Zlatan strålede i Milan-sejr – Genoa blev ydmyget

Der var rigeligt med action i Serie A onsdag aften, hvor Zlatan Ibrahimovic imponerede i en AC Milan-sejr, mens danskerklubben Genoa blev ydmyget mod Sassuolo.



Zlatan Ibrahimovic spillede en hovedrolle, da AC Milan onsdag aften sikrede sig en overbevisende sejr over Sampdoria. Den svenske angriber scorede således to af Milano-klubbens tre mål.

Allerede efter fire minutter kom den svenske superstjerne på tavlen, da han sendte sin første scoring i mål med et kraftfuldt hovedstød fra tæt hold.

Efterfølgende måtte AC Milan vente lidt på at øge føringen, men det gjorde de i starten af anden halvleg, og denne gang indtog Ibrahimovic en rolle som oplægger. Med et hovedstød lagde han således bolden til rette for Hakan Calhanoglu, som bragede bolden i kassen.

Få minutter efter betalte Calhanoglu tilbage, da han spillede Ibrahimovic fri i et kontraangreb, og med en afslutning fra tæt hold kunne svenskeren score kampens tredje mål. 

Derefter så det ud til, at der ikke ville blive scoret mere, og Sampdoria misbrugte endda et straffespark, som Simon Kjær havde begået, i det 78. minut. Værterne fik dog i sidste ende netmaskerne til at blafre, da Kristoffer Askildsen scorede, før Rafael Leao scorede til slutresultatet 4-1. 

Danskerklubben Genoa ydmyget – tæt på nedrykningsstregen 
Andetsteds var Lasse Schöne, Lukas Lerager og Peter Ankersen i aktion for Genoa, der blev ydmyget af Sassuolo.

Sassuolo vandt således med hele 5-0, hvilket især skyldtes Domenico Berardi, som leverede et mål og tre assists. 

Samtidig vandt Lecce  over Udinese, og det betyder, at Genoa nu blot er ét point over stregen i Serie A med en runde igen. Der er altså spænding om den tredje og sidste nedrykningsplads til sidste spillerunde. 

Læs også:AC Milan vil forlænge med Ibrahimovic: Taler med agenten




LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FC Fredericia – FC København

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Kultklub jagtede Brøndby-flop

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg