Revser Christensen-køb: Havde gået en anden vej

Tidligere Serie A-målmand Gianluca Berti er ikke ovenud imponeret over Oliver Christensen, der kom til Fiorentina i sommer.



Oliver Christensen eller 'Gribben fra Kerteminde', som han ynder at blive kaldt, har fået en svær start på tilværelsen i italiensk fodbold. 

Den danske målvogter har blot stået mellem stænger to gange for Fiorentina i Serie A – og her han lukket hele seks mål ind.  Christensen har desuden til gode at vinde en fodboldkamp i Fiorentina-trøjen.

For at gøre det endnu værre er den nærmeste konkurrent Pietro Terracciano startet lovende – den garvede italiener har stået i de øvrige kampe, hvor Fiorentina har vundet fem ud af seks. 

Det er ikke en heldig statistik set med danskerens briller, og den tidligere Fiorentina og Serie A-målmand Gianluca Berti mener da også, at det var en fejl at købe Christensen fra Hertha Berlin. 

– Christensen? Jeg ville have truffet et andet valg. De havde god tid til at hente en målmand, der kunne udfordre Terracciano, hvis de ønskede at hæve barren. Terracciano har kun været førstemålmand i Fiorentina; han er en stabil målmand, og med den tankegang kunne Cerofolini have været ligeså god som Christensen nu, fortæller han til italiensk radio ifølge Violanews.

Berti, der har vogtet buret for et hav af italienske klubber, refererer til den 24-årige italienske målmand Michele Cerofolini, der er udklækket i Fiorentinas akademi. 

Italieneren har været på et hav af lejeophold i det italienske ligasystem og har aldrig rigtig slået sig fast på holdet i Fiorentina. 

Han blev derfor solgt i sommer til Frosninone, og her blev Christensen så hentet ind som erstatning. 





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Solide Arsenal kan straffe heldige Atlético

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Braithwaite del af stor transferplan

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Atletico Madrid – Arsenal



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Overbevisende: To chok i Parken

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’