38-årige Oscar Wendt har fremtiden på plads

Den rutinerede back tager et år mere i IFK Göteborg, som han lige har hjulpet med overlevelse.



Oscar Wendt er vel nok en af de mest rutinerede spillere i Allsvenskan, og det bliver han ved med at være, i hvert fald i et års tid endnu.

For den 38-årige back har forlænget kontrakten med IFK Göteborg med et år, efter den ellers stod til at udløbe her ved årsskiftet. 

Det er en god nyhed for IFK Göteborg, der trænes af danske Jens Berthel Askou. Selv om Oscar Wendt er oppe i årene, så er han stadig en nøglespiller for klubben, og i år var han den spiller, der spillede næstflest ligakampe for klubben. 

– Jeg vil gerne være en del af det her og fortsætte med at bidrage. Derfor har jeg valgt at forlænge. Jeg har meget tilbage at give, og jeg har haft nogle gode samtaler med Ola (Larsson, teknisk direktør) og Jens (Berthel Askou) om, hvad de vil med holdet i næste sæson. Det vil jeg gerne være en del af, siger Oscar Wendt til klubbens egen hjemmeside.

Ola Larsson er også stærkt tilfreds med kontraktforlængelsen. Han kalder den tidligere FC København-back for en leder, som har skabt ro til defensiven og i vores spil med bolden. 

– Oscar er sulten og drevet af passion og udviklingen i klubben. Det er nøgleord for IFK Göteborg for 2024, siger Ola Larsson blandt andet. 

Tipsbladet talte med Jens Berthel Askou for et par uger siden om netop Oscar Wendt, som den danske træner absolut ikke ville pensionere. Læs det interview her.

IFK Göteborg sluttede Allsvenskan-sæsonen på en stærk måde, da man sikrede overlevelse med et sejrsmål dybt inde i overtiden i sæsonens sidste ligakamp.





Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl




LIVE

TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Stor ændring i AGF?

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Dansker scorer mod Barcelona

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Eriksen spottet – nu er der nyt