Sportsdirektør kommenterer Simon Kjær-mulighed

Venezias sportsdirektør vil ikke afvise, at Serie A-klubben kan være interesseret i Simon Kjær, der stadig står uden en klub.



Han har ikke spillet en fodboldkamp siden den 8. juni, da han blev indskiftet i Danmarks 3-1-sejr over Norge, og i øjeblikket er der stadig uvished om Simon Kjærs fremtid. 

Den tidligere landsholdsanfører forlod AC Milan i sommer, da hans kontrakt udløb, og siden da har Simon Kjær altså ikke fundet sig en ny klub. 

Tipsbladet kunne i sidste uge erfare, at Simon Kjær kan være et emne i den nyoprykkede Serie A-klub Venezia, og på et pressemøde onsdag blev klubbens sportsdirektør Filippo Antonelli så spurgt, om Venezia kan finde på at gå efter kontraktfrie spillere, og om den 35-årige danske forsvarsspiller kan være interessant for Venedig-klubben. 

– Vi overvejer alle muligheder. Jeg har aldrig talt med ejerne om dette. Det vil kræve noget ekstra. Jeg kommer nok til at stille dem spørgsmålet, og så må vi se, lød svaret, ifølge Tuttomercatoweb, fra Filippo Antonelli. 

Venezia, der i forvejen råder over to danskere i form af Christian Gytkjær og Magnus Kofod Andersen, har hentet ét point i løbet af sæsonens tre første spillerunder. 

Tidligere på ugen skrev Bold.dk, at pilen godt kunne pege mod et karrierestop for Simon Kjær, der angiveligt har afvist en række klubber. 

Udover AC Milan har Simon Kjær i løbet af karrieren spillet for FC Midtjylland, Palermo, Wolfsburg, Roma, Lille, Fenerbahce, Sevilla og Atalanta. 





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det var vanvittigt brutalt

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sender stikpille til FC København-flop

FC København – Vejle Boldklub

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF – FC Midtjylland

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen