Svingdør i Milano: Kjær kan blive den nye Zlatan

Det tyder på, at der kan komme stor udskiftning i Milanos trup til sommer, og her kan Simon Kjær få en særlig rolle.



Når Serie A-sæsonen går på hæld søndag, skal AC Milans trup til eftersyn. 

Det er meldingen fra La Gazetta dello Sport, der varsler en travl transfersommer for Stefano Pioli og kompagni, der skal forsøge at hente Serie A-trofæet tilbage til Milano næste sæson. 

En af dem, hvis fremtid i modebyen har været genstand for spekulation, er danske Simon Kjær, der har kontraktudløb til næste sommer. 

Den danske landsholdsspiller har leveret svingende præstationer i løbet af sæsonen, og på et tidspunkt lignede det, at hans tid lakkede mod enden i den italienske mesterklub.

Den 34-årige dansker har dog fået melodien til at spille i den seneste tid, og der er nu ikke noget, der peger i retning af, at han forlader klubben til sommer. 

Der kan dog ifølge flere italienske medier ske udskiftninger i den bagerste kæde blandt Kjærs kollegaer, men indtil videre er danskeren fredet.

Det skriver La Gazzeta dello Sport og Milanpress.it, hvor sidstnævnte sammenligner Simon Kjær med selveste Zlatan Ibrahimović.

– Thiaw er vokset meget, og Kjær er en betroet mand, der skal forblive for at være den nye Ibrahimović. Enten Kalulu ellere Tomori kan være på vej væk, men kun hvis markedsforholdene er rigtige, skriver det italienske medie. 

Når danskeren bliver sammenlignet med den svenske fodboldlegende, er det på grund af hans store erfaring, som også La Gazzetto dello Sport fremhæver.

– Thiaws udvikling og Kjærs store erfaring risikerer at sende enten ​Kalulu eller Tomori ude i kulden, skriver den italienske avis. 

Kjær har kontraktudløb i Milano-klubben i 2024.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Laudrup stopper på TV 2

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afviser monsterbud på Simsir

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Australien – Egypten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Crazy transfer: City køber Anderson

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Spanien – Østrig

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Steve Cooper med stor beslutning

Her kan man se La Liga fremover



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Portugal – Kroatien