Napoli-ejer har klart Lindstrøm-krav til ny træner

Napolis ejer er angiveligt kommet med et klart krav til klubbens nye træner: Få gang i Jesper Lindstrøm.



Det har ikke været nogen stor sæson for Jesper Lindstrøm indtil videre. Siden sommerskiftet til Napoli er den driblestærke offensivspiller blot startet inde i én kamp og oftest har han måttet tage til takke med korte indhop.

Nu kan der komme nye boller på suppen, efter at Walter Mazzarri for nylig afløste Rudi Garcia på trænerposten.

Tuttomercatoweb citerer avisen Corriere dello Sport, der skriver, at klubejer Aurelio De Laurentiis blandt andet har stillet Walter Mazzarri et specifikt krav: Få gang i Jesper Lindstrøm, og få ham på banen.

Det var da heller ikke småpenge, Aurelio De Laurentiis og Napoli kastede efter “Jobbe” i sommer. Med et prisskilt på godt 30 millioner euro, svarende til 225 millioner kroner, er danskeren et stort indkøb af klubben.

Og hidtil har der altså ikke været meget valuta for pengene med nul mål og nul assister fra den danske dribler. 

I legendes fodspor?
Spørgsmålet er så, hvor Walter Mazzarri vil bruge Jesper Lindstrøm. Den italienske træner spiller som regel et system med et tremandsforsvar og uden deciderede kanter, som Napoli ellers har brugt Lindstrøm som i denne sæson.

Men journalisten Vincenzo D'Angelo, der dækker Napoli for Gazzetta dello Sport, gav for nylig sit bud på, hvor Lindstrøm kan spille, i et interview med Tipsbladet.

– Han (Mazzarri, red.) siger, han vil spille 4-3-3, som præsidenten ønsker det, men han har altid spillet 3-4-2-1 eller 3-5-2, og jeg tror også, han vender tilbage til det system.

– Lindstrøm kan spille længere fremme i en mere central rolle, ligesom Hamsik gjorde dengang! Jeg ser det som en mulighed nu her. At Mazzarri er kommet til er bedre for Lindstrøm, end da Garcia var der, lød den lovende melding fra D’Angelo.

Hamsik er Marek Hamsik, der fra 2007 til 2019 var en sand stjerne i Napoli. Midtbanespilleren nåede mere end 500 kampe, 100 mål og 100 assister for den syditalienske klub.





TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe




LIVE

Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM

Her kan du se Debrecen mod FC København

FC København skal møde kæmpe ikon

Tre vender tilbage for FC Midtjylland

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

Manchester United afviser Barça og Bayern



LIVE

TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe

FC København udlejer Jonathan Moalem

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Følger Superliga-stjerne tæt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

OB vil have tidligere Superliga-profil

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Jubler over store FC København-nyheder

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

‘Et af de største danske resultater’