Store Milan-problemer baner vejen for Simon Kjær

AC Milan er ramt af karantæner og skader forud for næste uges Serie A-brag mod Inter, hvorfor der nu er lagt op til, at Simon Kjær skal spille fra start.



AC Milan har fået en flyvende start på Serie A-sæsonen, men for cheftræner Stefano Pioli er der alligevel grund til panderynker i disse dage. 

Forud for næste uges derby mod Inter er AC Milan nemlig blevet ramt af skader til profilerne Olivier Giroud og Theo Hernandez, der begge er tvivlsomme til braget på San Siro. 

Samtidig er Fikayo Tomori ramt af karantæne efter sit røde kort mod Roma, og ifølge La Gazzetta dello Sport er AC Milan nu tilmed blevet ramt af en muskelskade til forsvarsspilleren Pierre Kalulu, der ellers skulle have afløst Tomori i englænderens karantænefravær. 

Ifølge La Gazzetta dello Sport vil der til kampen mod Inter blive tale om et midterforsvar bestående af Malick Thiaw og Simon Kjær, hvis ikke Pierre Kalulu når at blive sin skade kvit. 

Den danske landsholdsanfører har ellers fået yderst begrænset spilletid for AC Milan i sæsonens tre første spillerunder, hvor det blot er blevet til sammenlagt 13 minutter på banen. 

Inter og AC Milan er de eneste to hold, der har hentet maksimumpoint i Serie A i denne sæson, så der er lagt op til et ægte topbrag i Milano på lørdag. 

Inden da skal Simon Kjær dog i første omgang i aktion i Helsinki i aften, hvor Danmark møder Finland i en særdeles vigtig EM-kvalifikationskamp. Landsholdets anfører starter dog opgøret på bænken, hvilket du kan læse mere om HER.





Superliga-retur?




LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Slår transferrekord for Superliga-angriber



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

FCK misser landsholdsspiller

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Han er ny landstræner for Italien

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Han kan blive det næste store Superliga-salg!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet