38-årige Oscar Wendt har fremtiden på plads

Den rutinerede back tager et år mere i IFK Göteborg, som han lige har hjulpet med overlevelse.



Oscar Wendt er vel nok en af de mest rutinerede spillere i Allsvenskan, og det bliver han ved med at være, i hvert fald i et års tid endnu.

For den 38-årige back har forlænget kontrakten med IFK Göteborg med et år, efter den ellers stod til at udløbe her ved årsskiftet. 

Det er en god nyhed for IFK Göteborg, der trænes af danske Jens Berthel Askou. Selv om Oscar Wendt er oppe i årene, så er han stadig en nøglespiller for klubben, og i år var han den spiller, der spillede næstflest ligakampe for klubben. 

– Jeg vil gerne være en del af det her og fortsætte med at bidrage. Derfor har jeg valgt at forlænge. Jeg har meget tilbage at give, og jeg har haft nogle gode samtaler med Ola (Larsson, teknisk direktør) og Jens (Berthel Askou) om, hvad de vil med holdet i næste sæson. Det vil jeg gerne være en del af, siger Oscar Wendt til klubbens egen hjemmeside.

Ola Larsson er også stærkt tilfreds med kontraktforlængelsen. Han kalder den tidligere FC København-back for en leder, som har skabt ro til defensiven og i vores spil med bolden. 

– Oscar er sulten og drevet af passion og udviklingen i klubben. Det er nøgleord for IFK Göteborg for 2024, siger Ola Larsson blandt andet. 

Tipsbladet talte med Jens Berthel Askou for et par uger siden om netop Oscar Wendt, som den danske træner absolut ikke ville pensionere. Læs det interview her.

IFK Göteborg sluttede Allsvenskan-sæsonen på en stærk måde, da man sikrede overlevelse med et sejrsmål dybt inde i overtiden i sæsonens sidste ligakamp.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

PSG er i Champions League-finalen efter drama



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Premier League-klub går all-in

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Millionregn over ‘PC’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Bayern – PSG