Afslører: Dansk profil er på vej væk

Haugesund-træner Sancheev Manoharan fortæller til Tipsbladet, at klubben regner med at sælge den danske profil Anders Bærtelsen.



Anders Bærtelsen kan godt komme i gang med at pakke tasken.

Den tidligere AaB-spiller har været en stor profil for norske Haugesund siden skiftet fra Vendsyssel i august 2021, men nu skal han sælges.

Det fortæller den danske cheftræner i Haugesund Sancheev Manoharan til Tipsbladet.

– Anders har været i tre år, og han skal videre. Han har haft en utrolig god sæson, hvor han har præsteret på et utrolig højt niveau, specielt her i efteråret.

– Det er planen, at han skal væk. Der er en del bejlere til ham. Han har et år tilbage af sin kontrakt, og han har været fantastisk ambassadør i de tre år, som han har været der.

– Han skal videre til et højere niveau. Når en spiller er ved at vokse sig ud af klubben, skal vi være gode til at sende dem videre til noget bedre, siger den danske cheftræner.

Haugesund råder over flere danske spillere, og blandt andet har AGF-spilleren Mathias Sauer været på leje i den norske klub i efteråret. Nu er lejeaftalen udløbet, og det er endnu uvist, hvad der skal ske med danskeren.

– Mathias har haft en rigtig fin udvikling. Det var hans første sæson som seniorspiller, og han har spillet meget. Han har været lidt inde og ude, men han har altid været omkring holdet.

– Han har nogle fine spidskompetencer, og det handler om at få sammensat det hele på seniorniveau. Han er kommet et godt stykke, og det bliver spændende, hvordan det ser ud med ham i fremtiden.

– Status er, at vi skal snakke med Stig (Stig Inge Bjørnebye, red.). Lige nu er han faktisk på vej hjem til Danmark, og så tager vi en snak med AGF over jul og nytår.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Haugesund/Alamy

Enormt stolt

Den danske cheftræner har netop overstået en sæson i Eliteserien, hvor der var drama til det sidste. Haugesund skulle nemlig ud i to playoff-kampe mod Moss om at blive i rækken.

Det hele endte dog i en stor kulmination.

– Jeg er enormt stolt, at vi blev i rækken. Vi tog over efter seks kampe i maj, og vi havde ingen opstart. Vores sportschef stoppede i sommer, og på trods af det blev vi alligevel i rækken. Vi var ét point fra at ende som nummer ti, men i en historisk jævn Eliteserie måtte vi ud i kval-kampene. Vi mistede to centrale spillere blandt andet Julius Eskesen.

– Alligevel kom vi fornuftigt igennem kval-kampene og sikrede os en ny sæson i Eliteserien. Det var målet med en meget ung trup, og det er vi utrolig glade og stolte over. Vi har fået skabt et rigtig godt udvklingsmiljø.

Mandskabet fik markeret på behørig vis, at klubben også er i Eliteserien i næste sæson.

– Vi er et rigtig fint sammenhold, og vi fejrede, at vi blev i rækken. Det er ikke nemt at blive i Eliteserien især i en klub af vores størrelse. Der skulle markeres med fællesspisning med alle. Der var lidt festivitas for spillerne, fortæller Sancheev Manoharan til Tipsbladet.

Den 38-årige dansker har været cheftræner i Haugesund siden maj, og hans kontrakt løber til udgangen af 2026.





Afsløring: To bud er på vej på Thomas Jørgensen


Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Rune deler nyt efter mareridt

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

AGF henter Ibrahim Traoré

– Fuldstændig svigtet

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

– Cooper skyder på Schmedes

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

OB – Silkeborg IF

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Delte meldinger om Christian Nørgaard

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Angriber er færdig i Randers FC

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Et slag fra førstepladsen

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

To trænere færdige i Superliga-klub

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Stage slagter Ulve i danskerdyst

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Klubboss overrasket over Eriksens agent