Napoli og Inter delte i målløs topkamp

Det var to ubesejrede mandskaber, der lørdag aften tørnede sammen i Serie A. Kampen var tempofyldt og havde flere store chancer, men endte alligevel uafgjort, 0-0.



Der var lagt op til storkamp mellem nummer 1 og nummer 2 i Serie A, da de to ubesejrede tophold Napoli og Inter tørnede sammen på Stadio San Paolo i Napoli. Mens Inter kom med syv sejre og en enkelt uafgjort, havde Napoli vundet samtlige 8 kampe i sæsonen indtil videre.

Der var højt tempo, men ikke mange chancer i første halvleg, hvor begge hold dog stadig havde nogle gode forsøg på mål. Samir Handanovic havde en dobbeltredning efter cirka 20 minutters spil, hvor han først reddede Dries Mertens skud og derefter José Callejons forsøg på riposten. Inter-kaptajn og topscorer Mauro Icardi havde et forsøg, der ramte overliggeren og blev reddet af Pepe Reina i Napoli-buret, og derfor sluttede første halvleg uden mål.

Napoli havde bolden mest i første halvleg, og den tendens fortsatte i anden halvleg. Begge hold havde nogenlunde lige mange forsøg på mål, men anden halvleg havde ikke lige så store chancer som første halvleg havde. Der var flere skud udefra, men kun Matias Vecinos forsøg for Inter var reelt farligt. Det blev reddet på stregen, og resten af kampen bød ikke på de store chanver.

Derfor endte kampen målløst 0-0, hvilket betyder, at Napoli lider sit første pointtab i denne sæson. Begge hold er fortsat ubesejrede, og er stadig placeret på tabellens to øverste pladser med Napoli på førstepladsen. Napoli har 25 point, mens Inter har 23.

Det uafgjorte resultat giver de forsvarende mestre fra Juventus mulighed for at hale ind på de to førerhold. Juventus er placeret på tredjepladsen i Seria A, 4 point efter Inter. 



Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby takker nej til to spillere

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Stort Yussuf Poulsen-chok

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Her er AGF’s transferplaner

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Åge Hareide er død

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Han er IKKE i spil

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Dansker færdig i Ajax?

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

‘En af sæsonens bedste transfers’

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

– Lidt af en bombe

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe brag venter fredag

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah