Napoli tager sejren: Juventus har tabt pusten

Napoli slog Juventus på et sent mål og sendte mesterskabet endnu tættere på Inter.



Juventus ligner ikke længere en bejler til det italienske mesterskab.

Søndag aften tabte holdet på udebane med 1-2 til Napoli, og "Den Gamle Dame" kommer næppe tæt på førerholdet, Inter, mere i denne sæson.

Inter har et forspring på 12 point ned til Juventus på andenpladsen og har endda spillet en kamp færre før mandagens hjemmekamp mod Genoa.

For Napoli er sejren over rivalen fra nord et lille plaster på såret efter en skidt sæson som forsvarende mester.

Napoli, der skiftede Jesper Lindstrøm ind i tillægstiden, vandt på et sent mål efter et brændt straffespark og ligger nu nummer syv i Serie A.

I den forgangne mesterskabssæson var Khvicha Kvaratskhelia ustoppelig hos Napoli, men denne sæson har været noget sværere for georgieren.

Søndag aften viste han lidt af magien igen, da han helflugtede Napoli i front få minutter inden pausen.

Den serbiske angriber Dusan Vlahovic havde ellers været tæt på for Juventus et par gange i første halvleg.

I det ene tilfælde ramte han den ene opstander, da han fra en ellers lidt spids vinkel løftede bolden over målmand Alex Meret. Vlahovic var i første halvleg nærmest en enmandshær for Juventus.

I anden halvleg kom Juventus frem til knap så meget, og der var heller ikke tale om en stor chance, da udligningen faldt med ti minutter tilbage.

Federico Chiesa tog chancen fra kanten af feltet og scorede fladt i fjerneste side af målet med et tørt hug.

Men glæden var kort i Juventus, der med få minutter tilbage fik et straffespark imod sig.

Wojciech Szczesny reddede i første omgang forsøget fra Victor Osimhen, men indskiftede Giacomo Raspadori sendte riposten i hjørnet og blev helt for syditalienerne.

Lidt længere nede i topstriden fortsætter Bologna sin stime af sejre. Med Victor Kristiansen som venstreback vandt Bologna søndag ude over Atalanta med 2-1. Det var holdets sjette sejr i træk.

Dermed ligger Bologna styrket på den fjerdeplads, der udløser en plads i Champions League i næste sæson.

Bologna har 51 point foran Roma, der har 47 på femtepladsen.

Der resterer 11 spillerunder.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Åbner for flere Brøndby-salg

PSG meldes enig med Barca-profil

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Uventet transferdrejning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Et kæmpestort skifte’

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller