Serie A er blevet flere danskere rigere henover sommeren, og en af disse er Victor Kristiansen.
Han nåede kun at tilbringe et halvt år i Leicester, før han i slutningen af august blev udlejet til Bologna, som sikrede ham på en etårig lejeaftale med en købsoption. Leicester ville bruge ham som stopper – det gad Victor Kristiansen ikke – og i sin Bologna-debut viste han fra start, hvad han kan fra backen med en assist og et tilkæmpet straffespark i 2-1-sejren over Cagliari.
Så er vi ligesom i gang, og Victor Kristiansen lyder tydeligvis også glad og spændt over sit nye italienske eventyr, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.
– Jeg er faldet godt til. Det var en god første uge op til debuten. Det er et dejligt sted og og et dejligt land, så det har været et super førstehåndsindtryk, forklarer han.
Han fortæller, at han er hentet ind som starter for Serie A-klubben, der i sidste sæson sluttede på niendepladsen i ligaen, også selv om Bologna hentede Riccardo Calafiori, der også spiller venstreback, på transfervinduets sidste dag i FC Basel.
Han glæder sig til at opleve den italienske fodboldkultur. Fansene er kendt for virkelig at gå op fodbold, men han har endnu ikke oplevet så meget af det endnu. Han bor nemlig på hotel med sin kæreste, der er flyttet med, og i øjeblikket er han afsted med det danske U21-landshold. Planen er dog at finde et permanent sted at bo, og det skal ikke være på hotel, for det "bliver man syg i bolden af", som han selv formulerer det.
Alt andet blev fejet til side
Spørgsmålet er så, hvorfor det endte med at blive Bologna, for ifølge ham selv var der masser af interesse fra andre klubber også.
– Det blev Bologna, for det var dem, der havde det bedste projekt til mig. Og ja, så har jeg egentlig også altid haft en drøm om at spille i Italien. Jeg synes, at kulturen dernede, både fodboldmæssigt men også samfundsmæssigt og landet, tiltaler mig rigtig meget. Jeg har været på mange ferier dernede, og jeg er altid kommet hjem med et smil. Så da jeg fik muligheden for det nu, samtidig med at det fodboldmæssigt var godt, så kunne jeg ikke sige nej.
Da interessen fra Bologna blev konkret i august, blev der ifølge Victor Kristiansen arbejdet på skiftet i to uger. I den tid overvejede han intet andet.
– Jeg havde egentlig interesse i de fleste lande, så der var lidt at forholde sig til, men jeg synes, at det, der var i Bologna, var bedst, og det var også det, der tiltalte mig mest. Så der var ikke rigtig noget andet, der nåede at blive konkret, for jeg var ret hooked på det.
Lige nu er han kun lejet for sæsonen, men Bologna har fået en købsoption. Om den bliver indløst må tiden vise, men Victor Kristiansen kan – som det ser ud lige nu – godt se sig fortsætte i støvlelandet.
– Jeg tror, det gode ved leje er, at begge parter kan se hinanden an, inden man kan lave en permanent aftale. Så jeg har egentlig mest fokus på at spille en god sæson hernede til at starte med, og så må vi se, hvad der er muligt til næste sommer. Men det kræver jo selvfølgelig også, at de vil have mig. Men som det ser ud lige nu, så er det da helt klart noget, jeg gerne vil.
Som nævnt i indledningen er Serie A blevet en del danske profiler rigere denne sommer. Victor Kristiansen har endnu ikke talt med Gustav Isaksen og Jesper Lindstrøm, som også er skiftet til dertil, og som han sandsynligvis kan se frem til at spille direkte overfor, når de mødes senere på sæsonen.
De skal dog passe på ham, for han har allerede vist, at han ikke er bange for at føre sig frem i den ikoniske liga.
Foto: Getty Images
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Bayern slår rekord i ny storsejr
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Tottenham under stregen
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano