Yussuf Poulsens chef er ved at være på plads i Milan

Ralf Rangnick virker efterhånden som en mand, der er fortid i RB Leipzig. I stedet bliver han manager i Milan, lader det til.



I lang tid har det i Italien været mere eller mindre en offentlig hemmelighed, at tyske Ralf Rangnick rykker til AC Milan i den kommende sæson, hvor han eftersigende kommer til at stå for både træningen og rekruttering af spillere.

Denne aften skulle det endvidere være kommet helt på plads. Det melder både Sky Sport Italia, Tuttomercatoweb og MilanNews.it. 

Særligt skulle Milano-klubbens administrerende direktør Ivan Gazidis allerede have informeret om ankomsten af tyskeren til deres tekniske direktør, Paolo Maldini. Derfor ser det ud til, at den danske landsholdsspiller Yussuf Poulsen snart skal have ny chef.

Med Rangnicks rolle i klubben vil det sandsynligvis gøre AC Milan-legenden Maldini helt overflødig, og derfor skulle han være blevet tilbudt en rolle som klubambassadør. Men det forventes at blive afvist af den tidligere back.

Det skyldes, at han allerede har udtrykt forbehold for netop Rangnick, ligesom han også tidligere har haft meget lav interesse for sådan en position i klubben.

Ralf Rangnick har været både sportsdirektør, cheftræner og senest manager i RB Leipzig. Tidligere har han også stået i spidsen for Schalke 04, hvor han vandt den tyske pokalturnering i 2011.







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bayern – Stuttgart