Oliver Christensen eller 'Gribben fra Kerteminde', som han ynder at blive kaldt, har fået en svær start på tilværelsen i italiensk fodbold.
Den danske målvogter har blot stået mellem stænger to gange for Fiorentina i Serie A – og her han lukket hele seks mål ind. Christensen har desuden til gode at vinde en fodboldkamp i Fiorentina-trøjen.
For at gøre det endnu værre er den nærmeste konkurrent Pietro Terracciano startet lovende – den garvede italiener har stået i de øvrige kampe, hvor Fiorentina har vundet fem ud af seks.
Det er ikke en heldig statistik set med danskerens briller, og den tidligere Fiorentina og Serie A-målmand Gianluca Berti mener da også, at det var en fejl at købe Christensen fra Hertha Berlin.
– Christensen? Jeg ville have truffet et andet valg. De havde god tid til at hente en målmand, der kunne udfordre Terracciano, hvis de ønskede at hæve barren. Terracciano har kun været førstemålmand i Fiorentina; han er en stabil målmand, og med den tankegang kunne Cerofolini have været ligeså god som Christensen nu, fortæller han til italiensk radio ifølge Violanews.
Berti, der har vogtet buret for et hav af italienske klubber, refererer til den 24-årige italienske målmand Michele Cerofolini, der er udklækket i Fiorentinas akademi.
Italieneren har været på et hav af lejeophold i det italienske ligasystem og har aldrig rigtig slået sig fast på holdet i Fiorentina.
Han blev derfor solgt i sommer til Frosninone, og her blev Christensen så hentet ind som erstatning.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
UEFA med vild ændring
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TOPNYHED