Rival roser Højlund: Det havde jeg ikke forventet

Duvan Zapata er i denne sæson blevet henvist til bænken på grund af Rasmus Højlund, og colombianeren erkender nu, at han ikke havde hørt om danskeren før i sommer.



Han har i mange år været anset som en af de bedste angribere i Serie A, men i denne sæson har Duvan Zapata tilbragt usædvanligt meget tid på bænken i Atalanta. 

Rasmus Højlund har nemlig tilkæmpet sig en plads som fast starter siden nytår, og i et interview med La Gazzetta dello Sport er Duvan Zapata blevet spurgt, om han er træt af at skulle konkurrere med den danske landsholdsangriber. 

– Jeg har altid haft konkurrence. Kan I huske dengang, da Muriel altid scorede, når han kom ind i stedet for mig? Nu har vi en centerforward (Højlund, red.), der minder meget mere om mig som angribertype, siger Duvan Zapata. 

– Jeg kendte ham ikke, og jeg havde ikke forventet, at han ville være så hurtig på de små rum. Vi ser det især til træning. 

I weekendens 2-0-nederlag til Napoli spillede Zapata og Højlund for en sjælden gangs skyld begge fra start, og ifølge colombianeren kan den model også sagtens fungere. 

– Ja, selvfølgelig. Vi har ikke kun én måde at spille på. Det, der ikke ændrer sig, er at vi alle skal følge planen. 

Rasmus Højlund, der i denne sæson har scoret seks Serie A-mål, blev tirsdag udtaget til Danmarks trup til de to EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kazakhstan. 





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

De er tilbage i Superligaen

Ruben Amorim favorit til dette job

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Barcelona – Real Madrid

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag