Det har ikke været nogen stor sæson for Jesper Lindstrøm indtil videre. Siden sommerskiftet til Napoli er den driblestærke offensivspiller blot startet inde i én kamp og oftest har han måttet tage til takke med korte indhop.
Nu kan der komme nye boller på suppen, efter at Walter Mazzarri for nylig afløste Rudi Garcia på trænerposten.
Tuttomercatoweb citerer avisen Corriere dello Sport, der skriver, at klubejer Aurelio De Laurentiis blandt andet har stillet Walter Mazzarri et specifikt krav: Få gang i Jesper Lindstrøm, og få ham på banen.
Det var da heller ikke småpenge, Aurelio De Laurentiis og Napoli kastede efter “Jobbe” i sommer. Med et prisskilt på godt 30 millioner euro, svarende til 225 millioner kroner, er danskeren et stort indkøb af klubben.
Og hidtil har der altså ikke været meget valuta for pengene med nul mål og nul assister fra den danske dribler.
I legendes fodspor?
Spørgsmålet er så, hvor Walter Mazzarri vil bruge Jesper Lindstrøm. Den italienske træner spiller som regel et system med et tremandsforsvar og uden deciderede kanter, som Napoli ellers har brugt Lindstrøm som i denne sæson.
Men journalisten Vincenzo D'Angelo, der dækker Napoli for Gazzetta dello Sport, gav for nylig sit bud på, hvor Lindstrøm kan spille, i et interview med Tipsbladet.
– Han (Mazzarri, red.) siger, han vil spille 4-3-3, som præsidenten ønsker det, men han har altid spillet 3-4-2-1 eller 3-5-2, og jeg tror også, han vender tilbage til det system.
– Lindstrøm kan spille længere fremme i en mere central rolle, ligesom Hamsik gjorde dengang! Jeg ser det som en mulighed nu her. At Mazzarri er kommet til er bedre for Lindstrøm, end da Garcia var der, lød den lovende melding fra D’Angelo.
Hamsik er Marek Hamsik, der fra 2007 til 2019 var en sand stjerne i Napoli. Midtbanespilleren nåede mere end 500 kampe, 100 mål og 100 assister for den syditalienske klub.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FC Midtjylland-spiller stukket ned