Der var lagt op til storkamp mellem nummer 1 og nummer 2 i Serie A, da de to ubesejrede tophold Napoli og Inter tørnede sammen på Stadio San Paolo i Napoli. Mens Inter kom med syv sejre og en enkelt uafgjort, havde Napoli vundet samtlige 8 kampe i sæsonen indtil videre.
Der var højt tempo, men ikke mange chancer i første halvleg, hvor begge hold dog stadig havde nogle gode forsøg på mål. Samir Handanovic havde en dobbeltredning efter cirka 20 minutters spil, hvor han først reddede Dries Mertens skud og derefter José Callejons forsøg på riposten. Inter-kaptajn og topscorer Mauro Icardi havde et forsøg, der ramte overliggeren og blev reddet af Pepe Reina i Napoli-buret, og derfor sluttede første halvleg uden mål.
Napoli havde bolden mest i første halvleg, og den tendens fortsatte i anden halvleg. Begge hold havde nogenlunde lige mange forsøg på mål, men anden halvleg havde ikke lige så store chancer som første halvleg havde. Der var flere skud udefra, men kun Matias Vecinos forsøg for Inter var reelt farligt. Det blev reddet på stregen, og resten af kampen bød ikke på de store chanver.
Derfor endte kampen målløst 0-0, hvilket betyder, at Napoli lider sit første pointtab i denne sæson. Begge hold er fortsat ubesejrede, og er stadig placeret på tabellens to øverste pladser med Napoli på førstepladsen. Napoli har 25 point, mens Inter har 23.
Det uafgjorte resultat giver de forsvarende mestre fra Juventus mulighed for at hale ind på de to førerhold. Juventus er placeret på tredjepladsen i Seria A, 4 point efter Inter.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
DAGENS SPILFORSLAG
Netmasker blafrer på Riisvangen
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
OPTAKT
Brighton – Manchester United
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
