Torsdag kom det frem, at kinesiske Suning Holding, der ejer 68,5 procent af den italienske Serie A-klub Inter, leder efter en mulighed for at komme af med dele af eller hele deres andel.
En af bejlerne var den svenske investeringsvirksomhed EQT, der styres af en af Sveriges rigeste og mest indflydelsesrige familie – Wallenberg.
Suning Holding, der overtog majoriteten af klubben i 2016, har eftersigende økonomiske problemer, og det skulle sammen med klubbens skrantende økonomi være årsagen.
Læs også:Medie: Inter-ejer i forhandlinger med mulige købere
Af samme årsag undrer økonomi-reporter hos den svenske TV station TV4, Jens B Nordström, sig over, at den stenrige svenske familie overvejer at gå ind i fodbold.
– Jeg var overrasket. Det siges ofte, at der er et par ting, som det er let at tabe penge på – såsom at investere i fodboldklubber. Det siges normalt, at folk tænker lidt for meget med hjertet.
– Det er ikke indlysende, at det er en god handel, men på den anden side er det specielle tider nu. Pandemien har sparket til fundamentet af al økonomi inden for sport lige nu. Så giver det mulighed for nye spillere at komme ind, siger Nordström til Fotbollskanalen.
Læs også:Tror på Eriksen i ny rolle: Andrea Pirlo gjorde det med succes
Hvis det skal give nogen form for mening at investere i en fodboldklub, så skal det være fordi, at de har en forventing om, at der er en stor mulighed for at tjene penge, når der må komme tilskuere på lægterne igen.
– Denne type venturekapitalfirma er ofte på udkig efter noget, de kan gå ind i et par år og derefter vende forretningen rundt, tage nogle hurtige skridt og få vendt økonomien i klubben og derefter sælge det igen om efter fem eller syv år. Normalt hører et fodboldhold ikke inde under denne opskrift, mendet er mærkelige tider, så måske kan det være en god idé.
Den svenske virksomhed ønsker ikke selv at kommentere på rygtet, men konstaterer, at der florerer mange af disse hele tiden.
Læs også:Juventus overlever nervepirrende pokaldrama
Læs også:Christian Eriksen prøvet i ny rolle: Håber, at det hjælper ham
Læs også:Christian Eriksen afprøvet i ny rolle i Inters pokalsejr
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
Millionregn over ‘PC’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
El Clásico kan afgøre det hele
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
