Han har været en vigtig brik for Udinese, siden han i sommeren 2017 rykkede fra Austria Wien til den italienske klub, men det sidste halve års tid har den tidligere Brøndby- og FCN-spiller Jens Stryger Larsen været på is.
For han har ikke ønsket at forlænge den aftale, der løber ud om lidt mere end en måned, og derfor har Udinese valgt at bruge andre spillere – måske også i et sidste desperat håb om at få danskeren til at forlænge kontrakten.
For der er ingen tvivl om, at Stryger Larsen, 31 år, har været vigtig for Udinese, der har brugt danskeren på alle pladser i forsvaret, ligesom han har spillet på midtbanen. Han har stort set også altid været til rådighed for klubben.
Men nu er det snart forbi, og kampen om danskerens signatur er godt i gang.
På det seneste har de hollandske klubber PSV Eindhoven og Feyenoord været meldt interesseret, og går man længere tilbage har Stryger Larsens navn været sat i forbindelse med klubber som Watford og Galatasaray.
Nu bliver endnu en klub så sat i forbindelse med Jens Stryger Larsen, nemlig tyske FC Köln.
Klubben sluttede på en fornem syvendeplads i Bundesligaen og leder nu efter forstærkninger til holdet til den kommende sæson. Her skriver blandt andet Fantacalcio.it, at Jens Stryger Larsen er en af dem, man har på blokken og er interesseret i.
Men tanke på Jens Stryger Larsens alder er den næste kontrakt vigtig, da det efter alt at dømme bliver den største aftale i hans karriere. Og måske også den sidste store kontrakt. Så det er med at sikre, at han dels bliver godt betalt for det arbejde, han kommer til at lave, dels finder et sted, hvor der er godt med spilletid, så han holder sig i landstræner Kasper Hjulmands planer.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Zanka ville spille gratis for FC København
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
