38-årige Oscar Wendt har fremtiden på plads

Den rutinerede back tager et år mere i IFK Göteborg, som han lige har hjulpet med overlevelse.



Oscar Wendt er vel nok en af de mest rutinerede spillere i Allsvenskan, og det bliver han ved med at være, i hvert fald i et års tid endnu.

For den 38-årige back har forlænget kontrakten med IFK Göteborg med et år, efter den ellers stod til at udløbe her ved årsskiftet. 

Det er en god nyhed for IFK Göteborg, der trænes af danske Jens Berthel Askou. Selv om Oscar Wendt er oppe i årene, så er han stadig en nøglespiller for klubben, og i år var han den spiller, der spillede næstflest ligakampe for klubben. 

– Jeg vil gerne være en del af det her og fortsætte med at bidrage. Derfor har jeg valgt at forlænge. Jeg har meget tilbage at give, og jeg har haft nogle gode samtaler med Ola (Larsson, teknisk direktør) og Jens (Berthel Askou) om, hvad de vil med holdet i næste sæson. Det vil jeg gerne være en del af, siger Oscar Wendt til klubbens egen hjemmeside.

Ola Larsson er også stærkt tilfreds med kontraktforlængelsen. Han kalder den tidligere FC København-back for en leder, som har skabt ro til defensiven og i vores spil med bolden. 

– Oscar er sulten og drevet af passion og udviklingen i klubben. Det er nøgleord for IFK Göteborg for 2024, siger Ola Larsson blandt andet. 

Tipsbladet talte med Jens Berthel Askou for et par uger siden om netop Oscar Wendt, som den danske træner absolut ikke ville pensionere. Læs det interview her.

IFK Göteborg sluttede Allsvenskan-sæsonen på en stærk måde, da man sikrede overlevelse med et sejrsmål dybt inde i overtiden i sæsonens sidste ligakamp.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Knuser transferrekord

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Hylder kæmpe FCM-transfer

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Norges kronprins rejser til USA

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Toptræner hylder Danmark og FC København

Frankrig – Marokko