7.142.500 pund. Eller godt 63 millioner kroner.
Så meget måtte køberen punge ud for den afdøde fodboldstjerne Diego Maradonas trøje fra VM-kvartfinalen i 1986.
Trøjen blev onsdag afsat gennem auktionshuset Sothesby, og købesummen er den højeste, der nogensinde er betalt for et sportsobjekt på en auktion, oplyser Sothesby ifølge Sky Sports.
Maradona spillede med trøjen, da han sammen med det argentinske landshold besejrede England med 2-1 ved VM i Mexico.
I den kamp scorede han begge argentinske mål, som siden er blevet nogle af de mest berømte scoringer i fodboldens historie.
Det første mål scorede han med hånden og sagde efterfølgende, at det var “Guds hånd”, der havde sendt bolden i mål bag den engelske målmand Peter Shilton.
Kort efter gjorde han det til 2-0 efter et spektakulært sololøb fra egen banehalvdel. Scoringen er almindeligt anerkendt som et af de bedste nogensinde ved et VM.
Det er den tidligere engelske landsholdsspiller Steve Hodge, der har sat trøjen til salg. Hodge byttede trøje med den argentinske legende efter kampen.
Efter at trøjen blev sat på auktion, hævdede Maradonas datter, at det slet ikke var den, hendes afdøde far havde båret, da han scorede de to mål.
Ifølge Dalma Maradona spillede han med to forskellige trøjer i kampen. Den, som Steve Hodge fik fingrene i, var den, som Maradona havde på i første halvleg, mens begge de berømte scoringer faldt efter pausen.
Diego Maradona døde i november 2020 af et hjerteanfald efter at have kæmpet med helbredsproblemer i en årrække.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub teaser
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
