Lasse Nielsen har kontraktudløb ved udgangen af året og står ved en skillevej i Malmö FF.
Danskeren afviser dog, at han er på vej til tyrkiske Göztepe, som rygterne har gået på, efter Nielsen var fraværende til torsdagens Malmö FF-træning.
– Jeg havde en personlig ting, og som det er lige nu, er jeg fortsat MFF-spiller, siger han til Fotbollskanalen.
35-årige Nielsen har i en lang periode været fast mand for den svenske topklub, men i de seneste kampe er stopperen startet på bænken eller på den unaturlige plads som højre back. Det er ikke optimalt, erkender han.
– Det er klart, at jeg gerne vil spille midterforsvarer, og jeg vil gerne spille. Så har vi haft et problem på højre back med Josephs hovedskade, og så har jeg ingen problemer med at tage en for holdet og spille højre back.
– Men det er klart, at hvis jeg skal spille en hel sæson som højre back, er det ikke optimalt. Absolut ikke. Men igen, jeg har ikke noget problem med det. Hvis det er nødvendigt, gør jeg det selvfølgelig for holdets skyld.
Nielsen fortæller til Fotbollskanalen, at han udelukker et comeback til dansk fodbold lige nu, og at han har holdt samtaler med Malmö FF om en kontraktforlængelse. Han ved dog ikke, hvad fremtiden bringer.
– Nu spiller jeg måske ikke den position, jeg gerne vil. Jeg spiller måske heller ikke så meget… Det er klart, at situationen kunne være bedre, men jeg forsøger at tage det roligt. Bare fokusere på det på banen og holde alt det andet væk. Det går op og ned, og det går hurtigt i fodbold. Jeg forsøger bare at holde mig skarp, og man skal holde sig klar.
Lasse Nielsen har tidligere spillet 173 kampe for AaB.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
