Stor dansk Serie A-præstation: Vildeste nogensinde

Patrick Dorgu fortæller om den store oplevelse, da han med sit første professionel mål blev matchvinder mod Fiorentina.



Fredagen bød på en stor dansk bedrift i Serie A.

Stortalentet Patrick Dorgu har gang i sit helt store gennembrud i Lecce, og fredag satte han prikken over i’et på en flot sæson.

Den 19-årige dansker kom på banen i det 75. minut, hvor Lecce var bagud 1-2 til Fiorentina, og med Dorgu på banen blev der vendt op og ned på tingene.

I det 90. minut udlignede Lecce til 2-2, og få minutter senere hamrede Dorgu bolden i kassen til kæmpe jubel hjemme på Ettore Giardiniero.

Ikke nok med at Dorgu sørgede for sejren, så var det også danskeren første mål i hans professionelle karriere.

I et interview med Tipsbladet fortæller Patrick Dorgu om den store oplevelse.

– Det var en vild oplevelse at score det afgørende mål. Det var bare vigtigt, at vi fik de tre point i kampen.

– Det var vildt! Det var bare et øjeblik fyldt med glæde og lettelse, og det var dejligt endelig at score. Jeg var bare så glad og fyldt med følelser.

– Alle var meget glade for, at jeg endelig fik scoret et mål, og man kunne også se efter målet, at alle krammede mig og folk lykønskede mig med det samme. Det var en dejlig følelse, fortæller Patrick Dorgu til Tipsbladet.

Reaktionerne har været vilde efterfølgende, og oplevelsen rangerer højt i Dorgus stadig korte karriere.

– Jeg har også fået en masse beskeder fra venner og familie efter målet.

– Det er helt sikkert en af de vildeste ting i min karriere. Det var også stort at få debut for Lecce, men det er også vildt at score for dem – og så endda i så vigtig en kamp, fortæller Patrick Dorgu.

De tre point gav Lecce lidt pusterum i kampen om at blive i Serie A. Dansker-klubben ligger nu seks point over stregen.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Tyrkiet – USA

I dialog om dansk bomber

Paraguay – Australien

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kap Verde – Saudi-Arabien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen