Der var lagt op til storkamp mellem nummer 1 og nummer 2 i Serie A, da de to ubesejrede tophold Napoli og Inter tørnede sammen på Stadio San Paolo i Napoli. Mens Inter kom med syv sejre og en enkelt uafgjort, havde Napoli vundet samtlige 8 kampe i sæsonen indtil videre.
Der var højt tempo, men ikke mange chancer i første halvleg, hvor begge hold dog stadig havde nogle gode forsøg på mål. Samir Handanovic havde en dobbeltredning efter cirka 20 minutters spil, hvor han først reddede Dries Mertens skud og derefter José Callejons forsøg på riposten. Inter-kaptajn og topscorer Mauro Icardi havde et forsøg, der ramte overliggeren og blev reddet af Pepe Reina i Napoli-buret, og derfor sluttede første halvleg uden mål.
Napoli havde bolden mest i første halvleg, og den tendens fortsatte i anden halvleg. Begge hold havde nogenlunde lige mange forsøg på mål, men anden halvleg havde ikke lige så store chancer som første halvleg havde. Der var flere skud udefra, men kun Matias Vecinos forsøg for Inter var reelt farligt. Det blev reddet på stregen, og resten af kampen bød ikke på de store chanver.
Derfor endte kampen målløst 0-0, hvilket betyder, at Napoli lider sit første pointtab i denne sæson. Begge hold er fortsat ubesejrede, og er stadig placeret på tabellens to øverste pladser med Napoli på førstepladsen. Napoli har 25 point, mens Inter har 23.
Det uafgjorte resultat giver de forsvarende mestre fra Juventus mulighed for at hale ind på de to førerhold. Juventus er placeret på tredjepladsen i Seria A, 4 point efter Inter.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
