Zlatan slår rekord for ældste Serie A-målscorer

AC Milan-angriberen, der nærmer sig de 42 år, scorede på straffespark i et nederlag på udebane til Udinese.



Den svenske fodboldspiller Zlatan Ibrahimovic blev lørdag alletiders ældste målscorer i den italienske Serie A.

Den i fodboldmæssig sammenhæng "gamle" angriber på 41 år og 166 dage kunne dog ikke hindre det regerende mesterhold i at ramle ind i en ny skuffelse, da milaneserne tabte 1-3 på udebane til Udinese.

AC Milan var kommet bagud efter en halv time, da svenskeren i første halvlegs tillægstid blev sat til at eksekvere et straffespark.

Zlatan Ibrahimovic brændte i første forsøg, men der blev dømt omspark, og så udlignede han sikkert til 1-1.

Det VAR-eftersyn, der førte til omspark, skabte så stor opstandelse på Udineses trænerbænk, at cheftræner Andrea Sottil modtog det røde kort.

Zlatan Ibrahomivic har været skadet i størstedelen af sæsonen, og det er blot blevet til spilletid i fire kampe.

Mod Udinese var det første gang, at svenskeren var en del af startopstillingen i denne sæson. Det skete endda med anførerbindet om armen.

Inden første halvleg blev fløjtet af, nåede Udinese at få genetableret føringen, da Beto kort efter Ibrahimovics straffesparksmål og udvisningen til Sottil gjorde det til 2-1 for værterne.

I anden halvleg cementerede Udinese-forsvareren Kingsley Ehizibue sejren, da han gjorde det til 3-1.

Sidste sæsons mestre fra AC Milan er placeret på fjerdepladsen i Serie A med 48 point, mens Udinese har 37 point på ottendepladsen.

Napoli topper ligaen med 68 point.

/ritzau/AFP





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Massefyring i AC Milan

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Topboss sviner Barça til

Kommer med frækt bud på dansk mester

Tager skylden for misset Champions League

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie