For første gang siden sit imponerende landsholdsgennembrud i marts lynede Rasmus Højlund lørdag for klubholdet Atalanta.
Den 20-årige angriber modtog bolden lidt uden for feltet og huggede efter et par små træk uimodståeligt bolden i kassen til 3-1 i udekampen mod Verona.
Højlund står dermed noteret for ni mål i 32 kampe for Atalanta. Især i januar og februar var danskeren skarp, hvilket udløste landsholdsdebut i marts og i alt fem scoringer i kampene mod Finland og Kasakhstan.
Siden har succesen været minimal for Atalanta. Både på grund af et mindre skadesproblem og formnedgang.
Højlunds træffer faldt efter godt en times spil og blev det sidste i opgøret, hvor Joakim Mæhle spillede venstre wingback for Atalanta, mens midtbanespilleren Oliver Abildgaard fik de sidste ti minutter for Verona.
Verona var foran 1-0, men smed altså føringen og er dermed fortsat i akut nedrykningsfare lige under stregen i Serie A inden sæsonens sidste to runder.
Især Verona-keeper Lorenzo Montipo kommer formentligt til få problemer med at sove roligt i de kommende dage.
Ved stillingen 1-1 i starten af anden halvleg spillede målmanden således lidt for smart i forsøget på at afdrible Atalantas Mario Pasalic, der nemt scorede i et tomt net efter brøleren.
Atalanta er i den modsatte ende af tabellen nummer seks og med tre friske point styrket i sin kamp for en så god europæisk billet som muligt.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT