Napoli-ejer har klart Lindstrøm-krav til ny træner

Napolis ejer er angiveligt kommet med et klart krav til klubbens nye træner: Få gang i Jesper Lindstrøm.



Det har ikke været nogen stor sæson for Jesper Lindstrøm indtil videre. Siden sommerskiftet til Napoli er den driblestærke offensivspiller blot startet inde i én kamp og oftest har han måttet tage til takke med korte indhop.

Nu kan der komme nye boller på suppen, efter at Walter Mazzarri for nylig afløste Rudi Garcia på trænerposten.

Tuttomercatoweb citerer avisen Corriere dello Sport, der skriver, at klubejer Aurelio De Laurentiis blandt andet har stillet Walter Mazzarri et specifikt krav: Få gang i Jesper Lindstrøm, og få ham på banen.

Det var da heller ikke småpenge, Aurelio De Laurentiis og Napoli kastede efter “Jobbe” i sommer. Med et prisskilt på godt 30 millioner euro, svarende til 225 millioner kroner, er danskeren et stort indkøb af klubben.

Og hidtil har der altså ikke været meget valuta for pengene med nul mål og nul assister fra den danske dribler. 

I legendes fodspor?
Spørgsmålet er så, hvor Walter Mazzarri vil bruge Jesper Lindstrøm. Den italienske træner spiller som regel et system med et tremandsforsvar og uden deciderede kanter, som Napoli ellers har brugt Lindstrøm som i denne sæson.

Men journalisten Vincenzo D'Angelo, der dækker Napoli for Gazzetta dello Sport, gav for nylig sit bud på, hvor Lindstrøm kan spille, i et interview med Tipsbladet.

– Han (Mazzarri, red.) siger, han vil spille 4-3-3, som præsidenten ønsker det, men han har altid spillet 3-4-2-1 eller 3-5-2, og jeg tror også, han vender tilbage til det system.

– Lindstrøm kan spille længere fremme i en mere central rolle, ligesom Hamsik gjorde dengang! Jeg ser det som en mulighed nu her. At Mazzarri er kommet til er bedre for Lindstrøm, end da Garcia var der, lød den lovende melding fra D’Angelo.

Hamsik er Marek Hamsik, der fra 2007 til 2019 var en sand stjerne i Napoli. Midtbanespilleren nåede mere end 500 kampe, 100 mål og 100 assister for den syditalienske klub.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Storklub jagter Jacob Neestrup

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Brøndby IF – Sønderjyske

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Hylder Mads Hermansen

Det har jeg ikke set før i Superligaen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

FCK i dialog med Zanka

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Barcelona generobrede førstepladsen

Alexander Lind revser Superliga-profil

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Kæmpe optur for Orri Oskarsson



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Neestrup afslører reprimande

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Neymar overvejer karrierestop

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

– Det ser dystert ud!

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

AGF – Viborg FF

Real Madrid taber

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Silkeborg IF – FC Midtjylland