Det er ikke kun i Danmark, at landsholdsanfører Simon Kjærs korsbåndsskade i onsdags har fyldt. Også i hans klub, AC Milan, har det påvirket holdkammeraterne.
I lørdagens Serie A-kamp mod Salernitana, som blev vundet med 2-0, blev der sendt støttende hilsner til den danske holdkammerat både før og under kampen.
Hele holdet varmede op i hvide t-shirts, hvorpå der stod “Forza Simon” som en hilsen til deres uheldige holdkammerat.
I mandags blev Kjær både kåret som verdens 18.-bedste fodboldspiller i 2021 ved Ballon d’Or-kåringen og hyldet for sin hurtige redningsindsats, da Christian Eriksen faldt om med hjertestop i Parken ved sommerens EM-slutrunde.
Bare to dage senere nåede midtstopperen kun at spille omkring et minut af udekampen mod Genoa. Han kom skævt ind i en tackling og ødelagde sit ene korsbånd i knæet.
Den slags skader plejer at holde spillere ude i minimum et halvt år, og derfor kan han muligvis misse resten af indeværende sæson.
Det gør ondt på holdkammeraterne, og Alexis Saelemaekers sendte også en hilsen til Kjær, da han scorede til 2-0 mod Salernitana.
Den 22-årige belgier fejrede scoringen ved at løbe ud til sidelinjen. Her lå der en spilletrøje med Kjærs navn og nummer på, som midtbanespilleren løftede op og holdt frem.
2-0-scoringen faldt efter 18 minutters spil, efter at Franck Kessie havde åbnet målscoringen allerede efter fem minutters spil.
De to hurtige mål punkterede det meste af spændingen i kampen, for trods et par tilløb til chancer, blev gæsterne aldrig for alvor farlige.
Sejren sender Milan op på førstepladsen i Serie A med 38 point for 16 kampe. Det er to point mere end Napoli, som har spillet en kamp mindre.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Messi-statue fjernes
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL