Han har været en vigtig brik for Udinese, siden han i sommeren 2017 rykkede fra Austria Wien til den italienske klub, men det sidste halve års tid har den tidligere Brøndby- og FCN-spiller Jens Stryger Larsen været på is.
For han har ikke ønsket at forlænge den aftale, der løber ud om lidt mere end en måned, og derfor har Udinese valgt at bruge andre spillere – måske også i et sidste desperat håb om at få danskeren til at forlænge kontrakten.
For der er ingen tvivl om, at Stryger Larsen, 31 år, har været vigtig for Udinese, der har brugt danskeren på alle pladser i forsvaret, ligesom han har spillet på midtbanen. Han har stort set også altid været til rådighed for klubben.
Men nu er det snart forbi, og kampen om danskerens signatur er godt i gang.
På det seneste har de hollandske klubber PSV Eindhoven og Feyenoord været meldt interesseret, og går man længere tilbage har Stryger Larsens navn været sat i forbindelse med klubber som Watford og Galatasaray.
Nu bliver endnu en klub så sat i forbindelse med Jens Stryger Larsen, nemlig tyske FC Köln.
Klubben sluttede på en fornem syvendeplads i Bundesligaen og leder nu efter forstærkninger til holdet til den kommende sæson. Her skriver blandt andet Fantacalcio.it, at Jens Stryger Larsen er en af dem, man har på blokken og er interesseret i.
Men tanke på Jens Stryger Larsens alder er den næste kontrakt vigtig, da det efter alt at dømme bliver den største aftale i hans karriere. Og måske også den sidste store kontrakt. Så det er med at sikre, at han dels bliver godt betalt for det arbejde, han kommer til at lave, dels finder et sted, hvor der er godt med spilletid, så han holder sig i landstræner Kasper Hjulmands planer.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
