Det er ikke længe siden, at Søren Rieks åbnede op for en forlængelse med den svenske storklub Malmö FF, og nu står det klart, at den 36-årige offensivspiller har sat sin underskrift på en ny aftale med dem.
Det oplyser Malmö på klubbens hjemmeside, hvor de beretter om, at kontrakten gælder frem til udgangen af 2024, og det er lige noget, der passer den tidligere Esbjerg-spiller.
– Det føles vidunderligt. Jeg elsker at være her og føler, at kroppen har mere at give. Jeg vil selvfølgelig gerne bidrage så meget som muligt til kampene, om det betyder, at jeg spiller 90 minutter, 60 minutter eller 20 minutter, så må vi se, siger han og fortsætter:
– For mig er antallet af minutter på banen mindre vigtigt, men det vigtigste er, at vi fortsætter med at vokse sammen som et hold, lyder det fra Rieks.
Sportsdirektør Daniel Andersson er selvsagt også tilfreds med forlængelsen med danskeren, som han mener stadig holdet et meget høj niveau, og at han er en spiller, som også stadig forstår at score mål.
– Han er også en spiller med en personlighed, der betyder meget for os. Med generationsskifte og med nye spillere, der kommer til, er der også nogle udfordringer, også her er Sørens rolle vigtig, siger Malmö-bossen.
Derudover bliver det understreget, at Søren Rieks er et godt forbillede for de yngre medlemmer af holdet – og han ved, hvad det vil sige at være Malmö-spiller.
Rieks kom til Malmö fra IFK Göteborg i 2018.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Oddset styrtdykker
Bayern München laver vildt comeback
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
MEDIE