Svingdør i Milano: Kjær kan blive den nye Zlatan

Det tyder på, at der kan komme stor udskiftning i Milanos trup til sommer, og her kan Simon Kjær få en særlig rolle.



Når Serie A-sæsonen går på hæld søndag, skal AC Milans trup til eftersyn. 

Det er meldingen fra La Gazetta dello Sport, der varsler en travl transfersommer for Stefano Pioli og kompagni, der skal forsøge at hente Serie A-trofæet tilbage til Milano næste sæson. 

En af dem, hvis fremtid i modebyen har været genstand for spekulation, er danske Simon Kjær, der har kontraktudløb til næste sommer. 

Den danske landsholdsspiller har leveret svingende præstationer i løbet af sæsonen, og på et tidspunkt lignede det, at hans tid lakkede mod enden i den italienske mesterklub.

Den 34-årige dansker har dog fået melodien til at spille i den seneste tid, og der er nu ikke noget, der peger i retning af, at han forlader klubben til sommer. 

Der kan dog ifølge flere italienske medier ske udskiftninger i den bagerste kæde blandt Kjærs kollegaer, men indtil videre er danskeren fredet.

Det skriver La Gazzeta dello Sport og Milanpress.it, hvor sidstnævnte sammenligner Simon Kjær med selveste Zlatan Ibrahimović.

– Thiaw er vokset meget, og Kjær er en betroet mand, der skal forblive for at være den nye Ibrahimović. Enten Kalulu ellere Tomori kan være på vej væk, men kun hvis markedsforholdene er rigtige, skriver det italienske medie. 

Når danskeren bliver sammenlignet med den svenske fodboldlegende, er det på grund af hans store erfaring, som også La Gazzetto dello Sport fremhæver.

– Thiaws udvikling og Kjærs store erfaring risikerer at sende enten ​Kalulu eller Tomori ude i kulden, skriver den italienske avis. 

Kjær har kontraktudløb i Milano-klubben i 2024.





– Han har en “grim” side




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Donald Trump bekræfter

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

‘Det er ufatteligt imponerende’

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Brøndby tæt på ny forstærkning