Udelukker DK-retur: Situationen kunne være bedre

Den danske midterforsvarer er ikke helt sikker på sin fremtid.



Lasse Nielsen har kontraktudløb ved udgangen af året og står ved en skillevej i Malmö FF.

Danskeren afviser dog, at han er på vej til tyrkiske Göztepe, som rygterne har gået på, efter Nielsen var fraværende til torsdagens Malmö FF-træning.

– Jeg havde en personlig ting, og som det er lige nu, er jeg fortsat MFF-spiller, siger han til Fotbollskanalen.

35-årige Nielsen har i en lang periode været fast mand for den svenske topklub, men i de seneste kampe er stopperen startet på bænken eller på den unaturlige plads som højre back. Det er ikke optimalt, erkender han.

– Det er klart, at jeg gerne vil spille midterforsvarer, og jeg vil gerne spille. Så har vi haft et problem på højre back med Josephs hovedskade, og så har jeg ingen problemer med at tage en for holdet og spille højre back.

– Men det er klart, at hvis jeg skal spille en hel sæson som højre back, er det ikke optimalt. Absolut ikke. Men igen, jeg har ikke noget problem med det. Hvis det er nødvendigt, gør jeg det selvfølgelig for holdets skyld.

Nielsen fortæller til Fotbollskanalen, at han udelukker et comeback til dansk fodbold lige nu, og at han har holdt samtaler med Malmö FF om en kontraktforlængelse. Han ved dog ikke, hvad fremtiden bringer.

– Nu spiller jeg måske ikke den position, jeg gerne vil. Jeg spiller måske heller ikke så meget… Det er klart, at situationen kunne være bedre, men jeg forsøger at tage det roligt. Bare fokusere på det på banen og holde alt det andet væk. Det går op og ned, og det går hurtigt i fodbold. Jeg forsøger bare at holde mig skarp, og man skal holde sig klar.

Lasse Nielsen har tidligere spillet 173 kampe for AaB.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Martin Jørgensen lander nyt job

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Chok i Wolfsburg

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

AC Milan kigger på dansker