Lasse Schöne var med et suverænt frisparksmål med til at sikre Genoa en 2-0-sejr over SPAL i søndagens tidlige Serie A-kamp, men der var også masser af kampe fra Italien med kampstart klokken 19.30.
Udinese mødtes blandt andet med Sampdoria i en vigtig kamp i bunden af rækken, og her var Jens Stryger Larsen med fra start.
Det var imidlertid Kevin Lasagna, der først kom til at spille en afgørende rolle, da han bragte Udinese i front efter 37 minutter. Fabio Quagliarella fik siden udlignet for Sampdoria i første halvlegs tillægstid.
Læs også:Tidligere landsholdsspiller: Eriksen banker ikke døren ind fra start
Midt i anden halvleg blev Stryger Larsen taget fra banen, og så blev det i stedet 2-1 til gæsterne. Med et imponerende saksespark sendte Federico Bonazzoli således Sampdoria på sejrskurs.
Der var jubel i Udinese-lejren få minutter senere, hvor Bram Nuytinck fik bolden i nettet, men scoringen blev annulleret efter VAR-gennemsyn. I de døende minutter fik Manolo Gabbiadini i stedet cementeret sejren med sin scoring til 3-1, der også blev kampens slutresultat.
En af de andre kampe, der blev spillet, stod mellem Parma og Bologna. Her var hjemmeholdet uden Andreas Cornelius, som døjede med en skade, mens Andreas Skov Olsen blev indskiftet efter 77 minutter.
På Stadio Ennio Tardini lignede det, at tingene hurtigt blev sat på plads, for rutinerede Danilo headede Bologna i front efter blot tre minutter, og Roberto Soriano sørgede for at udbygge føringen i det 16. minut.
Læs også:Problemer i Parma: Person corona-smittet og Cornelius ramt af skade
Parma-træner Roberto D’Aversa forsøgte umiddelbart efter pausen og i løbet af anden halvleg med flere offensive indskiftninger, men det lignede længe, at det ikke ville få nogen effekt. Henholdsvis tre og fem minutter inde i tillægstiden fik Jasmin Kurtic og indskiftede Roberto Inglese dog bragt balance i regnskabet, så det sluttede alligevel med et point til begge mandskaber.
I de resterende kampe spillede Cagliari og Lecce 0-0, mens det sluttede 1-1 mellem Hellas Verona og Fiorentina.
Læs også:Cornelius’ Parma kan ånde lettet op: Ingen er smittet af coronaramt ansat
Læs også:Zlatan er usikker på AC Milan-fremtid
Læs også:Schöne på tavlen i vigtig Genoa-sejr
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
De er færdige i 1. division
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
