Juventus gennemførte klubbens første trofæløse sæson i et årti, og det giver bagslag økonomisk.
Den italienske fodboldklub præsenterede sent fredag aften et regnskab for 2021/22-sæsonen med et underskud på 254 millioner euro. Det svaret til næsten 1,9 milliarder danske kroner.
Underskuddet er rekord ikke bare i Juventus, men i italiensk fodbold historisk set, skriver Reuters lørdag.
Året før kom Juventus også ud med et stort underskud. Det lød for et år siden på 209 millioner euro – over 1,5 milliarder kroner.
De blodrøde tal kommer, samtidig med at Juventus er i gang med en yderst svingende start på denne sæson med flere skuffende nederlag.
Juventus har kun vundet to ud af syv kampe i Serie A og ydermere tabt de to første kampe i Champions League. Holdet er lige nu nummer otte i Serie A.
Juventus forklarer en del af underskuddet med effekten af coronapandemien. Det skyldes også færre tv-indtægter og præmiepenge.
Når der har manglet penge i klubkassen tidligere, så plejer det at være sådan, at Agnelli-familien, der ejer klubben, skaffer midlerne til at køre foretagendet videre.
Således rejste Juventus 400 millioner euro – tre milliarder danske kroner – i en kapitalindsprøjtning via nye aktier i december.
Det nedbragte gælden betydeligt og gav luft til spillerindkøb i januar – blandt andre angriberen Dusan Vlahovic.
Gælden lød i juni på 153 millioner euro (1,1 milliard kroner) – nedbragt fra 389 millioner euro (2,9 milliarder kroner) et år tidligere.
Det er femte år i træk, at Juventus præsenterer et negativt regnskab. Hvert år er de røde tal bare blevet større og større, uden at resultaterne på fodboldbanen er blevet bedre.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
FCK henter svensk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE