Sportsdirektør kommenterer Simon Kjær-mulighed

Venezias sportsdirektør vil ikke afvise, at Serie A-klubben kan være interesseret i Simon Kjær, der stadig står uden en klub.



Han har ikke spillet en fodboldkamp siden den 8. juni, da han blev indskiftet i Danmarks 3-1-sejr over Norge, og i øjeblikket er der stadig uvished om Simon Kjærs fremtid. 

Den tidligere landsholdsanfører forlod AC Milan i sommer, da hans kontrakt udløb, og siden da har Simon Kjær altså ikke fundet sig en ny klub. 

Tipsbladet kunne i sidste uge erfare, at Simon Kjær kan være et emne i den nyoprykkede Serie A-klub Venezia, og på et pressemøde onsdag blev klubbens sportsdirektør Filippo Antonelli så spurgt, om Venezia kan finde på at gå efter kontraktfrie spillere, og om den 35-årige danske forsvarsspiller kan være interessant for Venedig-klubben. 

– Vi overvejer alle muligheder. Jeg har aldrig talt med ejerne om dette. Det vil kræve noget ekstra. Jeg kommer nok til at stille dem spørgsmålet, og så må vi se, lød svaret, ifølge Tuttomercatoweb, fra Filippo Antonelli. 

Venezia, der i forvejen råder over to danskere i form af Christian Gytkjær og Magnus Kofod Andersen, har hentet ét point i løbet af sæsonens tre første spillerunder. 

Tidligere på ugen skrev Bold.dk, at pilen godt kunne pege mod et karrierestop for Simon Kjær, der angiveligt har afvist en række klubber. 

Udover AC Milan har Simon Kjær i løbet af karrieren spillet for FC Midtjylland, Palermo, Wolfsburg, Roma, Lille, Fenerbahce, Sevilla og Atalanta. 





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Thomas Delaney teaser

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Napoli-chok på vej

Afsløring: De er færdige i Randers

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Godt nyt for Jess Thorup

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Vil hente FC Midtjylland-profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter