Tidl. FCK’er afslører: Forhandler med Serie A-klub

Den tidligere FCK- og AGF-spiller Dan Thomassen afslører over for Tipsbladet, at han i øjeblikket forhandler med Serie A-klubben Lecce om en ny kontrakt. Assistenten tror, at parterne kommer til enighed.



Den tidligere Superliga-spiller Dan Thomassen har gang i et stort træneventyr i Italien. 

I marts satte Serie A-klubben Lecce, der har Patrick Dorgu i truppen, kløerne i den tidligere AGF- og FC København-spiller og ansatte ham som assistent efter jobs i Vicenza og Brescia.

30. juni står kontrakten dog til at udløbe for danskeren, men nu fortæller Thomassen til Tipsbladet, at han i øjeblikket forhandler med klubben.

– Status er, at det har været et vellykket ophold resultatmæssigt og personligt. Det har været intense to en halv måned, og det har været lærerigt. Missionen lykkedes med at overleve, og det lykkedes endda tre spilledage, før det sluttede.

– Lige nu er der en forholdsvis stor sandsynlighed for, at vi bliver i Lecce. Vi er i dialog og forhandler med klubben lige nu, og der er velvilje fra begge parter.

– Jeg har været enormt glad for det, og jeg har lært Luca (Luca Gotti, red.) at kende professionelt. Han har stor erfaring, og han er god til at lære fra sig. Det giver mig muligheden for at bygge på. Det er et højt niveau, og det er en spændende liga, så det er jeg helt sikkert interesseret i, siger Dan Thomassen til Tipsbladet.

Danskeren fortæller, at forskellige aspekter skal på plads, før en kontrakt underskrives. Den tidligere AGF- og FCK-spiller tror dog, at der er en afklaring om et par uger.

– Kontraktens varighed er en ting, men der er mange ting, der bliver kastet ind i forhandlingerne. Luca og klubben skal have et fælles billede af, hvordan klubben kommer til at se ud, og hvad målet er for næste sæson. Jeg tror ikke, at det bliver noget problem. Om det bliver et eller to år, ved jeg ikke.

Har ambitioner
Det har været en kæmpe oplevelse for den tidligere Superliga-spiller at være en del af Serie A, og oplevelsen som assistent i den bedste italienske række har givet ham smag på mere. 

– Jeg har aldrig spillet i Serie A. Det nåede jeg desværre ikke. Det har været et enormt spændende bekendtskab med hensyn til dagligdagen på træningsbanen og analysedelen. Jeg har lært Serie A at kende i 360 grader, og jeg har også været på nogle fine stadions som San Siro. 

Går du efter at blive Serie A-træner på et tidspunkt?

– Det er ikke noget, som man vælger. Jeg er meget fokuseret på at fortsætte med at bygge på og blive en bedre træner. Det har jeg mulighed for at blive ved at arbejde tæt med en så dygtig træner og på et så højt niveau. Der er mit fokus, men jeg kunne selvfølgelig godt tænke mig at være cheftræner i Serie A, siger Dan Thomassen til Tipsbladet.

Lecce endte som nummer 14 i Serie A, og dermed klarede klubben skærene i den bedste italienske række. Klubben fik tre point mere end Frosinone, der endte med at tage turen ned.

Som spiller nåede Dan Thomassen at spille 96 Superliga-kampe.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Barcelona klager til UEFA

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

AGF – FC Nordsjælland

– Går det galt, går det rigtig galt!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Nu er han tilbage for Brøndby

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Hård kritik af FCM-profil

Robert trækker overskrifter i udlandet

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Nu er han pludselig syg

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

‘De har grinet deres røv i laser’

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Har været uenig med Steve Cooper