Revser Christensen-køb: Havde gået en anden vej

Tidligere Serie A-målmand Gianluca Berti er ikke ovenud imponeret over Oliver Christensen, der kom til Fiorentina i sommer.



Oliver Christensen eller 'Gribben fra Kerteminde', som han ynder at blive kaldt, har fået en svær start på tilværelsen i italiensk fodbold. 

Den danske målvogter har blot stået mellem stænger to gange for Fiorentina i Serie A – og her han lukket hele seks mål ind.  Christensen har desuden til gode at vinde en fodboldkamp i Fiorentina-trøjen.

For at gøre det endnu værre er den nærmeste konkurrent Pietro Terracciano startet lovende – den garvede italiener har stået i de øvrige kampe, hvor Fiorentina har vundet fem ud af seks. 

Det er ikke en heldig statistik set med danskerens briller, og den tidligere Fiorentina og Serie A-målmand Gianluca Berti mener da også, at det var en fejl at købe Christensen fra Hertha Berlin. 

– Christensen? Jeg ville have truffet et andet valg. De havde god tid til at hente en målmand, der kunne udfordre Terracciano, hvis de ønskede at hæve barren. Terracciano har kun været førstemålmand i Fiorentina; han er en stabil målmand, og med den tankegang kunne Cerofolini have været ligeså god som Christensen nu, fortæller han til italiensk radio ifølge Violanews.

Berti, der har vogtet buret for et hav af italienske klubber, refererer til den 24-årige italienske målmand Michele Cerofolini, der er udklækket i Fiorentinas akademi. 

Italieneren har været på et hav af lejeophold i det italienske ligasystem og har aldrig rigtig slået sig fast på holdet i Fiorentina. 

Han blev derfor solgt i sommer til Frosninone, og her blev Christensen så hentet ind som erstatning. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC København i forhandlinger med svensk klub

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Argentina – Kap Verde

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Åbner for sommertransfer

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen