Juventus gennemførte klubbens første trofæløse sæson i et årti, og det giver bagslag økonomisk.
Den italienske fodboldklub præsenterede sent fredag aften et regnskab for 2021/22-sæsonen med et underskud på 254 millioner euro. Det svaret til næsten 1,9 milliarder danske kroner.
Underskuddet er rekord ikke bare i Juventus, men i italiensk fodbold historisk set, skriver Reuters lørdag.
Året før kom Juventus også ud med et stort underskud. Det lød for et år siden på 209 millioner euro – over 1,5 milliarder kroner.
De blodrøde tal kommer, samtidig med at Juventus er i gang med en yderst svingende start på denne sæson med flere skuffende nederlag.
Juventus har kun vundet to ud af syv kampe i Serie A og ydermere tabt de to første kampe i Champions League. Holdet er lige nu nummer otte i Serie A.
Juventus forklarer en del af underskuddet med effekten af coronapandemien. Det skyldes også færre tv-indtægter og præmiepenge.
Når der har manglet penge i klubkassen tidligere, så plejer det at være sådan, at Agnelli-familien, der ejer klubben, skaffer midlerne til at køre foretagendet videre.
Således rejste Juventus 400 millioner euro – tre milliarder danske kroner – i en kapitalindsprøjtning via nye aktier i december.
Det nedbragte gælden betydeligt og gav luft til spillerindkøb i januar – blandt andre angriberen Dusan Vlahovic.
Gælden lød i juni på 153 millioner euro (1,1 milliard kroner) – nedbragt fra 389 millioner euro (2,9 milliarder kroner) et år tidligere.
Det er femte år i træk, at Juventus præsenterer et negativt regnskab. Hvert år er de røde tal bare blevet større og større, uden at resultaterne på fodboldbanen er blevet bedre.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Betydelig interesse’ – færdig i Danmark?
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Smider Salah-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Gratis adgang til Superliga-brag
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS