Stort Kasper Junker-bud kan være på vej

Serie A-klub viser interesse for Kasper Junker, og et bud på mere end 35 millioner kan være på vej fra Italien til Japan.



Kasper Junker fik aldrig noget stort gennembrud i Danmark, hvor han prøvede lykken i Randers FC, AGF og AC Horsens, men efter han har vendt snuden mod udlandet, har angriberen skrevet en ny historie om sig selv. 

En historie om succes, mange mål og ikke mindst mange bejlere. Nu kan pilen pege mod mod én af verdens bedste ligaer for den 27-årige dansker, der siden april har slået sine folder i japanske Urawa Red Diamonds.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger viser Serie A-klubben Sampdoria interesse for Kasper Junker. Det gjorde italienerne også, da han tørnede ud for Bodø/Glimt.

Sampdoria overvejer et bud på Kasper Junker kort før transferdeadline, og klubben er villige til at betale fem millioner euro – 37,5 millioner kroner – for den tidligere ligatopscorer i Norge. 

Kasper Junker er meget interesseret i et skifte til Sampdoria, hvor han kan blive legekammerat med Mikkel Damsgaard i offensiven, men spørgsmålet er, om Urawa Red Diamonds er klar til at slippe danskeren, der har været et kæmpe hit i “Solens rige”, hvor han er noteret for 12 scoringer i sine første 18 kampe.

Japanerne betalte 15 millioner kroner for Kasper Junker i april, så Urawa Red Diamonds kan mere få mere end det dobbelte igen, hvis de tager imod et bud på godt 37 millioner kroner fra Sampdoria.

Kasper Junker har også andre bejlere på hånden, og tipsbladet.dk erfarer, at Urawa Red Diamonds tidligere på sommeren afviste et bud på den danske angriber. 

Har talt varmt om Serie A
Det er ikke første gang, Kasper Junker kan notere, at der er interesse fra en klub i Serie A.

Tilbage i januar bød Crotone, der efterfølgende er rykket ned i Serie B, på danskeren, og Kasper Junker var meget skuffet over, at Bodø/Glimt valgte at takke nej til buddet fra støvlelandet – et bud, som lød på 11 millioner kroner. 

– Det er smigrende, at en Serie A-klub ønsker dig som førsteangriber. Der er ikke mange i Skandinavien, der får den chance, og det ikke en mulighed, jeg så komme, hvis vi går et stykke tid tilbage, sagde Kasper Junker i januar til Ekstra Bladet.

27-årige Kasper Junker har kontrakt med Urawa Red Diamonds frem til udgangen af 2022.





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Revser FC København: ‘Arrogant’

Ny FC København-stjerne imponerer

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget



LIVE

Superliga-LIVE: Byder stort beløb på FCM-profil

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Dansker i rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Her er FC Københavns pris på William Clem

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Surt show – dumpet!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Superliga-retur?

Jagter dansk landsholdsspiller

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Har budt en milliard

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding