Stryger udskiftet i Udinese-skuffelse – sent Parma-point uden Cornelius

Udinese tabte søndag 3-1 Sampdoria. Parma spillede 2-2 med Bologna efter to scoringer i tillægstiden.



Lasse Schöne var med et suverænt frisparksmål med til at sikre Genoa en 2-0-sejr over SPAL i søndagens tidlige Serie A-kamp, men der var også masser af kampe fra Italien med kampstart klokken 19.30.

Udinese mødtes blandt andet med Sampdoria i en vigtig kamp i bunden af rækken, og her var Jens Stryger Larsen med fra start.

Det var imidlertid Kevin Lasagna, der først kom til at spille en afgørende rolle, da han bragte Udinese i front efter 37 minutter. Fabio Quagliarella fik siden udlignet for Sampdoria i første halvlegs tillægstid.

Læs også:Tidligere landsholdsspiller: Eriksen banker ikke døren ind fra start

Midt i anden halvleg blev Stryger Larsen taget fra banen, og så blev det i stedet 2-1 til gæsterne. Med et imponerende saksespark sendte Federico Bonazzoli således Sampdoria på sejrskurs.

Der var jubel i Udinese-lejren få minutter senere, hvor Bram Nuytinck fik bolden i nettet, men scoringen blev annulleret efter VAR-gennemsyn. I de døende minutter fik Manolo Gabbiadini i stedet cementeret sejren med sin scoring til 3-1, der også blev kampens slutresultat.

En af de andre kampe, der blev spillet, stod mellem Parma og Bologna. Her var hjemmeholdet uden Andreas Cornelius, som døjede med en skade, mens Andreas Skov Olsen blev indskiftet efter 77 minutter.

På Stadio Ennio Tardini lignede det, at tingene hurtigt blev sat på plads, for rutinerede Danilo headede Bologna i front efter blot tre minutter, og Roberto Soriano sørgede for at udbygge føringen i det 16. minut.

Læs også:Problemer i Parma: Person corona-smittet og Cornelius ramt af skade

Parma-træner Roberto D’Aversa forsøgte umiddelbart efter pausen og i løbet af anden halvleg med flere offensive indskiftninger, men det lignede længe, at det ikke ville få nogen effekt. Henholdsvis tre og fem minutter inde i tillægstiden fik Jasmin Kurtic og indskiftede Roberto Inglese dog bragt balance i regnskabet, så det sluttede alligevel med et point til begge mandskaber.

I de resterende kampe spillede Cagliari og Lecce 0-0, mens det sluttede 1-1 mellem Hellas Verona og Fiorentina.

Læs også:Cornelius’ Parma kan ånde lettet op: Ingen er smittet af coronaramt ansat
Læs også:Zlatan er usikker på AC Milan-fremtid
Læs også:Schöne på tavlen i vigtig Genoa-sejr




TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Chok: Uruguay færdige ved VM

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?