Napoli-ejer har klart Lindstrøm-krav til ny træner

Napolis ejer er angiveligt kommet med et klart krav til klubbens nye træner: Få gang i Jesper Lindstrøm.



Det har ikke været nogen stor sæson for Jesper Lindstrøm indtil videre. Siden sommerskiftet til Napoli er den driblestærke offensivspiller blot startet inde i én kamp og oftest har han måttet tage til takke med korte indhop.

Nu kan der komme nye boller på suppen, efter at Walter Mazzarri for nylig afløste Rudi Garcia på trænerposten.

Tuttomercatoweb citerer avisen Corriere dello Sport, der skriver, at klubejer Aurelio De Laurentiis blandt andet har stillet Walter Mazzarri et specifikt krav: Få gang i Jesper Lindstrøm, og få ham på banen.

Det var da heller ikke småpenge, Aurelio De Laurentiis og Napoli kastede efter “Jobbe” i sommer. Med et prisskilt på godt 30 millioner euro, svarende til 225 millioner kroner, er danskeren et stort indkøb af klubben.

Og hidtil har der altså ikke været meget valuta for pengene med nul mål og nul assister fra den danske dribler. 

I legendes fodspor?
Spørgsmålet er så, hvor Walter Mazzarri vil bruge Jesper Lindstrøm. Den italienske træner spiller som regel et system med et tremandsforsvar og uden deciderede kanter, som Napoli ellers har brugt Lindstrøm som i denne sæson.

Men journalisten Vincenzo D'Angelo, der dækker Napoli for Gazzetta dello Sport, gav for nylig sit bud på, hvor Lindstrøm kan spille, i et interview med Tipsbladet.

– Han (Mazzarri, red.) siger, han vil spille 4-3-3, som præsidenten ønsker det, men han har altid spillet 3-4-2-1 eller 3-5-2, og jeg tror også, han vender tilbage til det system.

– Lindstrøm kan spille længere fremme i en mere central rolle, ligesom Hamsik gjorde dengang! Jeg ser det som en mulighed nu her. At Mazzarri er kommet til er bedre for Lindstrøm, end da Garcia var der, lød den lovende melding fra D’Angelo.

Hamsik er Marek Hamsik, der fra 2007 til 2019 var en sand stjerne i Napoli. Midtbanespilleren nåede mere end 500 kampe, 100 mål og 100 assister for den syditalienske klub.






Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Holland – Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Belgien – Iran

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

Poulsen er Årets Træner – her er top 3