For første gang siden sit imponerende landsholdsgennembrud i marts lynede Rasmus Højlund lørdag for klubholdet Atalanta.
Den 20-årige angriber modtog bolden lidt uden for feltet og huggede efter et par små træk uimodståeligt bolden i kassen til 3-1 i udekampen mod Verona.
Højlund står dermed noteret for ni mål i 32 kampe for Atalanta. Især i januar og februar var danskeren skarp, hvilket udløste landsholdsdebut i marts og i alt fem scoringer i kampene mod Finland og Kasakhstan.
Siden har succesen været minimal for Atalanta. Både på grund af et mindre skadesproblem og formnedgang.
Højlunds træffer faldt efter godt en times spil og blev det sidste i opgøret, hvor Joakim Mæhle spillede venstre wingback for Atalanta, mens midtbanespilleren Oliver Abildgaard fik de sidste ti minutter for Verona.
Verona var foran 1-0, men smed altså føringen og er dermed fortsat i akut nedrykningsfare lige under stregen i Serie A inden sæsonens sidste to runder.
Især Verona-keeper Lorenzo Montipo kommer formentligt til få problemer med at sove roligt i de kommende dage.
Ved stillingen 1-1 i starten af anden halvleg spillede målmanden således lidt for smart i forsøget på at afdrible Atalantas Mario Pasalic, der nemt scorede i et tomt net efter brøleren.
Atalanta er i den modsatte ende af tabellen nummer seks og med tre friske point styrket i sin kamp for en så god europæisk billet som muligt.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
NYHEDER
Nu vender han tilbage
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
OPTAKT