Nu intensiverer de jagten på Romelu Lukaku

Chelsea står til at lide et markant økonomisk tab, efter at klubben for to år siden brugte 850 millioner kroner på Romelu Lukaku.



Han har tre år tilbage af sin kontrakt med Chelsea, men Romelu Lukaku har sandsynligvis spillet sin sidste kamp for London-klubben. 

Den 30-årige Lukaku er i de seneste dage blevet rygtet til både Al-Hilal og Juventus, men ifølge La Gazzetta dello Sport arbejder Inter hårdt på at hente belgieren tilbage på en permanent kontrakt. 

Romelu Lukaku var i sidste sæson udlejet til Inter fra Chelsea, hvor belgieren efter et skuffende år begyndte at finde formen i slutningen af sæsonen. 

Chelsea og Inter er dog stadig et godt stykke fra hinanden i forhandlingerne om Lukaku, skriver La Gazzetta dello Sport. Premier League-klubben holder nemlig fast i en minimuspris på omtrent 335 millioner kroner. 

Omvendt ønsker Inter ikke at betale mere end 260 millioner kroner for Romelu Lukaku, som man i 2021 solgte til Chelsea for omtrent 850 millioner kroner.

Inter forhandler i øjeblikket med Manchester United om målmanden André Onana, der forventes at indbringe Milano-klubben mindst 370 millioner kroner. 

Ifølge La Gazzetta dello Sport har Romelu Lukaku afvist et skifte til Al-Hilal, der ellers var klar til at betale Chelsea 370 millioner kroner for den store angriber. 






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Frankrig – Sverige

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Tyskland – Paraguay

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Hård dom over Kvistgaarden

Her er 16.-delsfinalerne til VM