Simon Kjær-hyldest fylder i sikker AC Milan-sejr

Holdkammeraterne sendte støtte til den skadede dansker og tog en vigtig sejr på 2-0 mod Salernitana.



Det er ikke kun i Danmark, at landsholdsanfører Simon Kjærs korsbåndsskade i onsdags har fyldt. Også i hans klub, AC Milan, har det påvirket holdkammeraterne.

I lørdagens Serie A-kamp mod Salernitana, som blev vundet med 2-0, blev der sendt støttende hilsner til den danske holdkammerat både før og under kampen.

Hele holdet varmede op i hvide t-shirts, hvorpå der stod “Forza Simon” som en hilsen til deres uheldige holdkammerat.

I mandags blev Kjær både kåret som verdens 18.-bedste fodboldspiller i 2021 ved Ballon d’Or-kåringen og hyldet for sin hurtige redningsindsats, da Christian Eriksen faldt om med hjertestop i Parken ved sommerens EM-slutrunde.

Bare to dage senere nåede midtstopperen kun at spille omkring et minut af udekampen mod Genoa. Han kom skævt ind i en tackling og ødelagde sit ene korsbånd i knæet.

Den slags skader plejer at holde spillere ude i minimum et halvt år, og derfor kan han muligvis misse resten af indeværende sæson.

Det gør ondt på holdkammeraterne, og Alexis Saelemaekers sendte også en hilsen til Kjær, da han scorede til 2-0 mod Salernitana.

Den 22-årige belgier fejrede scoringen ved at løbe ud til sidelinjen. Her lå der en spilletrøje med Kjærs navn og nummer på, som midtbanespilleren løftede op og holdt frem.

2-0-scoringen faldt efter 18 minutters spil, efter at Franck Kessie havde åbnet målscoringen allerede efter fem minutters spil.

De to hurtige mål punkterede det meste af spændingen i kampen, for trods et par tilløb til chancer, blev gæsterne aldrig for alvor farlige.

Sejren sender Milan op på førstepladsen i Serie A med 38 point for 16 kampe. Det er to point mere end Napoli, som har spillet en kamp mindre.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-spiller får fem karantænedage

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chokskifte på vej?

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tunesien – Holland

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Åbner op for sommertransfer

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Schweiz – Canada

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!