Zlatan slår rekord for ældste Serie A-målscorer

AC Milan-angriberen, der nærmer sig de 42 år, scorede på straffespark i et nederlag på udebane til Udinese.



Den svenske fodboldspiller Zlatan Ibrahimovic blev lørdag alletiders ældste målscorer i den italienske Serie A.

Den i fodboldmæssig sammenhæng "gamle" angriber på 41 år og 166 dage kunne dog ikke hindre det regerende mesterhold i at ramle ind i en ny skuffelse, da milaneserne tabte 1-3 på udebane til Udinese.

AC Milan var kommet bagud efter en halv time, da svenskeren i første halvlegs tillægstid blev sat til at eksekvere et straffespark.

Zlatan Ibrahimovic brændte i første forsøg, men der blev dømt omspark, og så udlignede han sikkert til 1-1.

Det VAR-eftersyn, der førte til omspark, skabte så stor opstandelse på Udineses trænerbænk, at cheftræner Andrea Sottil modtog det røde kort.

Zlatan Ibrahomivic har været skadet i størstedelen af sæsonen, og det er blot blevet til spilletid i fire kampe.

Mod Udinese var det første gang, at svenskeren var en del af startopstillingen i denne sæson. Det skete endda med anførerbindet om armen.

Inden første halvleg blev fløjtet af, nåede Udinese at få genetableret føringen, da Beto kort efter Ibrahimovics straffesparksmål og udvisningen til Sottil gjorde det til 2-1 for værterne.

I anden halvleg cementerede Udinese-forsvareren Kingsley Ehizibue sejren, da han gjorde det til 3-1.

Sidste sæsons mestre fra AC Milan er placeret på fjerdepladsen i Serie A med 48 point, mens Udinese har 37 point på ottendepladsen.

Napoli topper ligaen med 68 point.

/ritzau/AFP





Skandaløse scener: Han er en skændsel!




LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC København kan miste endnu en stjerne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Afsløring: FC København sælger Achouri

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber