Rival roser Højlund: Det havde jeg ikke forventet

Duvan Zapata er i denne sæson blevet henvist til bænken på grund af Rasmus Højlund, og colombianeren erkender nu, at han ikke havde hørt om danskeren før i sommer.



Han har i mange år været anset som en af de bedste angribere i Serie A, men i denne sæson har Duvan Zapata tilbragt usædvanligt meget tid på bænken i Atalanta. 

Rasmus Højlund har nemlig tilkæmpet sig en plads som fast starter siden nytår, og i et interview med La Gazzetta dello Sport er Duvan Zapata blevet spurgt, om han er træt af at skulle konkurrere med den danske landsholdsangriber. 

– Jeg har altid haft konkurrence. Kan I huske dengang, da Muriel altid scorede, når han kom ind i stedet for mig? Nu har vi en centerforward (Højlund, red.), der minder meget mere om mig som angribertype, siger Duvan Zapata. 

– Jeg kendte ham ikke, og jeg havde ikke forventet, at han ville være så hurtig på de små rum. Vi ser det især til træning. 

I weekendens 2-0-nederlag til Napoli spillede Zapata og Højlund for en sjælden gangs skyld begge fra start, og ifølge colombianeren kan den model også sagtens fungere. 

– Ja, selvfølgelig. Vi har ikke kun én måde at spille på. Det, der ikke ændrer sig, er at vi alle skal følge planen. 

Rasmus Højlund, der i denne sæson har scoret seks Serie A-mål, blev tirsdag udtaget til Danmarks trup til de to EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kazakhstan. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Frankrig – England

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Snød FC København for keeper

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Nu er der nyt om Mads Roerslev

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver