Med to gange Morten på samme hold, har holdkammeraterne i Genoa tilsyneladende fundet ud af, at det kan skabe en masse forvirring og sjov.
Danske Morten Frendrup og norske Morten Thorsby er begge på kontrakt i Serie A-klubben. De har et godt forhold til hinanden gennem deres skandinaviske rødder, men de er også centrum for en masse grin.
Det fortæller Morten Frendrup i et interview med Pianetagenoa1893.net.
– At have to spillere på samme hold, der hedder Morten, kan nogen gange være lidt forvirrende. Vores holdkammerater laver selvfølgelig en masse jokes med os. Nogle gange råber de vores navn, når vi står i nærheden af hinanden, siger midtbaneslideren.
Morten Frendrup har i lidt over halvandet år trukket Genoa-trøjen over hovedet, efter han i januar 2022 blev købt i Brøndby IF. Midtbanemandens debut lod vente på sig, og da han endelig blev kastet for løverne mod Atalanta sidste forår, var det på en uventet position.
– Jeg gjorde min debut som højre back. Det er ikke min yndlingsposition, men da træneren bad mig om at spille positionen, var jeg bare glad for at kunne træde ind på grønsværen. Jeg foretrækker at spille på midtbanen, men det vigtigste for mig er trods alt at spille. Så hvis jeg skal spille back, så gør jeg det, siger Morten Frendrup.
Genoa havde flere spillere ude med skader på højre back-positionen i foråret 2022, men de er vendt tilbage, og derfor har Morten Frendrup erobret den ene af tre midtbanepositioner.
Danskeren er fast mand hver gang og spiller altid fuld tid. Selvom det pointmæssigt ikke er alverden, hvad Genoa har skrabet sammen efter syv spillerunder, så stråler Morten Frendrup hver gang.
– En utrættelig spiller, upåfaldende, men enormt vigtig. På banen er han mere en bulldog på trods af sin fysik, som ikke er imponerende. Det er svært at erobre bolden fra ham, og han sender den videre uden – næsten – nogensinde at begå en fejl, skrev La Repubblica for nyligt.
22-årige Morten Frendrup bør også være i spil til en landsholdsudtagelse senere tirsdag. Særligt fordi Thomas Delaney ikke er i betragtning, da han har brækket kravebenet. Derfor er der en midtbaneplads åben hos Kasper Hjulmand.
LIVE
LIVE: Godt FC København-nyt før derby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
UEFA med vild ændring
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
LIGE NU