Sådan! Rasmus Højlund bryder måltørke for Atalanta

For første gang siden marts kom landsholdskometen Rasmus Højlund lørdag på tavlen.



For første gang siden sit imponerende landsholdsgennembrud i marts lynede Rasmus Højlund lørdag for klubholdet Atalanta.

Den 20-årige angriber modtog bolden lidt uden for feltet og huggede efter et par små træk uimodståeligt bolden i kassen til 3-1 i udekampen mod Verona.

Højlund står dermed noteret for ni mål i 32 kampe for Atalanta. Især i januar og februar var danskeren skarp, hvilket udløste landsholdsdebut i marts og i alt fem scoringer i kampene mod Finland og Kasakhstan.

Siden har succesen været minimal for Atalanta. Både på grund af et mindre skadesproblem og formnedgang.

Højlunds træffer faldt efter godt en times spil og blev det sidste i opgøret, hvor Joakim Mæhle spillede venstre wingback for Atalanta, mens midtbanespilleren Oliver Abildgaard fik de sidste ti minutter for Verona.

Verona var foran 1-0, men smed altså føringen og er dermed fortsat i akut nedrykningsfare lige under stregen i Serie A inden sæsonens sidste to runder.

Især Verona-keeper Lorenzo Montipo kommer formentligt til få problemer med at sove roligt i de kommende dage.

Ved stillingen 1-1 i starten af anden halvleg spillede målmanden således lidt for smart i forsøget på at afdrible Atalantas Mario Pasalic, der nemt scorede i et tomt net efter brøleren.

Atalanta er i den modsatte ende af tabellen nummer seks og med tre friske point styrket i sin kamp for en så god europæisk billet som muligt.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-boss med spændende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Vil smadre transferrekord

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Elfenbenskysten

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Holland – Sverige

Vigtigt nyt for ‘AC’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Jonas Lössl stopper karrieren

Tyrkiet – Paraguay

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Her er AGF’s Champions League-modstander