Afslører: Dansk profil er på vej væk

Haugesund-træner Sancheev Manoharan fortæller til Tipsbladet, at klubben regner med at sælge den danske profil Anders Bærtelsen.



Anders Bærtelsen kan godt komme i gang med at pakke tasken.

Den tidligere AaB-spiller har været en stor profil for norske Haugesund siden skiftet fra Vendsyssel i august 2021, men nu skal han sælges.

Det fortæller den danske cheftræner i Haugesund Sancheev Manoharan til Tipsbladet.

– Anders har været i tre år, og han skal videre. Han har haft en utrolig god sæson, hvor han har præsteret på et utrolig højt niveau, specielt her i efteråret.

– Det er planen, at han skal væk. Der er en del bejlere til ham. Han har et år tilbage af sin kontrakt, og han har været fantastisk ambassadør i de tre år, som han har været der.

– Han skal videre til et højere niveau. Når en spiller er ved at vokse sig ud af klubben, skal vi være gode til at sende dem videre til noget bedre, siger den danske cheftræner.

Haugesund råder over flere danske spillere, og blandt andet har AGF-spilleren Mathias Sauer været på leje i den norske klub i efteråret. Nu er lejeaftalen udløbet, og det er endnu uvist, hvad der skal ske med danskeren.

– Mathias har haft en rigtig fin udvikling. Det var hans første sæson som seniorspiller, og han har spillet meget. Han har været lidt inde og ude, men han har altid været omkring holdet.

– Han har nogle fine spidskompetencer, og det handler om at få sammensat det hele på seniorniveau. Han er kommet et godt stykke, og det bliver spændende, hvordan det ser ud med ham i fremtiden.

– Status er, at vi skal snakke med Stig (Stig Inge Bjørnebye, red.). Lige nu er han faktisk på vej hjem til Danmark, og så tager vi en snak med AGF over jul og nytår.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Haugesund/Alamy

Enormt stolt

Den danske cheftræner har netop overstået en sæson i Eliteserien, hvor der var drama til det sidste. Haugesund skulle nemlig ud i to playoff-kampe mod Moss om at blive i rækken.

Det hele endte dog i en stor kulmination.

– Jeg er enormt stolt, at vi blev i rækken. Vi tog over efter seks kampe i maj, og vi havde ingen opstart. Vores sportschef stoppede i sommer, og på trods af det blev vi alligevel i rækken. Vi var ét point fra at ende som nummer ti, men i en historisk jævn Eliteserie måtte vi ud i kval-kampene. Vi mistede to centrale spillere blandt andet Julius Eskesen.

– Alligevel kom vi fornuftigt igennem kval-kampene og sikrede os en ny sæson i Eliteserien. Det var målet med en meget ung trup, og det er vi utrolig glade og stolte over. Vi har fået skabt et rigtig godt udvklingsmiljø.

Mandskabet fik markeret på behørig vis, at klubben også er i Eliteserien i næste sæson.

– Vi er et rigtig fint sammenhold, og vi fejrede, at vi blev i rækken. Det er ikke nemt at blive i Eliteserien især i en klub af vores størrelse. Der skulle markeres med fællesspisning med alle. Der var lidt festivitas for spillerne, fortæller Sancheev Manoharan til Tipsbladet.

Den 38-årige dansker har været cheftræner i Haugesund siden maj, og hans kontrakt løber til udgangen af 2026.



– Han har været en decideret atombombe

Overvejer Mathias Jensen-køb

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Han peger på Simon Kjær

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Fælder dom over Højlund

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Magisk aften for FC København-stjerne

– Du har udstråling som tagpap

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!