Revser Christensen-køb: Havde gået en anden vej

Tidligere Serie A-målmand Gianluca Berti er ikke ovenud imponeret over Oliver Christensen, der kom til Fiorentina i sommer.



Oliver Christensen eller 'Gribben fra Kerteminde', som han ynder at blive kaldt, har fået en svær start på tilværelsen i italiensk fodbold. 

Den danske målvogter har blot stået mellem stænger to gange for Fiorentina i Serie A – og her han lukket hele seks mål ind.  Christensen har desuden til gode at vinde en fodboldkamp i Fiorentina-trøjen.

For at gøre det endnu værre er den nærmeste konkurrent Pietro Terracciano startet lovende – den garvede italiener har stået i de øvrige kampe, hvor Fiorentina har vundet fem ud af seks. 

Det er ikke en heldig statistik set med danskerens briller, og den tidligere Fiorentina og Serie A-målmand Gianluca Berti mener da også, at det var en fejl at købe Christensen fra Hertha Berlin. 

– Christensen? Jeg ville have truffet et andet valg. De havde god tid til at hente en målmand, der kunne udfordre Terracciano, hvis de ønskede at hæve barren. Terracciano har kun været førstemålmand i Fiorentina; han er en stabil målmand, og med den tankegang kunne Cerofolini have været ligeså god som Christensen nu, fortæller han til italiensk radio ifølge Violanews.

Berti, der har vogtet buret for et hav af italienske klubber, refererer til den 24-årige italienske målmand Michele Cerofolini, der er udklækket i Fiorentinas akademi. 

Italieneren har været på et hav af lejeophold i det italienske ligasystem og har aldrig rigtig slået sig fast på holdet i Fiorentina. 

Han blev derfor solgt i sommer til Frosninone, og her blev Christensen så hentet ind som erstatning. 







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Sætter klar målsætning

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Diant Ramaj skal videre

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Superliga-retur?

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Zinedine Zidane præsenteret

Har budt en milliard

Han er ny landstræner for Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok