Afløser dansk træner: Det er en klovneklub

Afløseren for Henrik Pedersen i Strømsgodset, Bjørn Petter Ingebretsen, medgiver, at klubben i øjeblikket tager sig ud som “en klovneklub”.



Anklager om racisme, trænerexit, sportschef-opsigelse og utilfredse spillere.

Danskerklubben Strømsgodset har den seneste uge markeret sig med en lang række af dårlige historier i norske og danske medier. I centrum af det hele stod cheftræner Henrik Pedersen, som flere spillere anklagede for racisme.

Mens de anklager bliver udredt, har træneren trukket sig fra sin post. Lørdag fortalte Strømsgodset så, at også sportschef Jostein Flo har trukket sig fra sit job.

Kaos råder i Strømsgodset, hvilket Henrik Pedersens midlertidige afløser, Bjørn Petter Ingebretsen, da også erkender.

– For mig, set udefra, er Strømsgodset lige nu en klovneklub. Det er det, vi må tage fat på nu og samle spillerne. Det begynder vi på allerede i dag. Jeg har et møde med hver enkelt spiller i dag, hvor de kan sige det, de ønsker at sige, lyder det fra Ingebretsen ifølge VG.

Han deler trænerposten med den hiditidige assistenttræner, Håkon Wibe-Lund. Det er tredje gang, Ingebretsen står i spidsen for Strømsgodset. Det var eksempelvis ham, som Henrik Pedersen afløste i 2019. Ingebretsen har desuden været assisttræner i klubben i to omgange.

Det er ikke kun den midlertidige træner, der mener, at Strømsgodset har set skidt ud den seneste uge. Klubledelsen har selv erkendt, at den har fejlet. Den historie kan du læse her.





LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Superliga-komet overgår flere monstersalg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Manchester United – Liverpool

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ipswich er tilbage i Premier League

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Et markant problem for Silkeborg

Martin Jørgensen lander nyt job

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Det ser sort ud for B.93

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’