Christian Eriksens tid i Inter har været fyldt med uro, og tilbage i december var ledelsen i den italienske storklub tilmed ude og fortælle, at danskeren var blevet sat til salg. Det blev dog ikke til noget klubskifte, og i stedet har landsholdsprofilen fået en del spilletid.
Det er noget, som man også har lagt mærke til i den store sportsavis La Gazzetta dello Sport, hvor der bliver peget på, at man nu har fundet løsningen for Eriksen.
I en analyse af den taktiske udvikling i Milano-klubben bliver der peget på, at man undervejs i denne sæson har bøvlet lidt med, hvem der skulle spille i venstresiden af deres 3-5-2-opstillings midtbane.
Her har det først været Sensi og Biraghi på de to yderste pladser til venstre, mens det efterfølgende var Gagliardini og Young. Nu ser det ud til, at Antonio Conte endelig er kommet frem til, at det skal være Ivan Perisic og Christian Eriksen.
Pudsigt nok har Perisic også været igennem en svær periode med Conte som cheftræner, da han i første omgang blev lejet ud til Bayern, da man ikke mente, at kroaten passede ind i trænerens spillestil. Men det har ændret sig.
– Med Eriksen og Perisic har Conte et nyt våben, skriver avisen.
Conte var da også efter den seneste kamp i Serie A ude med stor ros til både Eriksen og Perisic.
– Ivan Perisics og Christian Eriksens udvikling gør mig stolt. Nicolo Barella ankom til Inter og passede straks godt ind. Andre spillere har brug for mere tid, Eriksen havde også brug for tid. Han har forstået vores ideer, og det samme gælder Perisic, lød det fra Antonio Conte.
Inter-træneren er dog ikke den eneste, som ser et lys i Eriksen. Det samme gør en af klubbens legender. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Arsenal er i Champions League-finalen
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
