Røde tal: Storklub med gigantisk underskud

Den italienske fodboldklub Juventus har præsenteret et regnskab med et underskud på næsten to milliarder.



Juventus gennemførte klubbens første trofæløse sæson i et årti, og det giver bagslag økonomisk.

Den italienske fodboldklub præsenterede sent fredag aften et regnskab for 2021/22-sæsonen med et underskud på 254 millioner euro. Det svaret til næsten 1,9 milliarder danske kroner.

Underskuddet er rekord ikke bare i Juventus, men i italiensk fodbold historisk set, skriver Reuters lørdag.

Året før kom Juventus også ud med et stort underskud. Det lød for et år siden på 209 millioner euro – over 1,5 milliarder kroner.

De blodrøde tal kommer, samtidig med at Juventus er i gang med en yderst svingende start på denne sæson med flere skuffende nederlag.

Juventus har kun vundet to ud af syv kampe i Serie A og ydermere tabt de to første kampe i Champions League. Holdet er lige nu nummer otte i Serie A.

Juventus forklarer en del af underskuddet med effekten af coronapandemien. Det skyldes også færre tv-indtægter og præmiepenge.

Når der har manglet penge i klubkassen tidligere, så plejer det at være sådan, at Agnelli-familien, der ejer klubben, skaffer midlerne til at køre foretagendet videre.

Således rejste Juventus 400 millioner euro – tre milliarder danske kroner – i en kapitalindsprøjtning via nye aktier i december.

Det nedbragte gælden betydeligt og gav luft til spillerindkøb i januar – blandt andre angriberen Dusan Vlahovic.

Gælden lød i juni på 153 millioner euro (1,1 milliard kroner) – nedbragt fra 389 millioner euro (2,9 milliarder kroner) et år tidligere.

Det er femte år i træk, at Juventus præsenterer et negativt regnskab. Hvert år er de røde tal bare blevet større og større, uden at resultaterne på fodboldbanen er blevet bedre.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Overvejer AGF-forlængelse

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Brøndby-flop færdig i danskerklub