Inter styrer suverænt mod en ny mesterskabstitel i Italien, og mandag aften havde mestrene også topholdets medvind i ryggen i udekampen mod Udinese.
Det lignede nemlig uafgjort til langt inde i tillægstiden, da en returbold fra den ene målstolpe sprang lige ud i fødderne på den fremstormende Davide Frattesi, som sikrede Inter en sejr på 2-1.
Selv om Inter sad tungt på kampen, havde topholdet langtfra sin bedste aften. Det var, som om træner Simone Inzaghis mænd spillede med håndbremsen halvt trukket. I den sidste ende var det dog nok.
Første halvleg sluttede ellers skidt for Inter. Ud af det rene ingenting kom Udinese i front, da Lazar Samardzic trak ind fra højre side og sendte et fladt skud mod mål.
Bolden ramte en fod på vejen og strøg gennem venner og fjender ind bag Yann Sommer i Inter-målet.
Både før og efter scoringen var Inter næsten totaldominerende, men det kneb i lange perioder med at lægge det forventede tryk på det nedrykningstruede hjemmehold.
I begyndelsen af anden halvleg lykkedes det to gange gæsterne at få bolden i mål. Det var dog kun den ene scoring, der gav udslag på måltavlen.
Først troede stopperen Carlos Augusto, at han havde udlignet. Men efter et langt videotjek blev fuldtræfferen annulleret for offside.
Otte minutter efter pausen gik den dog ikke længere for hjemmeholdet. Målmand Maduka Okoye kom helt skævt ud af sit mål og jævnede Inters Marcus Thuram med jorden.
Hakan Çalhanoglu straffede det klodsede indgreb med en stensikker scoring fra straffesparkspletten.
Den danske forsvarer Thomas 'TK' Kristensen spillede hele kampen i Udineses forsvar, som under hårdt pres stod forholdsvis sikkert.
Det lignede Udineses 17. pointdeling i sæsonen, indtil Frattesi ødelagde hjemmeholdets aften i allersidst.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Egypten – Iran
MEDIE