Sportsdirektør kommenterer Simon Kjær-mulighed

Venezias sportsdirektør vil ikke afvise, at Serie A-klubben kan være interesseret i Simon Kjær, der stadig står uden en klub.



Han har ikke spillet en fodboldkamp siden den 8. juni, da han blev indskiftet i Danmarks 3-1-sejr over Norge, og i øjeblikket er der stadig uvished om Simon Kjærs fremtid. 

Den tidligere landsholdsanfører forlod AC Milan i sommer, da hans kontrakt udløb, og siden da har Simon Kjær altså ikke fundet sig en ny klub. 

Tipsbladet kunne i sidste uge erfare, at Simon Kjær kan være et emne i den nyoprykkede Serie A-klub Venezia, og på et pressemøde onsdag blev klubbens sportsdirektør Filippo Antonelli så spurgt, om Venezia kan finde på at gå efter kontraktfrie spillere, og om den 35-årige danske forsvarsspiller kan være interessant for Venedig-klubben. 

– Vi overvejer alle muligheder. Jeg har aldrig talt med ejerne om dette. Det vil kræve noget ekstra. Jeg kommer nok til at stille dem spørgsmålet, og så må vi se, lød svaret, ifølge Tuttomercatoweb, fra Filippo Antonelli. 

Venezia, der i forvejen råder over to danskere i form af Christian Gytkjær og Magnus Kofod Andersen, har hentet ét point i løbet af sæsonens tre første spillerunder. 

Tidligere på ugen skrev Bold.dk, at pilen godt kunne pege mod et karrierestop for Simon Kjær, der angiveligt har afvist en række klubber. 

Udover AC Milan har Simon Kjær i løbet af karrieren spillet for FC Midtjylland, Palermo, Wolfsburg, Roma, Lille, Fenerbahce, Sevilla og Atalanta. 





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Frankrig – Irak

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her kan du se Norge mod Senegal

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Norge – Senegal

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Et skridt tættere Englands største stadion

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her kan du se Argentina mod Østrig

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos