Napoli tager sejren: Juventus har tabt pusten

Napoli slog Juventus på et sent mål og sendte mesterskabet endnu tættere på Inter.



Juventus ligner ikke længere en bejler til det italienske mesterskab.

Søndag aften tabte holdet på udebane med 1-2 til Napoli, og "Den Gamle Dame" kommer næppe tæt på førerholdet, Inter, mere i denne sæson.

Inter har et forspring på 12 point ned til Juventus på andenpladsen og har endda spillet en kamp færre før mandagens hjemmekamp mod Genoa.

For Napoli er sejren over rivalen fra nord et lille plaster på såret efter en skidt sæson som forsvarende mester.

Napoli, der skiftede Jesper Lindstrøm ind i tillægstiden, vandt på et sent mål efter et brændt straffespark og ligger nu nummer syv i Serie A.

I den forgangne mesterskabssæson var Khvicha Kvaratskhelia ustoppelig hos Napoli, men denne sæson har været noget sværere for georgieren.

Søndag aften viste han lidt af magien igen, da han helflugtede Napoli i front få minutter inden pausen.

Den serbiske angriber Dusan Vlahovic havde ellers været tæt på for Juventus et par gange i første halvleg.

I det ene tilfælde ramte han den ene opstander, da han fra en ellers lidt spids vinkel løftede bolden over målmand Alex Meret. Vlahovic var i første halvleg nærmest en enmandshær for Juventus.

I anden halvleg kom Juventus frem til knap så meget, og der var heller ikke tale om en stor chance, da udligningen faldt med ti minutter tilbage.

Federico Chiesa tog chancen fra kanten af feltet og scorede fladt i fjerneste side af målet med et tørt hug.

Men glæden var kort i Juventus, der med få minutter tilbage fik et straffespark imod sig.

Wojciech Szczesny reddede i første omgang forsøget fra Victor Osimhen, men indskiftede Giacomo Raspadori sendte riposten i hjørnet og blev helt for syditalienerne.

Lidt længere nede i topstriden fortsætter Bologna sin stime af sejre. Med Victor Kristiansen som venstreback vandt Bologna søndag ude over Atalanta med 2-1. Det var holdets sjette sejr i træk.

Dermed ligger Bologna styrket på den fjerdeplads, der udløser en plads i Champions League i næste sæson.

Bologna har 51 point foran Roma, der har 47 på femtepladsen.

Der resterer 11 spillerunder.

/ritzau/





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Han er den nye Superliga-juvel!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lindstrøm skifter til Schalke

Speakman om transfer: En unik situation

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Stor ændring i AGF?

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB