Simon Kjær så til fra bænken i AC Milans sejr

Simon Kjær så til fra udskiftningsbænken, da AC Milan slog Fiorentina på et sejrsmål i tillægstiden.



Simon Kjær kommer næppe til at møde op i den danske VM-lejr med ømme stænger.

Landsholdsanføreren fik nemlig præcis nul minutter på banen for AC Milan, der søndag aften lidt heldigt besejrede Fiorentina med 2-1 efter et sejrsmål i overtiden.

Dermed fortsatte han de seneste ugers rytme med kun at spille i hver anden kamp for den italienske storklub. Kjær var således med fra start, da Milan midt på ugen mødte Cremonese.

Fra sin plads i periferien kunne den danske midterforsvarer se sit hold få en fin start mod Fiorentina med en scoring af Rafael Leao allerede i kampens andet minut.

Men festen varede ikke ved. Det er ikke uden grund, at gæsterne havde vundet de tre seneste ligakampe, og holdet fra Toscana viste sig som en ligeværdig modstander.

Knap en halv time inde i opgøret fik Fiorentina udlignet ved den tjekkiske midtbanemand Antonín Barák, og jævnbyrdigheden holdt ind i anden halvleg.

Milan har dårligt råd til pointtab i en sæson, hvis man skal holde bare nogenlunde trit med det suveræne førerhold, Napoli. Men til slut var det ved at gå helt galt.

I den ordinære spilletids sidste minut blev Milan-målmand Ciprian Tatarusanu overlistet af en afslutning fra Jonathan Ikone. Fikayo Tomori havde dog forudset faren og fik raget bolden væk på målstregen.

I stedet lykkedes det Milan at bjærge alle tre point med hjælp fra gæsternes Nikola Milenkovic. Efter hård kamp i feltet ramte bolden lidt tilfældigt den serbiske landsholdsstopper og fortsatte ind i målet.

Med sejren reducerede milaneserne hullet op til Napoli i tabellen til otte point.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!

OB – Sønderjyske



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Kæmpe transfer under opsejling

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm skifter til Schalke

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Speakman om transfer: En unik situation

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller