Der var lagt op til storkamp mellem nummer 1 og nummer 2 i Serie A, da de to ubesejrede tophold Napoli og Inter tørnede sammen på Stadio San Paolo i Napoli. Mens Inter kom med syv sejre og en enkelt uafgjort, havde Napoli vundet samtlige 8 kampe i sæsonen indtil videre.
Der var højt tempo, men ikke mange chancer i første halvleg, hvor begge hold dog stadig havde nogle gode forsøg på mål. Samir Handanovic havde en dobbeltredning efter cirka 20 minutters spil, hvor han først reddede Dries Mertens skud og derefter José Callejons forsøg på riposten. Inter-kaptajn og topscorer Mauro Icardi havde et forsøg, der ramte overliggeren og blev reddet af Pepe Reina i Napoli-buret, og derfor sluttede første halvleg uden mål.
Napoli havde bolden mest i første halvleg, og den tendens fortsatte i anden halvleg. Begge hold havde nogenlunde lige mange forsøg på mål, men anden halvleg havde ikke lige så store chancer som første halvleg havde. Der var flere skud udefra, men kun Matias Vecinos forsøg for Inter var reelt farligt. Det blev reddet på stregen, og resten af kampen bød ikke på de store chanver.
Derfor endte kampen målløst 0-0, hvilket betyder, at Napoli lider sit første pointtab i denne sæson. Begge hold er fortsat ubesejrede, og er stadig placeret på tabellens to øverste pladser med Napoli på førstepladsen. Napoli har 25 point, mens Inter har 23.
Det uafgjorte resultat giver de forsvarende mestre fra Juventus mulighed for at hale ind på de to førerhold. Juventus er placeret på tredjepladsen i Seria A, 4 point efter Inter.
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Magiske Messi slår til igen
