Zlatan strålede i Milan-sejr – Genoa blev ydmyget

Der var rigeligt med action i Serie A onsdag aften, hvor Zlatan Ibrahimovic imponerede i en AC Milan-sejr, mens danskerklubben Genoa blev ydmyget mod Sassuolo.



Zlatan Ibrahimovic spillede en hovedrolle, da AC Milan onsdag aften sikrede sig en overbevisende sejr over Sampdoria. Den svenske angriber scorede således to af Milano-klubbens tre mål.

Allerede efter fire minutter kom den svenske superstjerne på tavlen, da han sendte sin første scoring i mål med et kraftfuldt hovedstød fra tæt hold.

Efterfølgende måtte AC Milan vente lidt på at øge føringen, men det gjorde de i starten af anden halvleg, og denne gang indtog Ibrahimovic en rolle som oplægger. Med et hovedstød lagde han således bolden til rette for Hakan Calhanoglu, som bragede bolden i kassen.

Få minutter efter betalte Calhanoglu tilbage, da han spillede Ibrahimovic fri i et kontraangreb, og med en afslutning fra tæt hold kunne svenskeren score kampens tredje mål. 

Derefter så det ud til, at der ikke ville blive scoret mere, og Sampdoria misbrugte endda et straffespark, som Simon Kjær havde begået, i det 78. minut. Værterne fik dog i sidste ende netmaskerne til at blafre, da Kristoffer Askildsen scorede, før Rafael Leao scorede til slutresultatet 4-1. 

Danskerklubben Genoa ydmyget – tæt på nedrykningsstregen 
Andetsteds var Lasse Schöne, Lukas Lerager og Peter Ankersen i aktion for Genoa, der blev ydmyget af Sassuolo.

Sassuolo vandt således med hele 5-0, hvilket især skyldtes Domenico Berardi, som leverede et mål og tre assists. 

Samtidig vandt Lecce  over Udinese, og det betyder, at Genoa nu blot er ét point over stregen i Serie A med en runde igen. Der er altså spænding om den tredje og sidste nedrykningsplads til sidste spillerunde. 

Læs også:AC Milan vil forlænge med Ibrahimovic: Taler med agenten




LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Colombia – Portugal

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til storklub?

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FC København jagter Romane Amane

Markant ændring i Silkeborg

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Chok: Uruguay færdige ved VM

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview