.
– Man kan ikke tale om stærke eller mindre stærke spillere, men om egnede og uegnede spillere. Lindstrøm er eksempelvis uegnet til at spille for et hold som Napoli, som spiller på de forreste 30 meter af banen, lød det ifølge Spazio Napoli fra Francesco Calzona.
Dermed har Calzona endnu en gang gjort det klart, hvad han tænker om Jesper Lindstrøm. Allerede i sidste uge udtalte cheftræneren, at danskeren vil få svært ved at spille sig på holdet i Napoli, fordi han ikke har de rette karakteristika som spiller.
Jesper Lindstrøm var Napolis dyreste indkøb sidste sommer, hvor den syditalienske storklub betalte et godt stykke over 200 millioner kroner for den 24-årige dansker, der havde været en stor profil i Eintracht Frankfurt de forudgående sæsoner.
Heldigvis for Jesper Lindstrøm var søndagens kamp Francesco Calzonas sidste som Napoli-cheftræner. Calzona blev hentet ind som en midlertidig løsning, da Napoli i februar fyrede Walter Mazzarri.
Spørgsmålet er dog alligevel, om Jesper Lindstrøm overvejer at forlade Napoli efter en generelt skuffende sæson, hvor han blot opnåede sammenlagt 412 minutters spilletid i Serie A.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT