Christian Eriksens tid i Inter har været fyldt med uro, og tilbage i december var ledelsen i den italienske storklub tilmed ude og fortælle, at danskeren var blevet sat til salg. Det blev dog ikke til noget klubskifte, og i stedet har landsholdsprofilen fået en del spilletid.
Det er noget, som man også har lagt mærke til i den store sportsavis La Gazzetta dello Sport, hvor der bliver peget på, at man nu har fundet løsningen for Eriksen.
I en analyse af den taktiske udvikling i Milano-klubben bliver der peget på, at man undervejs i denne sæson har bøvlet lidt med, hvem der skulle spille i venstresiden af deres 3-5-2-opstillings midtbane.
Her har det først været Sensi og Biraghi på de to yderste pladser til venstre, mens det efterfølgende var Gagliardini og Young. Nu ser det ud til, at Antonio Conte endelig er kommet frem til, at det skal være Ivan Perisic og Christian Eriksen.
Pudsigt nok har Perisic også været igennem en svær periode med Conte som cheftræner, da han i første omgang blev lejet ud til Bayern, da man ikke mente, at kroaten passede ind i trænerens spillestil. Men det har ændret sig.
– Med Eriksen og Perisic har Conte et nyt våben, skriver avisen.
Conte var da også efter den seneste kamp i Serie A ude med stor ros til både Eriksen og Perisic.
– Ivan Perisics og Christian Eriksens udvikling gør mig stolt. Nicolo Barella ankom til Inter og passede straks godt ind. Andre spillere har brug for mere tid, Eriksen havde også brug for tid. Han har forstået vores ideer, og det samme gælder Perisic, lød det fra Antonio Conte.
Inter-træneren er dog ikke den eneste, som ser et lys i Eriksen. Det samme gør en af klubbens legender. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
El Clásico kan afgøre det hele
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
10. gang i træk
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
