Tager ofte pis på Morten Frendrup

Med Morten Frendrup og Morten Thorsby på samme hold giver det anledning til en masse jokes fra holdkammeraterne.



Med to gange Morten på samme hold, har holdkammeraterne i Genoa tilsyneladende fundet ud af, at det kan skabe en masse forvirring og sjov.

Danske Morten Frendrup og norske Morten Thorsby er begge på kontrakt i Serie A-klubben. De har et godt forhold til hinanden gennem deres skandinaviske rødder, men de er også centrum for en masse grin.

Det fortæller Morten Frendrup i et interview med Pianetagenoa1893.net.

– At have to spillere på samme hold, der hedder Morten, kan nogen gange være lidt forvirrende. Vores holdkammerater laver selvfølgelig en masse jokes med os. Nogle gange råber de vores navn, når vi står i nærheden af hinanden, siger midtbaneslideren.

Morten Frendrup har i lidt over halvandet år trukket Genoa-trøjen over hovedet, efter han i januar 2022 blev købt i Brøndby IF. Midtbanemandens debut lod vente på sig, og da han endelig blev kastet for løverne mod Atalanta sidste forår, var det på en uventet position.

– Jeg gjorde min debut som højre back. Det er ikke min yndlingsposition, men da træneren bad mig om at spille positionen, var jeg bare glad for at kunne træde ind på grønsværen. Jeg foretrækker at spille på midtbanen, men det vigtigste for mig er trods alt at spille. Så hvis jeg skal spille back, så gør jeg det, siger Morten Frendrup.

Genoa havde flere spillere ude med skader på højre back-positionen i foråret 2022, men de er vendt tilbage, og derfor har Morten Frendrup erobret den ene af tre midtbanepositioner.

Danskeren er fast mand hver gang og spiller altid fuld tid. Selvom det pointmæssigt ikke er alverden, hvad Genoa har skrabet sammen efter syv spillerunder, så stråler Morten Frendrup hver gang.

– En utrættelig spiller, upåfaldende, men enormt vigtig. På banen er han mere en bulldog på trods af sin fysik, som ikke er imponerende. Det er svært at erobre bolden fra ham, og han sender den videre uden – næsten – nogensinde at begå en fejl, skrev La Repubblica for nyligt.

22-årige Morten Frendrup bør også være i spil til en landsholdsudtagelse senere tirsdag. Særligt fordi Thomas Delaney ikke er i betragtning, da han har brækket kravebenet. Derfor er der en midtbaneplads åben hos Kasper Hjulmand.



Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Fælder dom over Højlund

Henter dansker – får god pakke

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

– Et frygteligt scenarie

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til