Ronaldo og Co. snublede mod Verona

Juventus måtte nøjes med uafgjort, da Cristiano Ronaldo og co. lørdag var på besøg hos Verona.



Juventus sløje stime af resultater fortsatte lørdag.

Her endte det uafgjort, da de forsvarende italienske mestre gæstede Verona i Serie A. Cristiano Ronaldo sendte ellers Juventus foran, men Verona kæmpede sig tilbage, så kampen endte 1-1.

Dermed har Juventus kun vundet en enkelt af de seneste fem kampe på tværs af alle turneringer. Det var mod Serie A’s bundprop, Crotone.

Lørdagens resultat efterlader Juventus med 46 point på tredjepladsen, syv point færre end førerholdet Inter. AC Milan ligger nummer to med 49 point.

Alle tre hold har spillet 23 kampe. Begge Milano-klubber skal i aktion søndag.

Kampen mod Verona startede i et højt tempo med chancer i begge ender. Hjemmeholdet var godt med, og første halvleg forblev jævnbyrdig frem til pausefløjtet, men uden mål.

Det blev der hurtigt lavet om på i anden halvleg. Juventus kom ud som lyn og torden, og der var kun gået små fire minutter, da Cristiano Ronaldo sendte sit hold i front efter at være blevet spillet helt fri i feltet.

Det lugtede i første omgang af endnu et Juventus-mål, men som tiden gik, kom Verona længere frem på banen. Cirka et kvarter før tid var der gevinst for hjemmeholdet, da Antonin Barak headede bolden i mål til 1-1.

Det kunne sagtens være blevet til endnu mere for Verona. Med fem minutter tilbage bankede hjemmeholdets Darko Lazovic bolden på overliggeren.

Cristiano Ronaldo fik i overtiden mulighed for at ende som den store helt, da Juventus fik tilkendt et frispark lige udenfor Veronas felt. Men portugiserens forsøg røg direkte i muren, og så endte det altså med pointdeling.

Andreas Cornelius var ikke med for Parma, da klubben tidligere lørdag spillede 2-2 med Spezia. Den danske angriber blev skadet under opvarmningen og var derfor ikke i stand til at spille kampen.

Det er uvist, i hvor alvor grad, Cornelius er skadet. Parma har på Twitter blot skrevet, at han mærkede noget “ubehag” under opvarmningen.

Andreas Skov Olsen fik de sidste cirka 20 minutter på banen, da Bologna slog Lazio med 2-0.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: FCK smider sejren

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

FCN taber i Europa-comeback

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf