Vilde Morten Frendrup sætter alle andre til vægs

Den tidligere Brøndby-profil Morten Frendrup storspiller i Serie A.



"Kongen af tacklinger" har den italienske sportsavis Gazzetta dello Sport døbt Morten Frendrup, der huserer på midtbanen i Serie A-klubben Genoa.

Kælenavnet er ikke bare plukket ud af den blå luft, nej der er faktisk noget om snakken. 22-årige Morten Frendrup sætter faktisk hele Serie A til vægs, når det gælder defensive dueller.

Med 88 defensive dueller har han flest af alle spillere i Serie A i denne sæson, viser tal fra SpilXperten. I Europas top 5-ligaer, som tæller Italien, Frankrig, Tyskland, England og Spanien, er han placeret som nummer 15.

Men det stopper ikke her, for Morten Frendrup er også nummer to på listen over spillere med flest bolderobringer i Serie A. Med 54 af slagsen er han kun overgået af Frosinones Enzo Barrenechea med 64 bolderobringer. I sidste sæson var Morten Hjulmand iøvrigt nummer to over spillerne med flest bolderobringer.

Med til historien om de flotte defensive statistikker for Morten Frendrup hører sig, at den tidligere Brøndby-profil spiller på et hold, der i udgangspunktet står lavt og forsvarer i store dele af deres kampe.

Det gør selvsagt, at Morten Frendrup vil have flere defensive aktioner end tilfældet vil være det med nogle af spillerne fra topholdene. Omvendt tager det intet fra, at Morten Frendrup topper statistikkerne.

Og det gør han faktisk flere steder. For samler man alle underliggende parametre for midtbanespillere i Serie A, så er han nummer to på listen over italiensk fodbolds bedste defensive midtbanespillere.

Inters Hakan Calhanoglu er den eneste foran Morten Frendrup, mens han sætter Juventus-stjernen Manuel Locatelli, AS Romas Leandro Paredes, Stanislav Lobotka med fortid i FC Nordsjælland og AC Milans Rade Krunic til vægs.

22-årige Morten Frendrup skiftede til Genoa fra Brøndby IF i januar sidste år for omkring 22,5 millioner kroner. Opholdet startede med danskeren på bænken, men langsomt vandt han trænerens tillid, selvom han indledte som højre back.

Nu er danskeren en af de første på holdkortet og får uge efter uge ros i de italienske avisspalter. Større klubber er også begyndt at følge den danske midtbanekriger, hvor særligt Premier League er et tema.

Det har Genoas administrerende direktør, Andres Blazquez, tidligere fortalt. Den historie kan du læse HER.





‘Så er Clement Bischoff færdig’




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Langer ud efter Peter Sørensen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Nu reagerer Morten Krogh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Heldige danske damer slår Sverige

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

22 millioner kroner!

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

I transfermøde med Superliga-klub

Blæst fuldstændig omkuld

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Legende stopper som cheftræner for Messi



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Voldsom straf til Clement Bischoff

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Laver aftale med Frederik Birk

Storklub lurer på Superliga-profil

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen