Åben for retur til Superligaen

Den tidligere Randers-profil Vito Hammershøy-Mistrati fortæller til Tipsbladet, at han er interesseret i en retur til Superligaen.



Gratis.

Det kan få de fleste klubber til at slikke sig om munden, når de hører det om tidligere Superliga-profiler.

For fem dage siden kunne Tipsbladet dog fortælle, at den tidligere Randers-profil Vito Hammershøy-Mistrati kan hentes kvit og frit.

Og hvad med en retur til Superligaen?

Det kan meget vel være.

– Superligaen kan selvfølgelig været interessant.

– Hvis det er interessant nok, så kan klubben jeg sagtens finde ud af det, men det går så hurtigt i fodbold. Man kan være dømt ude, og så kan man være fast mand en måned efter. Jeg tager det ikke så tungt. Jeg knokler på, indtil den dag, hvor jeg ikke skal være der længere, fortæller Vito Hammershøy-Mistrati til Tipsbladet.

Den tidligere Randers-profil har fået at vide, at den svenske klub vil satse på yngre spillere, og den kategori falder den 32-årige dansker ikke under.

– Jeg tror, at det er meget naturligt, at klubben vist nok har taget en beslutning om, at der skal satses på de unge spillere. Jeg tror, at man tager nogle af de ældre spillere, der ikke har spillet så meget og kigger på, om man skal ændre lidt.

Det er dog ikke definitivt, at han forlader Norrköping.

– Jeg fik sagtens se en fremtid i klubben. Jeg tror måske også, at det er blevet blæst lidt op. Jeg tænker, at jeg gør mit bedste. Hvis jeg gør det, tror jeg også, at jeg kommer til at deltage i en del kampe, men hvis der selvfølgelig er en anden klub, der er interessant, kan vi selvfølgelig også finde ud af det, afslutter han med til Tipsbladet.

159 kampe står den danske midtbanespiller noteret for i Superliga-regi for Randers FC og Hobro IK. Han skiftede til den svenske klub i januar 2023 efter et ophold i rumænske Cluj.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Færdig i Real Madrid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League