Peter Ankersen om corona-virus: Hylderne var tomme i mit supermarked

Selv om Genoa ikke ligger i et af de områder i Italien, der er værst ramt af Corona-virus, kan Peter Ankersen se, hvordan frygten breder sig. Mandag var der tomme hylder i det lokale supermarked.



Når Peter Ankersen og Genoa på søndag igen skal kæmpe om vigtige point for at komme over nedrykningsstregen i Serie A, bliver det uden stemning fra tribunerne i Milano. Genoa gæster AC Milan og det legendariske San Siro, men opgøret spilles uden tilskuere, fordi der er Corona-virus udbrud i Italien.

Lige nu forsøger de italienske myndigheder at få styr på smitten, og derfor er store offentlige forsamlinger i dele af Italien blevet forbudt frem til 1. marts. Det går altså også ud over fodbolden, hvor seks af de italienske kampe i den kommende runde spilles uden tilskuere.

Genoa ligger syd for Lombardiet, der er et af de værst-ramte områder i Italien, så man er indtil videre styret fri af problemerne med Corona-virus, men mandag kunne Peter Ankersen for alvor mærke, hvordan smittefaren er ved at gøre sit indtog i Støvlelandet.

– Jeg var i supermarkedet, og der var hverken toiletpapir, pasta eller brød. Ting, man kan gemme eller fryse ned, var væk. Det er et tegn på, at folk er begyndt at tage deres forholdsregler, siger 29-årige Peter Ankersen om situationen til tipsbladet.dk og fortæller:

– Jeg stod også for nyligt i en elevator med en italiensk mand, der bare sagde “this is very, very bad”. De ældre frygter det lidt mere, fordi det er dem, der bliver hårdest ramt, og derfor er det nok også dem, der hamstrer, så de ikke behøver komme ud så meget. Men jeg må sige, at jeg blev overrasket over, at hylderne var tomme.

Den tidligere FC København-profil har samtidig med den store fokus på fodbolden og Genoas redning fulgt med i situationen omkring Corona-virus. Andet kan man næsten ikke.

– Jeg læser stadig danske nyheder, og det fylder meget, og vi får også sendt de italienske aviser til klubben. Så det står over det hele, og folk snakker om det. Men vi er som sagt et stykke fra, hvor det er slemt, så lige nu er det ved snakken.

– Folk forbereder sig på, at det (Corona-virus) kan komme ned (til Genoa) ved at købe ting, og masker er også udsolgt over det hele. Men indtil videre er det ikke panisk. Tæt på hvor jeg bor, er der en lille espressoshop, hvor jeg henter kaffe, og også der snakker de om det. Så man må i den grad sige, at det er på alles læber, siger Peter Ankersen.

Han sørger selv for at huske hele tiden at vaske hænder, og så tænker han også over, hvad han rører ved, når han eksempelvis er i supermarkedet.

I weekenden drager han så med klubben til Milano i jagten på vigtige point, og her holder Ankersen fokus på fodbolden og opgaven, og så satser han på, at klubben har styr på sagerne.

For Peter Ankersen er det i øvrigt ikke første gang, at han spiller et stort og vigtigt opgør uden tilskuere.

– Vi spillede en landskamp i Serbien (november 2014, red.) i EM-kvalifikationen for lukkede døre, og det er bare specielt, når der ikke er fans og nerve i en kamp. Så kan det hurtigt minde om en preseason-kamp. Der må være meget ekko på et tomt San Siro. Det er jo et super fedt stadion, så det er ærgerligt, at opgøret skal spilles for lukkede døre, men sikkerheden er vigtigst, lyder det fra den 29-årige dansker, der også peger på, at det er ærgerligt, at et stort opgør som Juventus-Inter i weekenden er for lukkede døre.

Ankersen, der har en fortid i Esbjerg, Vejle, Rosenborg og Red Bull Salzburg, har spillet 15 Serie A-kampe i denne sæson. Han har kontrakt med klubben, hvor Lasse Schöne og Lukas Lerager også spiller, frem til sommeren 2021.

Aktuelt har Genoa et enkelt point op til Sampdoria, der ligger lige over nedrykningsstregen. Sampdoria har dog spillet en kamp færre end Genoa.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Morten Bruun med dyster spådom

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Jubler over ny Brøndby-chef

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

I svime over Morten Hjulmand

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Nu forklarer Noah Nartey

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Stjerner rammer eksklusiv klub

– Ikke for debutanter!

Liverpool vender dobbeltopgøret

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut