Torsdag kom det frem, at kinesiske Suning Holding, der ejer 68,5 procent af den italienske Serie A-klub Inter, leder efter en mulighed for at komme af med dele af eller hele deres andel.
En af bejlerne var den svenske investeringsvirksomhed EQT, der styres af en af Sveriges rigeste og mest indflydelsesrige familie – Wallenberg.
Suning Holding, der overtog majoriteten af klubben i 2016, har eftersigende økonomiske problemer, og det skulle sammen med klubbens skrantende økonomi være årsagen.
Læs også:Medie: Inter-ejer i forhandlinger med mulige købere
Af samme årsag undrer økonomi-reporter hos den svenske TV station TV4, Jens B Nordström, sig over, at den stenrige svenske familie overvejer at gå ind i fodbold.
– Jeg var overrasket. Det siges ofte, at der er et par ting, som det er let at tabe penge på – såsom at investere i fodboldklubber. Det siges normalt, at folk tænker lidt for meget med hjertet.
– Det er ikke indlysende, at det er en god handel, men på den anden side er det specielle tider nu. Pandemien har sparket til fundamentet af al økonomi inden for sport lige nu. Så giver det mulighed for nye spillere at komme ind, siger Nordström til Fotbollskanalen.
Læs også:Tror på Eriksen i ny rolle: Andrea Pirlo gjorde det med succes
Hvis det skal give nogen form for mening at investere i en fodboldklub, så skal det være fordi, at de har en forventing om, at der er en stor mulighed for at tjene penge, når der må komme tilskuere på lægterne igen.
– Denne type venturekapitalfirma er ofte på udkig efter noget, de kan gå ind i et par år og derefter vende forretningen rundt, tage nogle hurtige skridt og få vendt økonomien i klubben og derefter sælge det igen om efter fem eller syv år. Normalt hører et fodboldhold ikke inde under denne opskrift, mendet er mærkelige tider, så måske kan det være en god idé.
Den svenske virksomhed ønsker ikke selv at kommentere på rygtet, men konstaterer, at der florerer mange af disse hele tiden.
Læs også:Juventus overlever nervepirrende pokaldrama
Læs også:Christian Eriksen prøvet i ny rolle: Håber, at det hjælper ham
Læs også:Christian Eriksen afprøvet i ny rolle i Inters pokalsejr
EKSKLUSIVT Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
