Inter styrer suverænt mod en ny mesterskabstitel i Italien, og mandag aften havde mestrene også topholdets medvind i ryggen i udekampen mod Udinese.
Det lignede nemlig uafgjort til langt inde i tillægstiden, da en returbold fra den ene målstolpe sprang lige ud i fødderne på den fremstormende Davide Frattesi, som sikrede Inter en sejr på 2-1.
Selv om Inter sad tungt på kampen, havde topholdet langtfra sin bedste aften. Det var, som om træner Simone Inzaghis mænd spillede med håndbremsen halvt trukket. I den sidste ende var det dog nok.
Første halvleg sluttede ellers skidt for Inter. Ud af det rene ingenting kom Udinese i front, da Lazar Samardzic trak ind fra højre side og sendte et fladt skud mod mål.
Bolden ramte en fod på vejen og strøg gennem venner og fjender ind bag Yann Sommer i Inter-målet.
Både før og efter scoringen var Inter næsten totaldominerende, men det kneb i lange perioder med at lægge det forventede tryk på det nedrykningstruede hjemmehold.
I begyndelsen af anden halvleg lykkedes det to gange gæsterne at få bolden i mål. Det var dog kun den ene scoring, der gav udslag på måltavlen.
Først troede stopperen Carlos Augusto, at han havde udlignet. Men efter et langt videotjek blev fuldtræfferen annulleret for offside.
Otte minutter efter pausen gik den dog ikke længere for hjemmeholdet. Målmand Maduka Okoye kom helt skævt ud af sit mål og jævnede Inters Marcus Thuram med jorden.
Hakan Çalhanoglu straffede det klodsede indgreb med en stensikker scoring fra straffesparkspletten.
Den danske forsvarer Thomas 'TK' Kristensen spillede hele kampen i Udineses forsvar, som under hårdt pres stod forholdsvis sikkert.
Det lignede Udineses 17. pointdeling i sæsonen, indtil Frattesi ødelagde hjemmeholdets aften i allersidst.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Arsenal-træner er rasende
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’