Zlatan slår rekord for ældste Serie A-målscorer

AC Milan-angriberen, der nærmer sig de 42 år, scorede på straffespark i et nederlag på udebane til Udinese.



Den svenske fodboldspiller Zlatan Ibrahimovic blev lørdag alletiders ældste målscorer i den italienske Serie A.

Den i fodboldmæssig sammenhæng "gamle" angriber på 41 år og 166 dage kunne dog ikke hindre det regerende mesterhold i at ramle ind i en ny skuffelse, da milaneserne tabte 1-3 på udebane til Udinese.

AC Milan var kommet bagud efter en halv time, da svenskeren i første halvlegs tillægstid blev sat til at eksekvere et straffespark.

Zlatan Ibrahimovic brændte i første forsøg, men der blev dømt omspark, og så udlignede han sikkert til 1-1.

Det VAR-eftersyn, der førte til omspark, skabte så stor opstandelse på Udineses trænerbænk, at cheftræner Andrea Sottil modtog det røde kort.

Zlatan Ibrahomivic har været skadet i størstedelen af sæsonen, og det er blot blevet til spilletid i fire kampe.

Mod Udinese var det første gang, at svenskeren var en del af startopstillingen i denne sæson. Det skete endda med anførerbindet om armen.

Inden første halvleg blev fløjtet af, nåede Udinese at få genetableret føringen, da Beto kort efter Ibrahimovics straffesparksmål og udvisningen til Sottil gjorde det til 2-1 for værterne.

I anden halvleg cementerede Udinese-forsvareren Kingsley Ehizibue sejren, da han gjorde det til 3-1.

Sidste sæsons mestre fra AC Milan er placeret på fjerdepladsen i Serie A med 48 point, mens Udinese har 37 point på ottendepladsen.

Napoli topper ligaen med 68 point.

/ritzau/AFP





Bekræfter dansk kæmpetransfer




LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Arbejder på Brøndby-exit

Stor profil ude af Frankrig-brag

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Norges kronprins rejser til USA