Åben for retur til Superligaen

Den tidligere Randers-profil Vito Hammershøy-Mistrati fortæller til Tipsbladet, at han er interesseret i en retur til Superligaen.



Gratis.

Det kan få de fleste klubber til at slikke sig om munden, når de hører det om tidligere Superliga-profiler.

For fem dage siden kunne Tipsbladet dog fortælle, at den tidligere Randers-profil Vito Hammershøy-Mistrati kan hentes kvit og frit.

Og hvad med en retur til Superligaen?

Det kan meget vel være.

– Superligaen kan selvfølgelig været interessant.

– Hvis det er interessant nok, så kan klubben jeg sagtens finde ud af det, men det går så hurtigt i fodbold. Man kan være dømt ude, og så kan man være fast mand en måned efter. Jeg tager det ikke så tungt. Jeg knokler på, indtil den dag, hvor jeg ikke skal være der længere, fortæller Vito Hammershøy-Mistrati til Tipsbladet.

Den tidligere Randers-profil har fået at vide, at den svenske klub vil satse på yngre spillere, og den kategori falder den 32-årige dansker ikke under.

– Jeg tror, at det er meget naturligt, at klubben vist nok har taget en beslutning om, at der skal satses på de unge spillere. Jeg tror, at man tager nogle af de ældre spillere, der ikke har spillet så meget og kigger på, om man skal ændre lidt.

Det er dog ikke definitivt, at han forlader Norrköping.

– Jeg fik sagtens se en fremtid i klubben. Jeg tror måske også, at det er blevet blæst lidt op. Jeg tænker, at jeg gør mit bedste. Hvis jeg gør det, tror jeg også, at jeg kommer til at deltage i en del kampe, men hvis der selvfølgelig er en anden klub, der er interessant, kan vi selvfølgelig også finde ud af det, afslutter han med til Tipsbladet.

159 kampe står den danske midtbanespiller noteret for i Superliga-regi for Randers FC og Hobro IK. Han skiftede til den svenske klub i januar 2023 efter et ophold i rumænske Cluj.





Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal




Optakt til fredagens VM-åbningskamp mellem Canada og Bosnien LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

City med vildt rekordbud

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Økonomiske problemer – bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav