38-årige Oscar Wendt har fremtiden på plads

Den rutinerede back tager et år mere i IFK Göteborg, som han lige har hjulpet med overlevelse.



Oscar Wendt er vel nok en af de mest rutinerede spillere i Allsvenskan, og det bliver han ved med at være, i hvert fald i et års tid endnu.

For den 38-årige back har forlænget kontrakten med IFK Göteborg med et år, efter den ellers stod til at udløbe her ved årsskiftet. 

Det er en god nyhed for IFK Göteborg, der trænes af danske Jens Berthel Askou. Selv om Oscar Wendt er oppe i årene, så er han stadig en nøglespiller for klubben, og i år var han den spiller, der spillede næstflest ligakampe for klubben. 

– Jeg vil gerne være en del af det her og fortsætte med at bidrage. Derfor har jeg valgt at forlænge. Jeg har meget tilbage at give, og jeg har haft nogle gode samtaler med Ola (Larsson, teknisk direktør) og Jens (Berthel Askou) om, hvad de vil med holdet i næste sæson. Det vil jeg gerne være en del af, siger Oscar Wendt til klubbens egen hjemmeside.

Ola Larsson er også stærkt tilfreds med kontraktforlængelsen. Han kalder den tidligere FC København-back for en leder, som har skabt ro til defensiven og i vores spil med bolden. 

– Oscar er sulten og drevet af passion og udviklingen i klubben. Det er nøgleord for IFK Göteborg for 2024, siger Ola Larsson blandt andet. 

Tipsbladet talte med Jens Berthel Askou for et par uger siden om netop Oscar Wendt, som den danske træner absolut ikke ville pensionere. Læs det interview her.

IFK Göteborg sluttede Allsvenskan-sæsonen på en stærk måde, da man sikrede overlevelse med et sejrsmål dybt inde i overtiden i sæsonens sidste ligakamp.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Smadrer transferrekord

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Donald Trump bekræfter

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Tuchel forsvarer sin taktik

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Er han løsningen i AGF?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

FC København-transfer bremses af denne årsag

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Det er ufatteligt imponerende’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen