Svingdør i Milano: Kjær kan blive den nye Zlatan

Det tyder på, at der kan komme stor udskiftning i Milanos trup til sommer, og her kan Simon Kjær få en særlig rolle.



Når Serie A-sæsonen går på hæld søndag, skal AC Milans trup til eftersyn. 

Det er meldingen fra La Gazetta dello Sport, der varsler en travl transfersommer for Stefano Pioli og kompagni, der skal forsøge at hente Serie A-trofæet tilbage til Milano næste sæson. 

En af dem, hvis fremtid i modebyen har været genstand for spekulation, er danske Simon Kjær, der har kontraktudløb til næste sommer. 

Den danske landsholdsspiller har leveret svingende præstationer i løbet af sæsonen, og på et tidspunkt lignede det, at hans tid lakkede mod enden i den italienske mesterklub.

Den 34-årige dansker har dog fået melodien til at spille i den seneste tid, og der er nu ikke noget, der peger i retning af, at han forlader klubben til sommer. 

Der kan dog ifølge flere italienske medier ske udskiftninger i den bagerste kæde blandt Kjærs kollegaer, men indtil videre er danskeren fredet.

Det skriver La Gazzeta dello Sport og Milanpress.it, hvor sidstnævnte sammenligner Simon Kjær med selveste Zlatan Ibrahimović.

– Thiaw er vokset meget, og Kjær er en betroet mand, der skal forblive for at være den nye Ibrahimović. Enten Kalulu ellere Tomori kan være på vej væk, men kun hvis markedsforholdene er rigtige, skriver det italienske medie. 

Når danskeren bliver sammenlignet med den svenske fodboldlegende, er det på grund af hans store erfaring, som også La Gazzetto dello Sport fremhæver.

– Thiaws udvikling og Kjærs store erfaring risikerer at sende enten ​Kalulu eller Tomori ude i kulden, skriver den italienske avis. 

Kjær har kontraktudløb i Milano-klubben i 2024.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Superliga-træner måtte give meget svær besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

FC København interesseret i Jonas Kersken

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Bundesliga-klub enig med dansker

Udeladt – kan slet ikke spille

‘De har haft det værste transfervindue’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Svensson giver status på Huescas