Peter Ankersen om corona-virus: Hylderne var tomme i mit supermarked

Selv om Genoa ikke ligger i et af de områder i Italien, der er værst ramt af Corona-virus, kan Peter Ankersen se, hvordan frygten breder sig. Mandag var der tomme hylder i det lokale supermarked.



Når Peter Ankersen og Genoa på søndag igen skal kæmpe om vigtige point for at komme over nedrykningsstregen i Serie A, bliver det uden stemning fra tribunerne i Milano. Genoa gæster AC Milan og det legendariske San Siro, men opgøret spilles uden tilskuere, fordi der er Corona-virus udbrud i Italien.

Lige nu forsøger de italienske myndigheder at få styr på smitten, og derfor er store offentlige forsamlinger i dele af Italien blevet forbudt frem til 1. marts. Det går altså også ud over fodbolden, hvor seks af de italienske kampe i den kommende runde spilles uden tilskuere.

Genoa ligger syd for Lombardiet, der er et af de værst-ramte områder i Italien, så man er indtil videre styret fri af problemerne med Corona-virus, men mandag kunne Peter Ankersen for alvor mærke, hvordan smittefaren er ved at gøre sit indtog i Støvlelandet.

– Jeg var i supermarkedet, og der var hverken toiletpapir, pasta eller brød. Ting, man kan gemme eller fryse ned, var væk. Det er et tegn på, at folk er begyndt at tage deres forholdsregler, siger 29-årige Peter Ankersen om situationen til tipsbladet.dk og fortæller:

– Jeg stod også for nyligt i en elevator med en italiensk mand, der bare sagde “this is very, very bad”. De ældre frygter det lidt mere, fordi det er dem, der bliver hårdest ramt, og derfor er det nok også dem, der hamstrer, så de ikke behøver komme ud så meget. Men jeg må sige, at jeg blev overrasket over, at hylderne var tomme.

Den tidligere FC København-profil har samtidig med den store fokus på fodbolden og Genoas redning fulgt med i situationen omkring Corona-virus. Andet kan man næsten ikke.

– Jeg læser stadig danske nyheder, og det fylder meget, og vi får også sendt de italienske aviser til klubben. Så det står over det hele, og folk snakker om det. Men vi er som sagt et stykke fra, hvor det er slemt, så lige nu er det ved snakken.

– Folk forbereder sig på, at det (Corona-virus) kan komme ned (til Genoa) ved at købe ting, og masker er også udsolgt over det hele. Men indtil videre er det ikke panisk. Tæt på hvor jeg bor, er der en lille espressoshop, hvor jeg henter kaffe, og også der snakker de om det. Så man må i den grad sige, at det er på alles læber, siger Peter Ankersen.

Han sørger selv for at huske hele tiden at vaske hænder, og så tænker han også over, hvad han rører ved, når han eksempelvis er i supermarkedet.

I weekenden drager han så med klubben til Milano i jagten på vigtige point, og her holder Ankersen fokus på fodbolden og opgaven, og så satser han på, at klubben har styr på sagerne.

For Peter Ankersen er det i øvrigt ikke første gang, at han spiller et stort og vigtigt opgør uden tilskuere.

– Vi spillede en landskamp i Serbien (november 2014, red.) i EM-kvalifikationen for lukkede døre, og det er bare specielt, når der ikke er fans og nerve i en kamp. Så kan det hurtigt minde om en preseason-kamp. Der må være meget ekko på et tomt San Siro. Det er jo et super fedt stadion, så det er ærgerligt, at opgøret skal spilles for lukkede døre, men sikkerheden er vigtigst, lyder det fra den 29-årige dansker, der også peger på, at det er ærgerligt, at et stort opgør som Juventus-Inter i weekenden er for lukkede døre.

Ankersen, der har en fortid i Esbjerg, Vejle, Rosenborg og Red Bull Salzburg, har spillet 15 Serie A-kampe i denne sæson. Han har kontrakt med klubben, hvor Lasse Schöne og Lukas Lerager også spiller, frem til sommeren 2021.

Aktuelt har Genoa et enkelt point op til Sampdoria, der ligger lige over nedrykningsstregen. Sampdoria har dog spillet en kamp færre end Genoa.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Chelsea med historiens største PL-underskud

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

En historisk katastrofe for Danmark

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tottenham præsenterer ny træner

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Undskylder efter italiensk fiasko

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Sverige skal til VM

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Stor profil glad for Brøndby

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind