Juventus sløje stime af resultater fortsatte lørdag.
Her endte det uafgjort, da de forsvarende italienske mestre gæstede Verona i Serie A. Cristiano Ronaldo sendte ellers Juventus foran, men Verona kæmpede sig tilbage, så kampen endte 1-1.
Dermed har Juventus kun vundet en enkelt af de seneste fem kampe på tværs af alle turneringer. Det var mod Serie A’s bundprop, Crotone.
Lørdagens resultat efterlader Juventus med 46 point på tredjepladsen, syv point færre end førerholdet Inter. AC Milan ligger nummer to med 49 point.
Alle tre hold har spillet 23 kampe. Begge Milano-klubber skal i aktion søndag.
Kampen mod Verona startede i et højt tempo med chancer i begge ender. Hjemmeholdet var godt med, og første halvleg forblev jævnbyrdig frem til pausefløjtet, men uden mål.
Det blev der hurtigt lavet om på i anden halvleg. Juventus kom ud som lyn og torden, og der var kun gået små fire minutter, da Cristiano Ronaldo sendte sit hold i front efter at være blevet spillet helt fri i feltet.
Det lugtede i første omgang af endnu et Juventus-mål, men som tiden gik, kom Verona længere frem på banen. Cirka et kvarter før tid var der gevinst for hjemmeholdet, da Antonin Barak headede bolden i mål til 1-1.
Det kunne sagtens være blevet til endnu mere for Verona. Med fem minutter tilbage bankede hjemmeholdets Darko Lazovic bolden på overliggeren.
Cristiano Ronaldo fik i overtiden mulighed for at ende som den store helt, da Juventus fik tilkendt et frispark lige udenfor Veronas felt. Men portugiserens forsøg røg direkte i muren, og så endte det altså med pointdeling.
Andreas Cornelius var ikke med for Parma, da klubben tidligere lørdag spillede 2-2 med Spezia. Den danske angriber blev skadet under opvarmningen og var derfor ikke i stand til at spille kampen.
Det er uvist, i hvor alvor grad, Cornelius er skadet. Parma har på Twitter blot skrevet, at han mærkede noget “ubehag” under opvarmningen.
Andreas Skov Olsen fik de sidste cirka 20 minutter på banen, da Bologna slog Lazio med 2-0.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
OPTAKT
Irak – Norge
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Japan overrasker mod Holland
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
