Napoli-ejer har klart Lindstrøm-krav til ny træner

Napolis ejer er angiveligt kommet med et klart krav til klubbens nye træner: Få gang i Jesper Lindstrøm.



Det har ikke været nogen stor sæson for Jesper Lindstrøm indtil videre. Siden sommerskiftet til Napoli er den driblestærke offensivspiller blot startet inde i én kamp og oftest har han måttet tage til takke med korte indhop.

Nu kan der komme nye boller på suppen, efter at Walter Mazzarri for nylig afløste Rudi Garcia på trænerposten.

Tuttomercatoweb citerer avisen Corriere dello Sport, der skriver, at klubejer Aurelio De Laurentiis blandt andet har stillet Walter Mazzarri et specifikt krav: Få gang i Jesper Lindstrøm, og få ham på banen.

Det var da heller ikke småpenge, Aurelio De Laurentiis og Napoli kastede efter “Jobbe” i sommer. Med et prisskilt på godt 30 millioner euro, svarende til 225 millioner kroner, er danskeren et stort indkøb af klubben.

Og hidtil har der altså ikke været meget valuta for pengene med nul mål og nul assister fra den danske dribler. 

I legendes fodspor?
Spørgsmålet er så, hvor Walter Mazzarri vil bruge Jesper Lindstrøm. Den italienske træner spiller som regel et system med et tremandsforsvar og uden deciderede kanter, som Napoli ellers har brugt Lindstrøm som i denne sæson.

Men journalisten Vincenzo D'Angelo, der dækker Napoli for Gazzetta dello Sport, gav for nylig sit bud på, hvor Lindstrøm kan spille, i et interview med Tipsbladet.

– Han (Mazzarri, red.) siger, han vil spille 4-3-3, som præsidenten ønsker det, men han har altid spillet 3-4-2-1 eller 3-5-2, og jeg tror også, han vender tilbage til det system.

– Lindstrøm kan spille længere fremme i en mere central rolle, ligesom Hamsik gjorde dengang! Jeg ser det som en mulighed nu her. At Mazzarri er kommet til er bedre for Lindstrøm, end da Garcia var der, lød den lovende melding fra D’Angelo.

Hamsik er Marek Hamsik, der fra 2007 til 2019 var en sand stjerne i Napoli. Midtbanespilleren nåede mere end 500 kampe, 100 mål og 100 assister for den syditalienske klub.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Skræmmende Chido Obi-scener

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

I chok over Manchester United

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

631 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu er Dreyer historisk

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Bo Henriksen lander TV-job

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han tisser isterninger’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medier revser Real Madrid-træner

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

‘Det er tæt på uforklarligt’

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’