Stryger udskiftet i Udinese-skuffelse – sent Parma-point uden Cornelius

Udinese tabte søndag 3-1 Sampdoria. Parma spillede 2-2 med Bologna efter to scoringer i tillægstiden.



Lasse Schöne var med et suverænt frisparksmål med til at sikre Genoa en 2-0-sejr over SPAL i søndagens tidlige Serie A-kamp, men der var også masser af kampe fra Italien med kampstart klokken 19.30.

Udinese mødtes blandt andet med Sampdoria i en vigtig kamp i bunden af rækken, og her var Jens Stryger Larsen med fra start.

Det var imidlertid Kevin Lasagna, der først kom til at spille en afgørende rolle, da han bragte Udinese i front efter 37 minutter. Fabio Quagliarella fik siden udlignet for Sampdoria i første halvlegs tillægstid.

Læs også:Tidligere landsholdsspiller: Eriksen banker ikke døren ind fra start

Midt i anden halvleg blev Stryger Larsen taget fra banen, og så blev det i stedet 2-1 til gæsterne. Med et imponerende saksespark sendte Federico Bonazzoli således Sampdoria på sejrskurs.

Der var jubel i Udinese-lejren få minutter senere, hvor Bram Nuytinck fik bolden i nettet, men scoringen blev annulleret efter VAR-gennemsyn. I de døende minutter fik Manolo Gabbiadini i stedet cementeret sejren med sin scoring til 3-1, der også blev kampens slutresultat.

En af de andre kampe, der blev spillet, stod mellem Parma og Bologna. Her var hjemmeholdet uden Andreas Cornelius, som døjede med en skade, mens Andreas Skov Olsen blev indskiftet efter 77 minutter.

På Stadio Ennio Tardini lignede det, at tingene hurtigt blev sat på plads, for rutinerede Danilo headede Bologna i front efter blot tre minutter, og Roberto Soriano sørgede for at udbygge føringen i det 16. minut.

Læs også:Problemer i Parma: Person corona-smittet og Cornelius ramt af skade

Parma-træner Roberto D’Aversa forsøgte umiddelbart efter pausen og i løbet af anden halvleg med flere offensive indskiftninger, men det lignede længe, at det ikke ville få nogen effekt. Henholdsvis tre og fem minutter inde i tillægstiden fik Jasmin Kurtic og indskiftede Roberto Inglese dog bragt balance i regnskabet, så det sluttede alligevel med et point til begge mandskaber.

I de resterende kampe spillede Cagliari og Lecce 0-0, mens det sluttede 1-1 mellem Hellas Verona og Fiorentina.

Læs også:Cornelius’ Parma kan ånde lettet op: Ingen er smittet af coronaramt ansat
Læs også:Zlatan er usikker på AC Milan-fremtid
Læs også:Schöne på tavlen i vigtig Genoa-sejr





Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’




Mikel Arteta LIVE

LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude

Randers FC – Vejle Boldklub

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCK lurer på landsholdsspiller

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Kultklub jagtede Brøndby-flop



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– Det var virkelig pinligt

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Martin Jørgensen lander nyt job

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer