Åben for retur til Superligaen

Den tidligere Randers-profil Vito Hammershøy-Mistrati fortæller til Tipsbladet, at han er interesseret i en retur til Superligaen.



Gratis.

Det kan få de fleste klubber til at slikke sig om munden, når de hører det om tidligere Superliga-profiler.

For fem dage siden kunne Tipsbladet dog fortælle, at den tidligere Randers-profil Vito Hammershøy-Mistrati kan hentes kvit og frit.

Og hvad med en retur til Superligaen?

Det kan meget vel være.

– Superligaen kan selvfølgelig været interessant.

– Hvis det er interessant nok, så kan klubben jeg sagtens finde ud af det, men det går så hurtigt i fodbold. Man kan være dømt ude, og så kan man være fast mand en måned efter. Jeg tager det ikke så tungt. Jeg knokler på, indtil den dag, hvor jeg ikke skal være der længere, fortæller Vito Hammershøy-Mistrati til Tipsbladet.

Den tidligere Randers-profil har fået at vide, at den svenske klub vil satse på yngre spillere, og den kategori falder den 32-årige dansker ikke under.

– Jeg tror, at det er meget naturligt, at klubben vist nok har taget en beslutning om, at der skal satses på de unge spillere. Jeg tror, at man tager nogle af de ældre spillere, der ikke har spillet så meget og kigger på, om man skal ændre lidt.

Det er dog ikke definitivt, at han forlader Norrköping.

– Jeg fik sagtens se en fremtid i klubben. Jeg tror måske også, at det er blevet blæst lidt op. Jeg tænker, at jeg gør mit bedste. Hvis jeg gør det, tror jeg også, at jeg kommer til at deltage i en del kampe, men hvis der selvfølgelig er en anden klub, der er interessant, kan vi selvfølgelig også finde ud af det, afslutter han med til Tipsbladet.

159 kampe står den danske midtbanespiller noteret for i Superliga-regi for Randers FC og Hobro IK. Han skiftede til den svenske klub i januar 2023 efter et ophold i rumænske Cluj.





LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

De lurer på Kjærgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Klar transfermelding

Får afvist bud på dansk profil

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson