"Kongen af tacklinger" har den italienske sportsavis Gazzetta dello Sport døbt Morten Frendrup, der huserer på midtbanen i Serie A-klubben Genoa.
Kælenavnet er ikke bare plukket ud af den blå luft, nej der er faktisk noget om snakken. 22-årige Morten Frendrup sætter faktisk hele Serie A til vægs, når det gælder defensive dueller.
Med 88 defensive dueller har han flest af alle spillere i Serie A i denne sæson, viser tal fra SpilXperten. I Europas top 5-ligaer, som tæller Italien, Frankrig, Tyskland, England og Spanien, er han placeret som nummer 15.
Men det stopper ikke her, for Morten Frendrup er også nummer to på listen over spillere med flest bolderobringer i Serie A. Med 54 af slagsen er han kun overgået af Frosinones Enzo Barrenechea med 64 bolderobringer. I sidste sæson var Morten Hjulmand iøvrigt nummer to over spillerne med flest bolderobringer.
Med til historien om de flotte defensive statistikker for Morten Frendrup hører sig, at den tidligere Brøndby-profil spiller på et hold, der i udgangspunktet står lavt og forsvarer i store dele af deres kampe.
Det gør selvsagt, at Morten Frendrup vil have flere defensive aktioner end tilfældet vil være det med nogle af spillerne fra topholdene. Omvendt tager det intet fra, at Morten Frendrup topper statistikkerne.
Og det gør han faktisk flere steder. For samler man alle underliggende parametre for midtbanespillere i Serie A, så er han nummer to på listen over italiensk fodbolds bedste defensive midtbanespillere.
Inters Hakan Calhanoglu er den eneste foran Morten Frendrup, mens han sætter Juventus-stjernen Manuel Locatelli, AS Romas Leandro Paredes, Stanislav Lobotka med fortid i FC Nordsjælland og AC Milans Rade Krunic til vægs.
22-årige Morten Frendrup skiftede til Genoa fra Brøndby IF i januar sidste år for omkring 22,5 millioner kroner. Opholdet startede med danskeren på bænken, men langsomt vandt han trænerens tillid, selvom han indledte som højre back.
Nu er danskeren en af de første på holdkortet og får uge efter uge ros i de italienske avisspalter. Større klubber er også begyndt at følge den danske midtbanekriger, hvor særligt Premier League er et tema.
Det har Genoas administrerende direktør, Andres Blazquez, tidligere fortalt. Den historie kan du læse HER.
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakken på plads til FCK-kamp
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
Datoen sat: Her tager Ståle senest stor beslutning
2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER