Sportsdirektør kommenterer Simon Kjær-mulighed

Venezias sportsdirektør vil ikke afvise, at Serie A-klubben kan være interesseret i Simon Kjær, der stadig står uden en klub.



Han har ikke spillet en fodboldkamp siden den 8. juni, da han blev indskiftet i Danmarks 3-1-sejr over Norge, og i øjeblikket er der stadig uvished om Simon Kjærs fremtid. 

Den tidligere landsholdsanfører forlod AC Milan i sommer, da hans kontrakt udløb, og siden da har Simon Kjær altså ikke fundet sig en ny klub. 

Tipsbladet kunne i sidste uge erfare, at Simon Kjær kan være et emne i den nyoprykkede Serie A-klub Venezia, og på et pressemøde onsdag blev klubbens sportsdirektør Filippo Antonelli så spurgt, om Venezia kan finde på at gå efter kontraktfrie spillere, og om den 35-årige danske forsvarsspiller kan være interessant for Venedig-klubben. 

– Vi overvejer alle muligheder. Jeg har aldrig talt med ejerne om dette. Det vil kræve noget ekstra. Jeg kommer nok til at stille dem spørgsmålet, og så må vi se, lød svaret, ifølge Tuttomercatoweb, fra Filippo Antonelli. 

Venezia, der i forvejen råder over to danskere i form af Christian Gytkjær og Magnus Kofod Andersen, har hentet ét point i løbet af sæsonens tre første spillerunder. 

Tidligere på ugen skrev Bold.dk, at pilen godt kunne pege mod et karrierestop for Simon Kjær, der angiveligt har afvist en række klubber. 

Udover AC Milan har Simon Kjær i løbet af karrieren spillet for FC Midtjylland, Palermo, Wolfsburg, Roma, Lille, Fenerbahce, Sevilla og Atalanta. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Arsenal er i Champions League-finalen

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millionregn over ‘PC’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Tv-vært stopper på Viaplay

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Kræver flere hold i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil