Vanvittigt: Danskerklub fik politieskorte til kamp

Den bare 19-årige Andreas Jungdal har siddet på bænken flere gange for AC Milan i denne sæson og fået nogle vilde oplevelser.



Selv om man ikke spiller kampene, kan man godt få nogle store oplevelser alligevel. Det fortæller den unge danske målmand Andreas Jungdal om i et interview med TV2 Sport.

Siden i sommer har han trænet fast med førsteholdet, og i løbet af sæsonen har han været med på bænken 12 gange. Her har han for alvor mærket forskellen på ungdoms- og seniorfodbold.

– Den første kamp, jeg blev kaldt ind til, var en udebanekamp mod Liverpool i Champions League. Så er man ligesom i gang, siger han til TV2 Sport.

– Og så var der derbyet, hvor vi spillede hjemme mod Inter, som nok er det mest vanvittige, jeg nogensinde har oplevet, hvad angår stemning. Alt det kaos, når vi skal til kampe. Vi skal have sikkerhedsvagter og politieskorte på. Det hele er fedt og meget lærerigt, og jeg er ikke blevet træt af det endnu.

Noget tyder på, at AC Milan har en vis tiltro til den 19-årige danske keeper. Det er kun lidt over en måned, siden Jungdal forlængede sin kontrakt med klubben frem til sommeren 2024.

Unge Jungdal har dog et stykke vej endnu, før han bliver førstemålmand i Milan. Han er aktuelt nede som tredje- eller fjerdevalg, når alle mand er klar. AC Milan spiller i skrivende stund Champions League-kamp mod Atlético Madrid, og her er Jungdal ikke på bænken, selv om to andre keepere er.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

FCK-profil med hattrick i målfest

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Panama – England

De er enige med Mathias Jensen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen