Video : Tipsbladet
Serie A

Serie A-klub henter endnu en dansk venstreback

Lecce har tilknyttet en ny dansker, som i første omgang skal spille på klubbens Primavera-hold.

Lecce er efterhånden blevet den helt store danskerkoloni i Italien. Morten Hjulmand havde stor succes der, inden skiftet til Sporting i sommer. Patrick Dorgu er på alles læber, efter han blæser derudaf på deres venstreback, og så har unge Jeppe Corfitzen også fået sin Serie A-debut i denne sæson. 

Nu har klubben hentet endnu en dansker.

Som tilfældet var det med Dorgu, har Lecce kigget mod FC Nordsjælland, hvor man har hentet 17-årige Frederik Kongslev. Det melder Lecce på sin officielle hjemmeside. 

Kongslev bliver en del af klubbens Primavera-trup, og han kan spille sin første kamp lørdag mod Frosinone.

Tilgangen af Kongslev er ikke en enorm overraskelse. Tilbage i september kom det frem, at han trænede med i Lecce, som også havde tilbudt ham en kontrakt. Dengang sagde hans agent, Carsten Gimlinge Abrahamsen, at Lecce allerede havde tilbudt en kontrakt, men at Kongslev lige tyggede på den for at se, hvad der ellers dukkede op af andre muligheder.

Flere klubber var nemlig inde i billedet om Kongslevs underskrift. Lecce har dog vundet kampen og kan nu se frem til endnu en dansk venstreback, som alle nok håber tager de samme skridt som Patrick Dorgu.