Det startede med at være en urealistisk drøm. Så var drømmen pludselig ved at gå i opfyldelse, og så sluttede det som et mareridt.
Sådan kan AaB’s jagt på Oliver Abildgaard i januar godt beskrives.
Den tidligere AaB-dreng skulle ud af kontrakten med skotske Celtic, og af naturlige årsager var AaB interesseret. Det endte Abildgaard også med at være, og på transfervinduets sidste dag blev han meldt så tæt på AaB, som man overhovedet kunne være, uden transferen blev bekræftet. Det var der en god årsag til – Serie A-klubben Hellas Verona meldte sig pludselig ind i kampen om ham, og muligheden for at spille i en top fem-liga vejede tungere end et romantisk gensyn til den nedrykningstruede nordjyske klub.
Nu bekræfter Hellas Veronas sportschef, Sean Sogliano, på et pressemøde, at man stjal Abildgaard fra en dansk klub, som han ikke sætter navn på, men som kun kan være AaB.
– Vi ønskede at hente endnu en midtbanespiller med tanke på Ilic, Hongla og Velosos skadesproblemer. Vi havde nogle mål, som ikke blev til noget af forskellige årsager. Abildgaard blev evalueret tidligt i transfervinduet, og så rykkede vi til andre spillere.
– Men vi kendte ham, og han har nogle egenskaber, som mangler i truppen. Han har en fantastisk fysik. Han er en meter og halvfems høj, han er venstrebenet. Han har kvaliteterne til at passe ind her, og han er sådan en spiller, der er brug for i en kamp. Han var anfører for Rubin Kazan og spillede i Skotland. Lige fra de første træningsessioner var det tydeligt, at han virkelig gerne ville være her.
– Vi hentede ham to timer før deadline, hvor han var ved at skrive under med en dansk klub. Det det siger en del om, hvor meget han vil det her. Jeg sætter virkelig pris på det. Han er lejet på grund af den særlige krigssituation, og i slutningen af sæsonen finder vi ud af, hvordan det fremover kommer til at blive, siger sportschefen.
Det er første gang, at Oliver Abildgaard præver kræfter med italiensk fodbold, og med tanke på de skadesproblemer, som holdet har på midtbanen, kan en mulig debut snart komme i spil.
Han er dog ikke i kampform, i og med han ikke har spillet siden november.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
STORT INTERVIEW
