Nu intensiverer de jagten på Romelu Lukaku

Chelsea står til at lide et markant økonomisk tab, efter at klubben for to år siden brugte 850 millioner kroner på Romelu Lukaku.



Han har tre år tilbage af sin kontrakt med Chelsea, men Romelu Lukaku har sandsynligvis spillet sin sidste kamp for London-klubben. 

Den 30-årige Lukaku er i de seneste dage blevet rygtet til både Al-Hilal og Juventus, men ifølge La Gazzetta dello Sport arbejder Inter hårdt på at hente belgieren tilbage på en permanent kontrakt. 

Romelu Lukaku var i sidste sæson udlejet til Inter fra Chelsea, hvor belgieren efter et skuffende år begyndte at finde formen i slutningen af sæsonen. 

Chelsea og Inter er dog stadig et godt stykke fra hinanden i forhandlingerne om Lukaku, skriver La Gazzetta dello Sport. Premier League-klubben holder nemlig fast i en minimuspris på omtrent 335 millioner kroner. 

Omvendt ønsker Inter ikke at betale mere end 260 millioner kroner for Romelu Lukaku, som man i 2021 solgte til Chelsea for omtrent 850 millioner kroner.

Inter forhandler i øjeblikket med Manchester United om målmanden André Onana, der forventes at indbringe Milano-klubben mindst 370 millioner kroner. 

Ifølge La Gazzetta dello Sport har Romelu Lukaku afvist et skifte til Al-Hilal, der ellers var klar til at betale Chelsea 370 millioner kroner for den store angriber. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Holland – Marokko

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Sydafrika – Canada

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden