Afslører: Dansk profil er på vej væk

Haugesund-træner Sancheev Manoharan fortæller til Tipsbladet, at klubben regner med at sælge den danske profil Anders Bærtelsen.



Anders Bærtelsen kan godt komme i gang med at pakke tasken.

Den tidligere AaB-spiller har været en stor profil for norske Haugesund siden skiftet fra Vendsyssel i august 2021, men nu skal han sælges.

Det fortæller den danske cheftræner i Haugesund Sancheev Manoharan til Tipsbladet.

– Anders har været i tre år, og han skal videre. Han har haft en utrolig god sæson, hvor han har præsteret på et utrolig højt niveau, specielt her i efteråret.

– Det er planen, at han skal væk. Der er en del bejlere til ham. Han har et år tilbage af sin kontrakt, og han har været fantastisk ambassadør i de tre år, som han har været der.

– Han skal videre til et højere niveau. Når en spiller er ved at vokse sig ud af klubben, skal vi være gode til at sende dem videre til noget bedre, siger den danske cheftræner.

Haugesund råder over flere danske spillere, og blandt andet har AGF-spilleren Mathias Sauer været på leje i den norske klub i efteråret. Nu er lejeaftalen udløbet, og det er endnu uvist, hvad der skal ske med danskeren.

– Mathias har haft en rigtig fin udvikling. Det var hans første sæson som seniorspiller, og han har spillet meget. Han har været lidt inde og ude, men han har altid været omkring holdet.

– Han har nogle fine spidskompetencer, og det handler om at få sammensat det hele på seniorniveau. Han er kommet et godt stykke, og det bliver spændende, hvordan det ser ud med ham i fremtiden.

– Status er, at vi skal snakke med Stig (Stig Inge Bjørnebye, red.). Lige nu er han faktisk på vej hjem til Danmark, og så tager vi en snak med AGF over jul og nytår.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Haugesund/Alamy

Enormt stolt

Den danske cheftræner har netop overstået en sæson i Eliteserien, hvor der var drama til det sidste. Haugesund skulle nemlig ud i to playoff-kampe mod Moss om at blive i rækken.

Det hele endte dog i en stor kulmination.

– Jeg er enormt stolt, at vi blev i rækken. Vi tog over efter seks kampe i maj, og vi havde ingen opstart. Vores sportschef stoppede i sommer, og på trods af det blev vi alligevel i rækken. Vi var ét point fra at ende som nummer ti, men i en historisk jævn Eliteserie måtte vi ud i kval-kampene. Vi mistede to centrale spillere blandt andet Julius Eskesen.

– Alligevel kom vi fornuftigt igennem kval-kampene og sikrede os en ny sæson i Eliteserien. Det var målet med en meget ung trup, og det er vi utrolig glade og stolte over. Vi har fået skabt et rigtig godt udvklingsmiljø.

Mandskabet fik markeret på behørig vis, at klubben også er i Eliteserien i næste sæson.

– Vi er et rigtig fint sammenhold, og vi fejrede, at vi blev i rækken. Det er ikke nemt at blive i Eliteserien især i en klub af vores størrelse. Der skulle markeres med fællesspisning med alle. Der var lidt festivitas for spillerne, fortæller Sancheev Manoharan til Tipsbladet.

Den 38-årige dansker har været cheftræner i Haugesund siden maj, og hans kontrakt løber til udgangen af 2026.






Ancelotti peger på Superligaens største stjerne


Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Andreas Christensen roser FC København

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Chok i OB – siger op efter seks dage

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Landstræner uenig med Ronaldo

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Superliga-profil får trænerlicens

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Brøndby-stjerne skadet

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Neuers ord ramte Højbjerg

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Kæmpestjerne angrer

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski