Direktøren for den italienske fodboldklub Inter er ved at have fået nok af at skulle svare på spørgsmål om, hvorfor den danske landsholdsspiller Christian Eriksen gang på gang bliver henvist til bænken.
Eriksen var endnu en gang valgt fra i startopstillingen hos Inter til onsdagens altafgørende kamp mod Shakhtar Donetsk i Champions League.
I stedet havde Inters træner, Antonio Conte, udtaget Nicola Barella til trods for, at Barella ifølge Football-Italia døjer med en ankelskade.
Det undrede blandt andet Sky Sport Italia sig over inden kampen, hvor tv-stationen spurgte Inters administrerende direktør, Beppe Marotta, om Conte virkelig har så meget imod Eriksen, at han hellere vil bruge en halvskadet spiller.
– Spørgsmålene om Eriksen er ved at blive en smule irriterende. Vi har allerede mange gange sagt, at de spillere, som starter inde, er lige så vigtige, som dem, der kommer ind fra bænken, siger Marotta, der mener, at Barella var klar til opgøret.
– Conte træffer sine beslutninger i spillernes og klubbens interesse. Så fuld respekt for Eriksen, men Contes beslutninger er indiskutable, tilføjer han.
Inter skulle vinde kampen for at kvalificere sig fra gruppen, men opgøret endte uden mål, og dermed slutter storklubben på en sidsteplads i sin pulje.
Christian Eriksen blev sendt på banen i det 85. minut.
Inters målmand, Samir Handanovic, erkender efter det skuffende resultat, at holdet ikke fortjente at gå videre.
– Inter er tydeligvis endnu ikke klar til Champions League. Pointhøsten taler sit klare sprog. Vi vandt kun en ud af seks kampe. Det er ikke nok, og vi fortjente ikke at gå videre, siger Handanovic til Sky Sport Italia.
Antonio Conte kan dermed se tilbage på endnu en fiasko i Champions League som træner. Kun i tre ud af sine seneste 15 kampe har han ført et hold til sejr i verdens mest prestigefyldte klubturnering.
I alt har han som træner for Juventus, Chelsea og Inter opnået 12 sejre i Champions League, 11 kampe er endt uafgjort og 11 er tabt ifølge Football-Italia.
Det længste, han har ført et hold i turneringen, var til kvartfinalen med Juventus i 2012-13. Her tabte holdet sammenlagt 0-4 til Bayern München.
/ritzau/
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
Trist melding om Emil Højlund
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
NYHEDER
FCK starter op uden tre spillere
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
