Afslører: Dansk profil er på vej væk

Haugesund-træner Sancheev Manoharan fortæller til Tipsbladet, at klubben regner med at sælge den danske profil Anders Bærtelsen.



Anders Bærtelsen kan godt komme i gang med at pakke tasken.

Den tidligere AaB-spiller har været en stor profil for norske Haugesund siden skiftet fra Vendsyssel i august 2021, men nu skal han sælges.

Det fortæller den danske cheftræner i Haugesund Sancheev Manoharan til Tipsbladet.

– Anders har været i tre år, og han skal videre. Han har haft en utrolig god sæson, hvor han har præsteret på et utrolig højt niveau, specielt her i efteråret.

– Det er planen, at han skal væk. Der er en del bejlere til ham. Han har et år tilbage af sin kontrakt, og han har været fantastisk ambassadør i de tre år, som han har været der.

– Han skal videre til et højere niveau. Når en spiller er ved at vokse sig ud af klubben, skal vi være gode til at sende dem videre til noget bedre, siger den danske cheftræner.

Haugesund råder over flere danske spillere, og blandt andet har AGF-spilleren Mathias Sauer været på leje i den norske klub i efteråret. Nu er lejeaftalen udløbet, og det er endnu uvist, hvad der skal ske med danskeren.

– Mathias har haft en rigtig fin udvikling. Det var hans første sæson som seniorspiller, og han har spillet meget. Han har været lidt inde og ude, men han har altid været omkring holdet.

– Han har nogle fine spidskompetencer, og det handler om at få sammensat det hele på seniorniveau. Han er kommet et godt stykke, og det bliver spændende, hvordan det ser ud med ham i fremtiden.

– Status er, at vi skal snakke med Stig (Stig Inge Bjørnebye, red.). Lige nu er han faktisk på vej hjem til Danmark, og så tager vi en snak med AGF over jul og nytår.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Haugesund/Alamy

Enormt stolt

Den danske cheftræner har netop overstået en sæson i Eliteserien, hvor der var drama til det sidste. Haugesund skulle nemlig ud i to playoff-kampe mod Moss om at blive i rækken.

Det hele endte dog i en stor kulmination.

– Jeg er enormt stolt, at vi blev i rækken. Vi tog over efter seks kampe i maj, og vi havde ingen opstart. Vores sportschef stoppede i sommer, og på trods af det blev vi alligevel i rækken. Vi var ét point fra at ende som nummer ti, men i en historisk jævn Eliteserie måtte vi ud i kval-kampene. Vi mistede to centrale spillere blandt andet Julius Eskesen.

– Alligevel kom vi fornuftigt igennem kval-kampene og sikrede os en ny sæson i Eliteserien. Det var målet med en meget ung trup, og det er vi utrolig glade og stolte over. Vi har fået skabt et rigtig godt udvklingsmiljø.

Mandskabet fik markeret på behørig vis, at klubben også er i Eliteserien i næste sæson.

– Vi er et rigtig fint sammenhold, og vi fejrede, at vi blev i rækken. Det er ikke nemt at blive i Eliteserien især i en klub af vores størrelse. Der skulle markeres med fællesspisning med alle. Der var lidt festivitas for spillerne, fortæller Sancheev Manoharan til Tipsbladet.

Den 38-årige dansker har været cheftræner i Haugesund siden maj, og hans kontrakt løber til udgangen af 2026.





FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Forventer klubskifte

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Schweiz sender Colombia ud af VM