Den tidligere Superliga-spiller Dan Thomassen har gang i et stort træneventyr i Italien.
I marts satte Serie A-klubben Lecce, der har Patrick Dorgu i truppen, kløerne i den tidligere AGF- og FC København-spiller og ansatte ham som assistent efter jobs i Vicenza og Brescia.
30. juni står kontrakten dog til at udløbe for danskeren, men nu fortæller Thomassen til Tipsbladet, at han i øjeblikket forhandler med klubben.
– Status er, at det har været et vellykket ophold resultatmæssigt og personligt. Det har været intense to en halv måned, og det har været lærerigt. Missionen lykkedes med at overleve, og det lykkedes endda tre spilledage, før det sluttede.
– Lige nu er der en forholdsvis stor sandsynlighed for, at vi bliver i Lecce. Vi er i dialog og forhandler med klubben lige nu, og der er velvilje fra begge parter.
– Jeg har været enormt glad for det, og jeg har lært Luca (Luca Gotti, red.) at kende professionelt. Han har stor erfaring, og han er god til at lære fra sig. Det giver mig muligheden for at bygge på. Det er et højt niveau, og det er en spændende liga, så det er jeg helt sikkert interesseret i, siger Dan Thomassen til Tipsbladet.
Danskeren fortæller, at forskellige aspekter skal på plads, før en kontrakt underskrives. Den tidligere AGF- og FCK-spiller tror dog, at der er en afklaring om et par uger.
– Kontraktens varighed er en ting, men der er mange ting, der bliver kastet ind i forhandlingerne. Luca og klubben skal have et fælles billede af, hvordan klubben kommer til at se ud, og hvad målet er for næste sæson. Jeg tror ikke, at det bliver noget problem. Om det bliver et eller to år, ved jeg ikke.
Har ambitioner
Det har været en kæmpe oplevelse for den tidligere Superliga-spiller at være en del af Serie A, og oplevelsen som assistent i den bedste italienske række har givet ham smag på mere.
– Jeg har aldrig spillet i Serie A. Det nåede jeg desværre ikke. Det har været et enormt spændende bekendtskab med hensyn til dagligdagen på træningsbanen og analysedelen. Jeg har lært Serie A at kende i 360 grader, og jeg har også været på nogle fine stadions som San Siro.
Går du efter at blive Serie A-træner på et tidspunkt?
– Det er ikke noget, som man vælger. Jeg er meget fokuseret på at fortsætte med at bygge på og blive en bedre træner. Det har jeg mulighed for at blive ved at arbejde tæt med en så dygtig træner og på et så højt niveau. Der er mit fokus, men jeg kunne selvfølgelig godt tænke mig at være cheftræner i Serie A, siger Dan Thomassen til Tipsbladet.
Lecce endte som nummer 14 i Serie A, og dermed klarede klubben skærene i den bedste italienske række. Klubben fik tre point mere end Frosinone, der endte med at tage turen ned.
Som spiller nåede Dan Thomassen at spille 96 Superliga-kampe.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig