Store Milan-problemer baner vejen for Simon Kjær

AC Milan er ramt af karantæner og skader forud for næste uges Serie A-brag mod Inter, hvorfor der nu er lagt op til, at Simon Kjær skal spille fra start.



AC Milan har fået en flyvende start på Serie A-sæsonen, men for cheftræner Stefano Pioli er der alligevel grund til panderynker i disse dage. 

Forud for næste uges derby mod Inter er AC Milan nemlig blevet ramt af skader til profilerne Olivier Giroud og Theo Hernandez, der begge er tvivlsomme til braget på San Siro. 

Samtidig er Fikayo Tomori ramt af karantæne efter sit røde kort mod Roma, og ifølge La Gazzetta dello Sport er AC Milan nu tilmed blevet ramt af en muskelskade til forsvarsspilleren Pierre Kalulu, der ellers skulle have afløst Tomori i englænderens karantænefravær. 

Ifølge La Gazzetta dello Sport vil der til kampen mod Inter blive tale om et midterforsvar bestående af Malick Thiaw og Simon Kjær, hvis ikke Pierre Kalulu når at blive sin skade kvit. 

Den danske landsholdsanfører har ellers fået yderst begrænset spilletid for AC Milan i sæsonens tre første spillerunder, hvor det blot er blevet til sammenlagt 13 minutter på banen. 

Inter og AC Milan er de eneste to hold, der har hentet maksimumpoint i Serie A i denne sæson, så der er lagt op til et ægte topbrag i Milano på lørdag. 

Inden da skal Simon Kjær dog i første omgang i aktion i Helsinki i aften, hvor Danmark møder Finland i en særdeles vigtig EM-kvalifikationskamp. Landsholdets anfører starter dog opgøret på bænken, hvilket du kan læse mere om HER.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Midtjylland – Viborg FF

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Færdig i Real Madrid

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Det ser sort ud for B.93

FCK lurer på landsholdsspiller

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?