Stor ros til Eriksen: Conte har fået et nyt våben

Christian Eriksen ser efterhånden ud til at have fundet sin plads efter et svært første år i Inter.



Christian Eriksens tid i Inter har været fyldt med uro, og tilbage i december var ledelsen i den italienske storklub tilmed ude og fortælle, at danskeren var blevet sat til salg. Det blev dog ikke til noget klubskifte, og i stedet har landsholdsprofilen fået en del spilletid.

Det er noget, som man også har lagt mærke til i den store sportsavis La Gazzetta dello Sport, hvor der bliver peget på, at man nu har fundet løsningen for Eriksen. 

I en analyse af den taktiske udvikling i Milano-klubben bliver der peget på, at man undervejs i denne sæson har bøvlet lidt med, hvem der skulle spille i venstresiden af deres 3-5-2-opstillings midtbane.

Her har det først været Sensi og Biraghi på de to yderste pladser til venstre, mens det efterfølgende var Gagliardini og Young. Nu ser det ud til, at Antonio Conte endelig er kommet frem til, at det skal være Ivan Perisic og Christian Eriksen.

Pudsigt nok har Perisic også været igennem en svær periode med Conte som cheftræner, da han i første omgang blev lejet ud til Bayern, da man ikke mente, at kroaten passede ind i trænerens spillestil. Men det har ændret sig.

– Med Eriksen og Perisic har Conte et nyt våben, skriver avisen.

Conte var da også efter den seneste kamp i Serie A ude med stor ros til både Eriksen og Perisic.

– Ivan Perisics og Christian Eriksens udvikling gør mig stolt. Nicolo Barella ankom til Inter og passede straks godt ind. Andre spillere har brug for mere tid, Eriksen havde også brug for tid. Han har forstået vores ideer, og det samme gælder Perisic, lød det fra Antonio Conte.

Inter-træneren er dog ikke den eneste, som ser et lys i Eriksen. Det samme gør en af klubbens legender. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

På vej til storklub?

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

FC København jagter Romane Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-profil med hattrick i målfest

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Colombia – Portugal

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

De forbereder et bud på Roony Bardghji