Zlatan slår rekord for ældste Serie A-målscorer

AC Milan-angriberen, der nærmer sig de 42 år, scorede på straffespark i et nederlag på udebane til Udinese.



Den svenske fodboldspiller Zlatan Ibrahimovic blev lørdag alletiders ældste målscorer i den italienske Serie A.

Den i fodboldmæssig sammenhæng "gamle" angriber på 41 år og 166 dage kunne dog ikke hindre det regerende mesterhold i at ramle ind i en ny skuffelse, da milaneserne tabte 1-3 på udebane til Udinese.

AC Milan var kommet bagud efter en halv time, da svenskeren i første halvlegs tillægstid blev sat til at eksekvere et straffespark.

Zlatan Ibrahimovic brændte i første forsøg, men der blev dømt omspark, og så udlignede han sikkert til 1-1.

Det VAR-eftersyn, der førte til omspark, skabte så stor opstandelse på Udineses trænerbænk, at cheftræner Andrea Sottil modtog det røde kort.

Zlatan Ibrahomivic har været skadet i størstedelen af sæsonen, og det er blot blevet til spilletid i fire kampe.

Mod Udinese var det første gang, at svenskeren var en del af startopstillingen i denne sæson. Det skete endda med anførerbindet om armen.

Inden første halvleg blev fløjtet af, nåede Udinese at få genetableret føringen, da Beto kort efter Ibrahimovics straffesparksmål og udvisningen til Sottil gjorde det til 2-1 for værterne.

I anden halvleg cementerede Udinese-forsvareren Kingsley Ehizibue sejren, da han gjorde det til 3-1.

Sidste sæsons mestre fra AC Milan er placeret på fjerdepladsen i Serie A med 48 point, mens Udinese har 37 point på ottendepladsen.

Napoli topper ligaen med 68 point.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nedtur for Højlund og Napoli

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

OB siger farvel til seks spillere

Fyrer landstræner to måneder før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kan koste Brøndby flere millioner

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Fik blackout på Brøndby Stadion

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nu klager FC Barcelona igen

‘Det drømmer alle om’

Chelsea – Manchester United

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Manchester United sætter Chelsea på plads

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!