Stjerne kan blive presset ud af Juventus

Dusan Vlahovic kan blive smidt ud af svingdøren i Juventus, hvis det lykkes dem at hente en brandvarm angriber hos konkurrenterne



Dusan Vlahovic kan blive kylet ud på røv og albuer i Juventus.

"Den Gamle Dame" har nemlig meldt sig ind i kampen om Joshua Zirkzee, der har spillet en stor rolle i Bolognas flotte sæson, hvor han noterede sig for 11 mål og fire assists. 

AC Milan har ellers været favoritter til hollænderens underskrift, men nu har Juventus altså planer om at hente ham for snuden af milaneserne, og hvis den plan bliver gjort til virkelighed, skulle man angiveligt være klar til at skille sig af med Dusan Vlahovic, der har været at finde i klubben i mere end to år. 

Det bliver dog ikke nogen nem opgave at frarøve AC Milan i at hente den målfarlige hollænder. Milano-klubben har allerede informeret Bologna om, at de ønsker at Zirkzee denne sommer. På trods af hollænderens flotte sæson i Serie A, er han dog ikke blevet vejet god nok til at repræsentere det hollandske landshold til EM. 

Én, der derimod skal til EM, er netop Dusan Vlahovic, som skal repræsentere Serbien i Danmarks gruppe, hvor også England og Slovenien indgår. Den 24-årige serber har i sin tid i Juventus scoret 41 mål på 101 kampe, hvilket er ganske pænt, men altså ikke nok til at han kan vide sig sikker på ikke at blive erstattet og smidt ud af bagdøren i Torino-klubben.

AC Milan og Juventus er dog langt fra de eneste bejlere til Joshua Zirkzee, der har en fortid i Bayern München. Også Arsenal og Manchester United er tidligere blevet kædet sammen med den formstærke angriber. 






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hårdt angreb på DBU-boss

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Topboss sviner Barça til

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Fem bud på Brøndbys nye træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Højlund slutter sæsonen med bravour

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK