Juventus ligner ikke længere en bejler til det italienske mesterskab.
Søndag aften tabte holdet på udebane med 1-2 til Napoli, og "Den Gamle Dame" kommer næppe tæt på førerholdet, Inter, mere i denne sæson.
Inter har et forspring på 12 point ned til Juventus på andenpladsen og har endda spillet en kamp færre før mandagens hjemmekamp mod Genoa.
For Napoli er sejren over rivalen fra nord et lille plaster på såret efter en skidt sæson som forsvarende mester.
Napoli, der skiftede Jesper Lindstrøm ind i tillægstiden, vandt på et sent mål efter et brændt straffespark og ligger nu nummer syv i Serie A.
I den forgangne mesterskabssæson var Khvicha Kvaratskhelia ustoppelig hos Napoli, men denne sæson har været noget sværere for georgieren.
Søndag aften viste han lidt af magien igen, da han helflugtede Napoli i front få minutter inden pausen.
Den serbiske angriber Dusan Vlahovic havde ellers været tæt på for Juventus et par gange i første halvleg.
I det ene tilfælde ramte han den ene opstander, da han fra en ellers lidt spids vinkel løftede bolden over målmand Alex Meret. Vlahovic var i første halvleg nærmest en enmandshær for Juventus.
I anden halvleg kom Juventus frem til knap så meget, og der var heller ikke tale om en stor chance, da udligningen faldt med ti minutter tilbage.
Federico Chiesa tog chancen fra kanten af feltet og scorede fladt i fjerneste side af målet med et tørt hug.
Men glæden var kort i Juventus, der med få minutter tilbage fik et straffespark imod sig.
Wojciech Szczesny reddede i første omgang forsøget fra Victor Osimhen, men indskiftede Giacomo Raspadori sendte riposten i hjørnet og blev helt for syditalienerne.
Lidt længere nede i topstriden fortsætter Bologna sin stime af sejre. Med Victor Kristiansen som venstreback vandt Bologna søndag ude over Atalanta med 2-1. Det var holdets sjette sejr i træk.
Dermed ligger Bologna styrket på den fjerdeplads, der udløser en plads i Champions League i næste sæson.
Bologna har 51 point foran Roma, der har 47 på femtepladsen.
Der resterer 11 spillerunder.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT