Patrick Dorgu er en populær mand på det italienske marked og mangler bestemt ikke tilbud på hånden.
Lazio, AC Milan og Juventus er blot nogle af de klubber, som skulle være ude med snøren efter den 19-årige dansker, og nu melder endnu en italiensk gigant sig ind i billedet.
Ifølge Bianconera News har AS Roma nu også meldt sig ind i billedet, da klubben står til at miste Leonardo Spinazzola til sommer, hvor hans kontrakt udløber.
Det er dog ikke kun klubber i støvlelandet, der har fået øje på Patrick Dorgu. Det samme har Atletico Madrid, der ifølge den spanske avis Marca er jagtet af Diego Simeone, der skulle være stor fan af danskeren.
Madrid-klubben står da også til at miste Mario Hermoso, og Simeone har tidligere vist, at han har en speciel kærlighed for spillere fra Serie A ved køb af blandt andre Rodrigo De Paul, Alvaro Morata og Stefan Savic, der alle er blevet hentet ind af Diego Simeone fra italienske klubber.
Danskerens nuværende arbejdsgiver Lecce kræver angiveligt 15 millioner Euro, svarende til 110 millioner kroner, for Patrick Dorgu.
Ifølge mediet Sportcafe er det dog Juventus, der er favoritter til at hente danskeren. De vurderer, at der er 40 % chance for, at han skifter til Juventus, mens det vurderes, at Atletico Madrid og AS Roma har henholdsvis 35- og 25 % chance for at lande danskeren til sommer.
Patrick Dorgu har dog ikke travlt med at komme væk fra Lecce, der har papir på ham helt frem til sommeren 2027.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
INTERVIEW