Den tidligere Superliga-spiller Dan Thomassen har gang i et stort træneventyr i Italien.
I marts satte Serie A-klubben Lecce, der har Patrick Dorgu i truppen, kløerne i den tidligere AGF- og FC København-spiller og ansatte ham som assistent efter jobs i Vicenza og Brescia.
30. juni står kontrakten dog til at udløbe for danskeren, men nu fortæller Thomassen til Tipsbladet, at han i øjeblikket forhandler med klubben.
– Status er, at det har været et vellykket ophold resultatmæssigt og personligt. Det har været intense to en halv måned, og det har været lærerigt. Missionen lykkedes med at overleve, og det lykkedes endda tre spilledage, før det sluttede.
– Lige nu er der en forholdsvis stor sandsynlighed for, at vi bliver i Lecce. Vi er i dialog og forhandler med klubben lige nu, og der er velvilje fra begge parter.
– Jeg har været enormt glad for det, og jeg har lært Luca (Luca Gotti, red.) at kende professionelt. Han har stor erfaring, og han er god til at lære fra sig. Det giver mig muligheden for at bygge på. Det er et højt niveau, og det er en spændende liga, så det er jeg helt sikkert interesseret i, siger Dan Thomassen til Tipsbladet.
Danskeren fortæller, at forskellige aspekter skal på plads, før en kontrakt underskrives. Den tidligere AGF- og FCK-spiller tror dog, at der er en afklaring om et par uger.
– Kontraktens varighed er en ting, men der er mange ting, der bliver kastet ind i forhandlingerne. Luca og klubben skal have et fælles billede af, hvordan klubben kommer til at se ud, og hvad målet er for næste sæson. Jeg tror ikke, at det bliver noget problem. Om det bliver et eller to år, ved jeg ikke.
Har ambitioner
Det har været en kæmpe oplevelse for den tidligere Superliga-spiller at være en del af Serie A, og oplevelsen som assistent i den bedste italienske række har givet ham smag på mere.
– Jeg har aldrig spillet i Serie A. Det nåede jeg desværre ikke. Det har været et enormt spændende bekendtskab med hensyn til dagligdagen på træningsbanen og analysedelen. Jeg har lært Serie A at kende i 360 grader, og jeg har også været på nogle fine stadions som San Siro.
Går du efter at blive Serie A-træner på et tidspunkt?
– Det er ikke noget, som man vælger. Jeg er meget fokuseret på at fortsætte med at bygge på og blive en bedre træner. Det har jeg mulighed for at blive ved at arbejde tæt med en så dygtig træner og på et så højt niveau. Der er mit fokus, men jeg kunne selvfølgelig godt tænke mig at være cheftræner i Serie A, siger Dan Thomassen til Tipsbladet.
Lecce endte som nummer 14 i Serie A, og dermed klarede klubben skærene i den bedste italienske række. Klubben fik tre point mere end Frosinone, der endte med at tage turen ned.
Som spiller nåede Dan Thomassen at spille 96 Superliga-kampe.
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Vil have ham væk fra FC København
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
David Nielsen har sagt op
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
I forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
FC København skriver kontrakt med juvel
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER