Nu er det ved at være nok: Eriksen-situationen er irriterende for Inter-toppen

Antonio Contes beslutninger er indiskutable, fastslår Inters direktør på endnu et spørgsmål om dansk stjerne.



Direktøren for den italienske fodboldklub Inter er ved at have fået nok af at skulle svare på spørgsmål om, hvorfor den danske landsholdsspiller Christian Eriksen gang på gang bliver henvist til bænken.

Eriksen var endnu en gang valgt fra i startopstillingen hos Inter til onsdagens altafgørende kamp mod Shakhtar Donetsk i Champions League.

I stedet havde Inters træner, Antonio Conte, udtaget Nicola Barella til trods for, at Barella ifølge Football-Italia døjer med en ankelskade.

Det undrede blandt andet Sky Sport Italia sig over inden kampen, hvor tv-stationen spurgte Inters administrerende direktør, Beppe Marotta, om Conte virkelig har så meget imod Eriksen, at han hellere vil bruge en halvskadet spiller.

– Spørgsmålene om Eriksen er ved at blive en smule irriterende. Vi har allerede mange gange sagt, at de spillere, som starter inde, er lige så vigtige, som dem, der kommer ind fra bænken, siger Marotta, der mener, at Barella var klar til opgøret.

– Conte træffer sine beslutninger i spillernes og klubbens interesse. Så fuld respekt for Eriksen, men Contes beslutninger er indiskutable, tilføjer han.

Inter skulle vinde kampen for at kvalificere sig fra gruppen, men opgøret endte uden mål, og dermed slutter storklubben på en sidsteplads i sin pulje.

Christian Eriksen blev sendt på banen i det 85. minut.

Inters målmand, Samir Handanovic, erkender efter det skuffende resultat, at holdet ikke fortjente at gå videre.

– Inter er tydeligvis endnu ikke klar til Champions League. Pointhøsten taler sit klare sprog. Vi vandt kun en ud af seks kampe. Det er ikke nok, og vi fortjente ikke at gå videre, siger Handanovic til Sky Sport Italia.

Antonio Conte kan dermed se tilbage på endnu en fiasko i Champions League som træner. Kun i tre ud af sine seneste 15 kampe har han ført et hold til sejr i verdens mest prestigefyldte klubturnering.

I alt har han som træner for Juventus, Chelsea og Inter opnået 12 sejre i Champions League, 11 kampe er endt uafgjort og 11 er tabt ifølge Football-Italia.

Det længste, han har ført et hold i turneringen, var til kvartfinalen med Juventus i 2012-13. Her tabte holdet sammenlagt 0-4 til Bayern München.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kongekasse af Mattsson – se den her

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Superliga-ekspert i svime over FCK



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Vejle snyder Randers i overtiden

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kasper Dolberg i choktransfer?

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Viborg FF – AGF

Verdensstjerne roser Højlund

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Færdig i Manchester City

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Simeone fatter det ikke

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Medie: Alt peger på, at han er færdig

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Langer ud efter Superliga-stjerne

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

‘Der er ingen undskyldninger’

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Blandt dette årtusindes bedste

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen