Torsdag kom det frem, at kinesiske Suning Holding, der ejer 68,5 procent af den italienske Serie A-klub Inter, leder efter en mulighed for at komme af med dele af eller hele deres andel.
En af bejlerne var den svenske investeringsvirksomhed EQT, der styres af en af Sveriges rigeste og mest indflydelsesrige familie – Wallenberg.
Suning Holding, der overtog majoriteten af klubben i 2016, har eftersigende økonomiske problemer, og det skulle sammen med klubbens skrantende økonomi være årsagen.
Læs også:Medie: Inter-ejer i forhandlinger med mulige købere
Af samme årsag undrer økonomi-reporter hos den svenske TV station TV4, Jens B Nordström, sig over, at den stenrige svenske familie overvejer at gå ind i fodbold.
– Jeg var overrasket. Det siges ofte, at der er et par ting, som det er let at tabe penge på – såsom at investere i fodboldklubber. Det siges normalt, at folk tænker lidt for meget med hjertet.
– Det er ikke indlysende, at det er en god handel, men på den anden side er det specielle tider nu. Pandemien har sparket til fundamentet af al økonomi inden for sport lige nu. Så giver det mulighed for nye spillere at komme ind, siger Nordström til Fotbollskanalen.
Læs også:Tror på Eriksen i ny rolle: Andrea Pirlo gjorde det med succes
Hvis det skal give nogen form for mening at investere i en fodboldklub, så skal det være fordi, at de har en forventing om, at der er en stor mulighed for at tjene penge, når der må komme tilskuere på lægterne igen.
– Denne type venturekapitalfirma er ofte på udkig efter noget, de kan gå ind i et par år og derefter vende forretningen rundt, tage nogle hurtige skridt og få vendt økonomien i klubben og derefter sælge det igen om efter fem eller syv år. Normalt hører et fodboldhold ikke inde under denne opskrift, mendet er mærkelige tider, så måske kan det være en god idé.
Den svenske virksomhed ønsker ikke selv at kommentere på rygtet, men konstaterer, at der florerer mange af disse hele tiden.
Læs også:Juventus overlever nervepirrende pokaldrama
Læs også:Christian Eriksen prøvet i ny rolle: Håber, at det hjælper ham
Læs også:Christian Eriksen afprøvet i ny rolle i Inters pokalsejr
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
10. gang i træk
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
El Clásico kan afgøre det hele
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
