Nu er det ved at være nok: Eriksen-situationen er irriterende for Inter-toppen

Antonio Contes beslutninger er indiskutable, fastslår Inters direktør på endnu et spørgsmål om dansk stjerne.



Direktøren for den italienske fodboldklub Inter er ved at have fået nok af at skulle svare på spørgsmål om, hvorfor den danske landsholdsspiller Christian Eriksen gang på gang bliver henvist til bænken.

Eriksen var endnu en gang valgt fra i startopstillingen hos Inter til onsdagens altafgørende kamp mod Shakhtar Donetsk i Champions League.

I stedet havde Inters træner, Antonio Conte, udtaget Nicola Barella til trods for, at Barella ifølge Football-Italia døjer med en ankelskade.

Det undrede blandt andet Sky Sport Italia sig over inden kampen, hvor tv-stationen spurgte Inters administrerende direktør, Beppe Marotta, om Conte virkelig har så meget imod Eriksen, at han hellere vil bruge en halvskadet spiller.

– Spørgsmålene om Eriksen er ved at blive en smule irriterende. Vi har allerede mange gange sagt, at de spillere, som starter inde, er lige så vigtige, som dem, der kommer ind fra bænken, siger Marotta, der mener, at Barella var klar til opgøret.

– Conte træffer sine beslutninger i spillernes og klubbens interesse. Så fuld respekt for Eriksen, men Contes beslutninger er indiskutable, tilføjer han.

Inter skulle vinde kampen for at kvalificere sig fra gruppen, men opgøret endte uden mål, og dermed slutter storklubben på en sidsteplads i sin pulje.

Christian Eriksen blev sendt på banen i det 85. minut.

Inters målmand, Samir Handanovic, erkender efter det skuffende resultat, at holdet ikke fortjente at gå videre.

– Inter er tydeligvis endnu ikke klar til Champions League. Pointhøsten taler sit klare sprog. Vi vandt kun en ud af seks kampe. Det er ikke nok, og vi fortjente ikke at gå videre, siger Handanovic til Sky Sport Italia.

Antonio Conte kan dermed se tilbage på endnu en fiasko i Champions League som træner. Kun i tre ud af sine seneste 15 kampe har han ført et hold til sejr i verdens mest prestigefyldte klubturnering.

I alt har han som træner for Juventus, Chelsea og Inter opnået 12 sejre i Champions League, 11 kampe er endt uafgjort og 11 er tabt ifølge Football-Italia.

Det længste, han har ført et hold i turneringen, var til kvartfinalen med Juventus i 2012-13. Her tabte holdet sammenlagt 0-4 til Bayern München.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Brøndby IF – Sønderjyske

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Kan koste Brøndby flere millioner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

OB siger farvel til seks spillere

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Ringet op af Brøndby-træner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ivan Toney klar på choktransfer

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

– Han vinder Ballon d’Or!

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere