Stjerne kan blive presset ud af Juventus

Dusan Vlahovic kan blive smidt ud af svingdøren i Juventus, hvis det lykkes dem at hente en brandvarm angriber hos konkurrenterne



Dusan Vlahovic kan blive kylet ud på røv og albuer i Juventus.

"Den Gamle Dame" har nemlig meldt sig ind i kampen om Joshua Zirkzee, der har spillet en stor rolle i Bolognas flotte sæson, hvor han noterede sig for 11 mål og fire assists. 

AC Milan har ellers været favoritter til hollænderens underskrift, men nu har Juventus altså planer om at hente ham for snuden af milaneserne, og hvis den plan bliver gjort til virkelighed, skulle man angiveligt være klar til at skille sig af med Dusan Vlahovic, der har været at finde i klubben i mere end to år. 

Det bliver dog ikke nogen nem opgave at frarøve AC Milan i at hente den målfarlige hollænder. Milano-klubben har allerede informeret Bologna om, at de ønsker at Zirkzee denne sommer. På trods af hollænderens flotte sæson i Serie A, er han dog ikke blevet vejet god nok til at repræsentere det hollandske landshold til EM. 

Én, der derimod skal til EM, er netop Dusan Vlahovic, som skal repræsentere Serbien i Danmarks gruppe, hvor også England og Slovenien indgår. Den 24-årige serber har i sin tid i Juventus scoret 41 mål på 101 kampe, hvilket er ganske pænt, men altså ikke nok til at han kan vide sig sikker på ikke at blive erstattet og smidt ud af bagdøren i Torino-klubben.

AC Milan og Juventus er dog langt fra de eneste bejlere til Joshua Zirkzee, der har en fortid i Bayern München. Også Arsenal og Manchester United er tidligere blevet kædet sammen med den formstærke angriber. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Kroatien

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Schweiz – Algeriet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Colombia – Ghana

Argentina – Kap Verde

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer