Vanvittigt: Danskerklub fik politieskorte til kamp

Den bare 19-årige Andreas Jungdal har siddet på bænken flere gange for AC Milan i denne sæson og fået nogle vilde oplevelser.



Selv om man ikke spiller kampene, kan man godt få nogle store oplevelser alligevel. Det fortæller den unge danske målmand Andreas Jungdal om i et interview med TV2 Sport.

Siden i sommer har han trænet fast med førsteholdet, og i løbet af sæsonen har han været med på bænken 12 gange. Her har han for alvor mærket forskellen på ungdoms- og seniorfodbold.

– Den første kamp, jeg blev kaldt ind til, var en udebanekamp mod Liverpool i Champions League. Så er man ligesom i gang, siger han til TV2 Sport.

– Og så var der derbyet, hvor vi spillede hjemme mod Inter, som nok er det mest vanvittige, jeg nogensinde har oplevet, hvad angår stemning. Alt det kaos, når vi skal til kampe. Vi skal have sikkerhedsvagter og politieskorte på. Det hele er fedt og meget lærerigt, og jeg er ikke blevet træt af det endnu.

Noget tyder på, at AC Milan har en vis tiltro til den 19-årige danske keeper. Det er kun lidt over en måned, siden Jungdal forlængede sin kontrakt med klubben frem til sommeren 2024.

Unge Jungdal har dog et stykke vej endnu, før han bliver førstemålmand i Milan. Han er aktuelt nede som tredje- eller fjerdevalg, når alle mand er klar. AC Milan spiller i skrivende stund Champions League-kamp mod Atlético Madrid, og her er Jungdal ikke på bænken, selv om to andre keepere er.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stopper efter VM-nedtur

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe på vej

Sydafrika – Canada

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn