Zlatan strålede i Milan-sejr – Genoa blev ydmyget

Der var rigeligt med action i Serie A onsdag aften, hvor Zlatan Ibrahimovic imponerede i en AC Milan-sejr, mens danskerklubben Genoa blev ydmyget mod Sassuolo.



Zlatan Ibrahimovic spillede en hovedrolle, da AC Milan onsdag aften sikrede sig en overbevisende sejr over Sampdoria. Den svenske angriber scorede således to af Milano-klubbens tre mål.

Allerede efter fire minutter kom den svenske superstjerne på tavlen, da han sendte sin første scoring i mål med et kraftfuldt hovedstød fra tæt hold.

Efterfølgende måtte AC Milan vente lidt på at øge føringen, men det gjorde de i starten af anden halvleg, og denne gang indtog Ibrahimovic en rolle som oplægger. Med et hovedstød lagde han således bolden til rette for Hakan Calhanoglu, som bragede bolden i kassen.

Få minutter efter betalte Calhanoglu tilbage, da han spillede Ibrahimovic fri i et kontraangreb, og med en afslutning fra tæt hold kunne svenskeren score kampens tredje mål. 

Derefter så det ud til, at der ikke ville blive scoret mere, og Sampdoria misbrugte endda et straffespark, som Simon Kjær havde begået, i det 78. minut. Værterne fik dog i sidste ende netmaskerne til at blafre, da Kristoffer Askildsen scorede, før Rafael Leao scorede til slutresultatet 4-1. 

Danskerklubben Genoa ydmyget – tæt på nedrykningsstregen 
Andetsteds var Lasse Schöne, Lukas Lerager og Peter Ankersen i aktion for Genoa, der blev ydmyget af Sassuolo.

Sassuolo vandt således med hele 5-0, hvilket især skyldtes Domenico Berardi, som leverede et mål og tre assists. 

Samtidig vandt Lecce  over Udinese, og det betyder, at Genoa nu blot er ét point over stregen i Serie A med en runde igen. Der er altså spænding om den tredje og sidste nedrykningsplads til sidste spillerunde. 

Læs også:AC Milan vil forlænge med Ibrahimovic: Taler med agenten






LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Liverpool – Chelsea

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

AGF køber dansk profil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Dansk træner vinder stor pris

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Frygter Christian Eriksen-problem

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil