Tidligere FCK’er: Det har været et meget hårdt år

Victor Kristiansen nyder i øjeblikket stor succes i Bologna, men rejsen dertil har været hård. Det indrømmer han overfor Tipsbladet og den øvrige presse.



Tipsbladet i Helsingør: 

3 lande på ét år. 

Ja, det har været et turbulent år for den kun 20-årige Victor Kristiansen, der har spillet i tre forskellige lande og ligaer i løbet af året. 

Nu virker det endelig til, at han er faldet på plads i Serie A, hvor den tidligere FCK'er i øjeblikket nyder succes hos Bologna. Men det har ikke været noget nemt år, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør. 

– Det har været et meget hårdt år. Det var den hårdeste måde at komme til udlandet på som ung spiller, at man kommer til den bedste liga i verden, og så på et meget dysfunktionelt hold og en presset træner, der senere hen blev fyret. Det var svært at blive hentet ind som en af dem, der skulle redde holdet. 

Nu er de engelske rammer byttet ud med en tilværelse i Bologna. Og selvom det går godt inden for kridtstregerne, har der været visse udfordringer med den italienske kultur uden for kridtstregerne. 

– Det er lidt frustrerende en gang i mellem, at man ikke kan have en samtale med nogle af de ledende roller i klubben, fordi man ikke kan sproget, men det er en del af præmissen i Italien. Jeg er ved at lære sproget. 

Victor Kristiansen fik dog også et par gode tips og tricks med på vejen fra en landsholdskammerat, inden han skrev under på kontrakten med Bologna. 

– Jeg ringede ikke til nogle danskere, der spiller i Italien. Men vi havde en samling, hvor jeg lige spurgte Andreas Skov om, hvor man skulle tage hen at spise, og hvor det var godt at bo og sådan nogle ting. 

Indenfor kridtstregerne er der dog ikke mange udfordringer. Her spiller Victor Kristiansen stort set hver kamp for Bologna, men mener, at folk nogle gange glemmer den dåbsattest, der står i hans pas. 

– Det er da gået meget godt i Bologna, men jeg er stadig ung. Jeg er kun 20 år, og jeg har spillet på et meget højt niveau i en meget ung alder. Jeg føler ofte, at folk glemmer, at jeg også har været en af de unge. Men jeg har gjort det godt, og nu er jeg med landsholdet. 

Tiden i Bologna er dog kun på lånt tid, som det ser ud lige nu. Men det er bestemt ikke urealistisk, at en lejeaftale bliver forvekslet til en permanent aftale. Det er dog ikke noget, som bliver bestemt hverken i dag eller i morgen. 

– Vi har ikke afklaret, hvad der skal ske endnu. Det gør vi, når lejekontrakten udløber. 

Victor Kristiansen har spillet ti kampe for Bologna, hvoraf fem af dem har været som starter. I lejeaftalen med italienerne indgår også en købsoption. 





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Roy Keane slagter dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Jess Thorup indlagt

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Så er det officielt