Lasse Schöne var med et suverænt frisparksmål med til at sikre Genoa en 2-0-sejr over SPAL i søndagens tidlige Serie A-kamp, men der var også masser af kampe fra Italien med kampstart klokken 19.30.
Udinese mødtes blandt andet med Sampdoria i en vigtig kamp i bunden af rækken, og her var Jens Stryger Larsen med fra start.
Det var imidlertid Kevin Lasagna, der først kom til at spille en afgørende rolle, da han bragte Udinese i front efter 37 minutter. Fabio Quagliarella fik siden udlignet for Sampdoria i første halvlegs tillægstid.
Læs også:Tidligere landsholdsspiller: Eriksen banker ikke døren ind fra start
Midt i anden halvleg blev Stryger Larsen taget fra banen, og så blev det i stedet 2-1 til gæsterne. Med et imponerende saksespark sendte Federico Bonazzoli således Sampdoria på sejrskurs.
Der var jubel i Udinese-lejren få minutter senere, hvor Bram Nuytinck fik bolden i nettet, men scoringen blev annulleret efter VAR-gennemsyn. I de døende minutter fik Manolo Gabbiadini i stedet cementeret sejren med sin scoring til 3-1, der også blev kampens slutresultat.
En af de andre kampe, der blev spillet, stod mellem Parma og Bologna. Her var hjemmeholdet uden Andreas Cornelius, som døjede med en skade, mens Andreas Skov Olsen blev indskiftet efter 77 minutter.
På Stadio Ennio Tardini lignede det, at tingene hurtigt blev sat på plads, for rutinerede Danilo headede Bologna i front efter blot tre minutter, og Roberto Soriano sørgede for at udbygge føringen i det 16. minut.
Læs også:Problemer i Parma: Person corona-smittet og Cornelius ramt af skade
Parma-træner Roberto D’Aversa forsøgte umiddelbart efter pausen og i løbet af anden halvleg med flere offensive indskiftninger, men det lignede længe, at det ikke ville få nogen effekt. Henholdsvis tre og fem minutter inde i tillægstiden fik Jasmin Kurtic og indskiftede Roberto Inglese dog bragt balance i regnskabet, så det sluttede alligevel med et point til begge mandskaber.
I de resterende kampe spillede Cagliari og Lecce 0-0, mens det sluttede 1-1 mellem Hellas Verona og Fiorentina.
Læs også:Cornelius’ Parma kan ånde lettet op: Ingen er smittet af coronaramt ansat
Læs også:Zlatan er usikker på AC Milan-fremtid
Læs også:Schöne på tavlen i vigtig Genoa-sejr
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
Monsterbud på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
Afslører dansk toptræners millionløn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
