Sportschef bekræfter: Vi stjal ham fra dansk klub

Der var ingen tvivl om, at Serie A-klubben kom fra sidelinjen af og stjal ham for øjnene af den danske klub.



Det startede med at være en urealistisk drøm. Så var drømmen pludselig ved at gå i opfyldelse, og så sluttede det som et mareridt. 

Sådan kan AaB’s jagt på Oliver Abildgaard i januar godt beskrives.

Den tidligere AaB-dreng skulle ud af kontrakten med skotske Celtic, og af naturlige årsager var AaB interesseret. Det endte Abildgaard også med at være, og på transfervinduets sidste dag blev han meldt så tæt på AaB, som man overhovedet kunne være, uden transferen blev bekræftet. Det var der en god årsag til – Serie A-klubben Hellas Verona meldte sig pludselig ind i kampen om ham, og muligheden for at spille i en top fem-liga vejede tungere end et romantisk gensyn til den nedrykningstruede nordjyske klub. 

Nu bekræfter Hellas Veronas sportschef, Sean Sogliano, på et pressemøde, at man stjal Abildgaard fra en dansk klub, som han ikke sætter navn på, men som kun kan være AaB. 

– Vi ønskede at hente endnu en midtbanespiller med tanke på Ilic, Hongla og Velosos skadesproblemer. Vi havde nogle mål, som ikke blev til noget af forskellige årsager. Abildgaard blev evalueret tidligt i transfervinduet, og så rykkede vi til andre spillere. 

– Men vi kendte ham, og han har nogle egenskaber, som mangler i truppen. Han har en fantastisk fysik. Han er en meter og halvfems høj, han er venstrebenet. Han har kvaliteterne til at passe ind her, og han er sådan en spiller, der er brug for i en kamp. Han var anfører for Rubin Kazan og spillede i Skotland. Lige fra de første træningsessioner var det tydeligt, at han virkelig gerne ville være her. 

– Vi hentede ham to timer før deadline, hvor han var ved at skrive under med en dansk klub. Det det siger en del om, hvor meget han vil det her. Jeg sætter virkelig pris på det. Han er lejet på grund af den særlige krigssituation, og i slutningen af sæsonen finder vi ud af, hvordan det fremover kommer til at blive, siger sportschefen.

Det er første gang, at Oliver Abildgaard præver kræfter med italiensk fodbold, og med tanke på de skadesproblemer, som holdet har på midtbanen, kan en mulig debut snart komme i spil. 

Han er dog ikke i kampform, i og med han ikke har spillet siden november.





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Verdensstjerne roser Højlund

Sejr sender AGF på guldkurs

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Moukoko vækker opsigt i udlandet 



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Simeone fatter det ikke

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

OB tager vigtig sejr mod Fredericia



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Færdig i Manchester City

Juventus tager vigtig skalp

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Langer ud efter Superliga-stjerne

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

‘Der er ingen undskyldninger’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Jakob Poulsen maner til ro

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer