Svingdør i Milano: Kjær kan blive den nye Zlatan

Det tyder på, at der kan komme stor udskiftning i Milanos trup til sommer, og her kan Simon Kjær få en særlig rolle.



Når Serie A-sæsonen går på hæld søndag, skal AC Milans trup til eftersyn. 

Det er meldingen fra La Gazetta dello Sport, der varsler en travl transfersommer for Stefano Pioli og kompagni, der skal forsøge at hente Serie A-trofæet tilbage til Milano næste sæson. 

En af dem, hvis fremtid i modebyen har været genstand for spekulation, er danske Simon Kjær, der har kontraktudløb til næste sommer. 

Den danske landsholdsspiller har leveret svingende præstationer i løbet af sæsonen, og på et tidspunkt lignede det, at hans tid lakkede mod enden i den italienske mesterklub.

Den 34-årige dansker har dog fået melodien til at spille i den seneste tid, og der er nu ikke noget, der peger i retning af, at han forlader klubben til sommer. 

Der kan dog ifølge flere italienske medier ske udskiftninger i den bagerste kæde blandt Kjærs kollegaer, men indtil videre er danskeren fredet.

Det skriver La Gazzeta dello Sport og Milanpress.it, hvor sidstnævnte sammenligner Simon Kjær med selveste Zlatan Ibrahimović.

– Thiaw er vokset meget, og Kjær er en betroet mand, der skal forblive for at være den nye Ibrahimović. Enten Kalulu ellere Tomori kan være på vej væk, men kun hvis markedsforholdene er rigtige, skriver det italienske medie. 

Når danskeren bliver sammenlignet med den svenske fodboldlegende, er det på grund af hans store erfaring, som også La Gazzetto dello Sport fremhæver.

– Thiaws udvikling og Kjærs store erfaring risikerer at sende enten ​Kalulu eller Tomori ude i kulden, skriver den italienske avis. 

Kjær har kontraktudløb i Milano-klubben i 2024.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Tullberg bekræfter FCM-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Udpeger VM’s tre bedste trænere