Det startede med at være en urealistisk drøm. Så var drømmen pludselig ved at gå i opfyldelse, og så sluttede det som et mareridt.
Sådan kan AaB’s jagt på Oliver Abildgaard i januar godt beskrives.
Den tidligere AaB-dreng skulle ud af kontrakten med skotske Celtic, og af naturlige årsager var AaB interesseret. Det endte Abildgaard også med at være, og på transfervinduets sidste dag blev han meldt så tæt på AaB, som man overhovedet kunne være, uden transferen blev bekræftet. Det var der en god årsag til – Serie A-klubben Hellas Verona meldte sig pludselig ind i kampen om ham, og muligheden for at spille i en top fem-liga vejede tungere end et romantisk gensyn til den nedrykningstruede nordjyske klub.
Nu bekræfter Hellas Veronas sportschef, Sean Sogliano, på et pressemøde, at man stjal Abildgaard fra en dansk klub, som han ikke sætter navn på, men som kun kan være AaB.
– Vi ønskede at hente endnu en midtbanespiller med tanke på Ilic, Hongla og Velosos skadesproblemer. Vi havde nogle mål, som ikke blev til noget af forskellige årsager. Abildgaard blev evalueret tidligt i transfervinduet, og så rykkede vi til andre spillere.
– Men vi kendte ham, og han har nogle egenskaber, som mangler i truppen. Han har en fantastisk fysik. Han er en meter og halvfems høj, han er venstrebenet. Han har kvaliteterne til at passe ind her, og han er sådan en spiller, der er brug for i en kamp. Han var anfører for Rubin Kazan og spillede i Skotland. Lige fra de første træningsessioner var det tydeligt, at han virkelig gerne ville være her.
– Vi hentede ham to timer før deadline, hvor han var ved at skrive under med en dansk klub. Det det siger en del om, hvor meget han vil det her. Jeg sætter virkelig pris på det. Han er lejet på grund af den særlige krigssituation, og i slutningen af sæsonen finder vi ud af, hvordan det fremover kommer til at blive, siger sportschefen.
Det er første gang, at Oliver Abildgaard præver kræfter med italiensk fodbold, og med tanke på de skadesproblemer, som holdet har på midtbanen, kan en mulig debut snart komme i spil.
Han er dog ikke i kampform, i og med han ikke har spillet siden november.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Det er aldrig sket før
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
OB siger farvel til seks spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Nu klager FC Barcelona igen
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
