7.142.500 pund. Eller godt 63 millioner kroner.
Så meget måtte køberen punge ud for den afdøde fodboldstjerne Diego Maradonas trøje fra VM-kvartfinalen i 1986.
Trøjen blev onsdag afsat gennem auktionshuset Sothesby, og købesummen er den højeste, der nogensinde er betalt for et sportsobjekt på en auktion, oplyser Sothesby ifølge Sky Sports.
Maradona spillede med trøjen, da han sammen med det argentinske landshold besejrede England med 2-1 ved VM i Mexico.
I den kamp scorede han begge argentinske mål, som siden er blevet nogle af de mest berømte scoringer i fodboldens historie.
Det første mål scorede han med hånden og sagde efterfølgende, at det var “Guds hånd”, der havde sendt bolden i mål bag den engelske målmand Peter Shilton.
Kort efter gjorde han det til 2-0 efter et spektakulært sololøb fra egen banehalvdel. Scoringen er almindeligt anerkendt som et af de bedste nogensinde ved et VM.
Det er den tidligere engelske landsholdsspiller Steve Hodge, der har sat trøjen til salg. Hodge byttede trøje med den argentinske legende efter kampen.
Efter at trøjen blev sat på auktion, hævdede Maradonas datter, at det slet ikke var den, hendes afdøde far havde båret, da han scorede de to mål.
Ifølge Dalma Maradona spillede han med to forskellige trøjer i kampen. Den, som Steve Hodge fik fingrene i, var den, som Maradona havde på i første halvleg, mens begge de berømte scoringer faldt efter pausen.
Diego Maradona døde i november 2020 af et hjerteanfald efter at have kæmpet med helbredsproblemer i en årrække.
/ritzau/
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Randers kæmper sig tilbage to gange
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
