Torsdag kom det frem, at kinesiske Suning Holding, der ejer 68,5 procent af den italienske Serie A-klub Inter, leder efter en mulighed for at komme af med dele af eller hele deres andel.
En af bejlerne var den svenske investeringsvirksomhed EQT, der styres af en af Sveriges rigeste og mest indflydelsesrige familie – Wallenberg.
Suning Holding, der overtog majoriteten af klubben i 2016, har eftersigende økonomiske problemer, og det skulle sammen med klubbens skrantende økonomi være årsagen.
Læs også:Medie: Inter-ejer i forhandlinger med mulige købere
Af samme årsag undrer økonomi-reporter hos den svenske TV station TV4, Jens B Nordström, sig over, at den stenrige svenske familie overvejer at gå ind i fodbold.
– Jeg var overrasket. Det siges ofte, at der er et par ting, som det er let at tabe penge på – såsom at investere i fodboldklubber. Det siges normalt, at folk tænker lidt for meget med hjertet.
– Det er ikke indlysende, at det er en god handel, men på den anden side er det specielle tider nu. Pandemien har sparket til fundamentet af al økonomi inden for sport lige nu. Så giver det mulighed for nye spillere at komme ind, siger Nordström til Fotbollskanalen.
Læs også:Tror på Eriksen i ny rolle: Andrea Pirlo gjorde det med succes
Hvis det skal give nogen form for mening at investere i en fodboldklub, så skal det være fordi, at de har en forventing om, at der er en stor mulighed for at tjene penge, når der må komme tilskuere på lægterne igen.
– Denne type venturekapitalfirma er ofte på udkig efter noget, de kan gå ind i et par år og derefter vende forretningen rundt, tage nogle hurtige skridt og få vendt økonomien i klubben og derefter sælge det igen om efter fem eller syv år. Normalt hører et fodboldhold ikke inde under denne opskrift, mendet er mærkelige tider, så måske kan det være en god idé.
Den svenske virksomhed ønsker ikke selv at kommentere på rygtet, men konstaterer, at der florerer mange af disse hele tiden.
Læs også:Juventus overlever nervepirrende pokaldrama
Læs også:Christian Eriksen prøvet i ny rolle: Håber, at det hjælper ham
Læs også:Christian Eriksen afprøvet i ny rolle i Inters pokalsejr
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Zanka ville spille gratis for FC København
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
OPTAKT
