Med to gange Morten på samme hold, har holdkammeraterne i Genoa tilsyneladende fundet ud af, at det kan skabe en masse forvirring og sjov.
Danske Morten Frendrup og norske Morten Thorsby er begge på kontrakt i Serie A-klubben. De har et godt forhold til hinanden gennem deres skandinaviske rødder, men de er også centrum for en masse grin.
Det fortæller Morten Frendrup i et interview med Pianetagenoa1893.net.
– At have to spillere på samme hold, der hedder Morten, kan nogen gange være lidt forvirrende. Vores holdkammerater laver selvfølgelig en masse jokes med os. Nogle gange råber de vores navn, når vi står i nærheden af hinanden, siger midtbaneslideren.
Morten Frendrup har i lidt over halvandet år trukket Genoa-trøjen over hovedet, efter han i januar 2022 blev købt i Brøndby IF. Midtbanemandens debut lod vente på sig, og da han endelig blev kastet for løverne mod Atalanta sidste forår, var det på en uventet position.
– Jeg gjorde min debut som højre back. Det er ikke min yndlingsposition, men da træneren bad mig om at spille positionen, var jeg bare glad for at kunne træde ind på grønsværen. Jeg foretrækker at spille på midtbanen, men det vigtigste for mig er trods alt at spille. Så hvis jeg skal spille back, så gør jeg det, siger Morten Frendrup.
Genoa havde flere spillere ude med skader på højre back-positionen i foråret 2022, men de er vendt tilbage, og derfor har Morten Frendrup erobret den ene af tre midtbanepositioner.
Danskeren er fast mand hver gang og spiller altid fuld tid. Selvom det pointmæssigt ikke er alverden, hvad Genoa har skrabet sammen efter syv spillerunder, så stråler Morten Frendrup hver gang.
– En utrættelig spiller, upåfaldende, men enormt vigtig. På banen er han mere en bulldog på trods af sin fysik, som ikke er imponerende. Det er svært at erobre bolden fra ham, og han sender den videre uden – næsten – nogensinde at begå en fejl, skrev La Repubblica for nyligt.
22-årige Morten Frendrup bør også være i spil til en landsholdsudtagelse senere tirsdag. Særligt fordi Thomas Delaney ikke er i betragtning, da han har brækket kravebenet. Derfor er der en midtbaneplads åben hos Kasper Hjulmand.
LIVE
LIVE: FCK-fans stikker til Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
OPTAKT
Brighton – Manchester United
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE