Juventus gennemførte klubbens første trofæløse sæson i et årti, og det giver bagslag økonomisk.
Den italienske fodboldklub præsenterede sent fredag aften et regnskab for 2021/22-sæsonen med et underskud på 254 millioner euro. Det svaret til næsten 1,9 milliarder danske kroner.
Underskuddet er rekord ikke bare i Juventus, men i italiensk fodbold historisk set, skriver Reuters lørdag.
Året før kom Juventus også ud med et stort underskud. Det lød for et år siden på 209 millioner euro – over 1,5 milliarder kroner.
De blodrøde tal kommer, samtidig med at Juventus er i gang med en yderst svingende start på denne sæson med flere skuffende nederlag.
Juventus har kun vundet to ud af syv kampe i Serie A og ydermere tabt de to første kampe i Champions League. Holdet er lige nu nummer otte i Serie A.
Juventus forklarer en del af underskuddet med effekten af coronapandemien. Det skyldes også færre tv-indtægter og præmiepenge.
Når der har manglet penge i klubkassen tidligere, så plejer det at være sådan, at Agnelli-familien, der ejer klubben, skaffer midlerne til at køre foretagendet videre.
Således rejste Juventus 400 millioner euro – tre milliarder danske kroner – i en kapitalindsprøjtning via nye aktier i december.
Det nedbragte gælden betydeligt og gav luft til spillerindkøb i januar – blandt andre angriberen Dusan Vlahovic.
Gælden lød i juni på 153 millioner euro (1,1 milliard kroner) – nedbragt fra 389 millioner euro (2,9 milliarder kroner) et år tidligere.
Det er femte år i træk, at Juventus præsenterer et negativt regnskab. Hvert år er de røde tal bare blevet større og større, uden at resultaterne på fodboldbanen er blevet bedre.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Raser: Det er latterligt!
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
INTERVIEW