For første gang siden sit imponerende landsholdsgennembrud i marts lynede Rasmus Højlund lørdag for klubholdet Atalanta.
Den 20-årige angriber modtog bolden lidt uden for feltet og huggede efter et par små træk uimodståeligt bolden i kassen til 3-1 i udekampen mod Verona.
Højlund står dermed noteret for ni mål i 32 kampe for Atalanta. Især i januar og februar var danskeren skarp, hvilket udløste landsholdsdebut i marts og i alt fem scoringer i kampene mod Finland og Kasakhstan.
Siden har succesen været minimal for Atalanta. Både på grund af et mindre skadesproblem og formnedgang.
Højlunds træffer faldt efter godt en times spil og blev det sidste i opgøret, hvor Joakim Mæhle spillede venstre wingback for Atalanta, mens midtbanespilleren Oliver Abildgaard fik de sidste ti minutter for Verona.
Verona var foran 1-0, men smed altså føringen og er dermed fortsat i akut nedrykningsfare lige under stregen i Serie A inden sæsonens sidste to runder.
Især Verona-keeper Lorenzo Montipo kommer formentligt til få problemer med at sove roligt i de kommende dage.
Ved stillingen 1-1 i starten af anden halvleg spillede målmanden således lidt for smart i forsøget på at afdrible Atalantas Mario Pasalic, der nemt scorede i et tomt net efter brøleren.
Atalanta er i den modsatte ende af tabellen nummer seks og med tre friske point styrket i sin kamp for en så god europæisk billet som muligt.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Smider Salah-bombe