Simon Kjær så til fra bænken i AC Milans sejr

Simon Kjær så til fra udskiftningsbænken, da AC Milan slog Fiorentina på et sejrsmål i tillægstiden.



Simon Kjær kommer næppe til at møde op i den danske VM-lejr med ømme stænger.

Landsholdsanføreren fik nemlig præcis nul minutter på banen for AC Milan, der søndag aften lidt heldigt besejrede Fiorentina med 2-1 efter et sejrsmål i overtiden.

Dermed fortsatte han de seneste ugers rytme med kun at spille i hver anden kamp for den italienske storklub. Kjær var således med fra start, da Milan midt på ugen mødte Cremonese.

Fra sin plads i periferien kunne den danske midterforsvarer se sit hold få en fin start mod Fiorentina med en scoring af Rafael Leao allerede i kampens andet minut.

Men festen varede ikke ved. Det er ikke uden grund, at gæsterne havde vundet de tre seneste ligakampe, og holdet fra Toscana viste sig som en ligeværdig modstander.

Knap en halv time inde i opgøret fik Fiorentina udlignet ved den tjekkiske midtbanemand Antonín Barák, og jævnbyrdigheden holdt ind i anden halvleg.

Milan har dårligt råd til pointtab i en sæson, hvis man skal holde bare nogenlunde trit med det suveræne førerhold, Napoli. Men til slut var det ved at gå helt galt.

I den ordinære spilletids sidste minut blev Milan-målmand Ciprian Tatarusanu overlistet af en afslutning fra Jonathan Ikone. Fikayo Tomori havde dog forudset faren og fik raget bolden væk på målstregen.

I stedet lykkedes det Milan at bjærge alle tre point med hjælp fra gæsternes Nikola Milenkovic. Efter hård kamp i feltet ramte bolden lidt tilfældigt den serbiske landsholdsstopper og fortsatte ind i målet.

Med sejren reducerede milaneserne hullet op til Napoli i tabellen til otte point.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Zinedine Zidane præsenteret



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Gaveregn over FC Midtjylland