Napoli og Inter delte i målløs topkamp

Det var to ubesejrede mandskaber, der lørdag aften tørnede sammen i Serie A. Kampen var tempofyldt og havde flere store chancer, men endte alligevel uafgjort, 0-0.



Der var lagt op til storkamp mellem nummer 1 og nummer 2 i Serie A, da de to ubesejrede tophold Napoli og Inter tørnede sammen på Stadio San Paolo i Napoli. Mens Inter kom med syv sejre og en enkelt uafgjort, havde Napoli vundet samtlige 8 kampe i sæsonen indtil videre.

Der var højt tempo, men ikke mange chancer i første halvleg, hvor begge hold dog stadig havde nogle gode forsøg på mål. Samir Handanovic havde en dobbeltredning efter cirka 20 minutters spil, hvor han først reddede Dries Mertens skud og derefter José Callejons forsøg på riposten. Inter-kaptajn og topscorer Mauro Icardi havde et forsøg, der ramte overliggeren og blev reddet af Pepe Reina i Napoli-buret, og derfor sluttede første halvleg uden mål.

Napoli havde bolden mest i første halvleg, og den tendens fortsatte i anden halvleg. Begge hold havde nogenlunde lige mange forsøg på mål, men anden halvleg havde ikke lige så store chancer som første halvleg havde. Der var flere skud udefra, men kun Matias Vecinos forsøg for Inter var reelt farligt. Det blev reddet på stregen, og resten af kampen bød ikke på de store chanver.

Derfor endte kampen målløst 0-0, hvilket betyder, at Napoli lider sit første pointtab i denne sæson. Begge hold er fortsat ubesejrede, og er stadig placeret på tabellens to øverste pladser med Napoli på førstepladsen. Napoli har 25 point, mens Inter har 23.

Det uafgjorte resultat giver de forsvarende mestre fra Juventus mulighed for at hale ind på de to førerhold. Juventus er placeret på tredjepladsen i Seria A, 4 point efter Inter. 





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Chelsea – Manchester City



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil