Yousef Salech har været helt ustyrlig foran mål siden skiftet fra Brøndby til IK Sirius.
I blot 16 kampe for den lille svenske klub har han nettet hele 10 gange, og ni af målene er faldet i Allsvenskan, hvor kun to spillere har scoret flere gange, heriblandt Isaac Kiese Thelin fra giganten Malmö FF.
Den slags afføder naturligvis en masse interesse fra større klubber i transfervinduet, og der er selvfølgelig også aktivitet omkring den danske bomber.
Tipsbladet kan afsløre, at den norske storklub Molde forbereder et stort bud på tre millioner euro, 22,5 millioner kroner, på Yousef Salech.
Det kommer kun et halvt år efter, at han blev solgt fra Brøndby og har fået et lyngennembrud i den bedste svenske række.
Dengang sagde Yousef Salech således om det faktum at skulle forlade Superliga-klubben til fordel for Sirius.
– Ja, det var det (svært at forlade Brøndby, red.), men jeg skal tænke på mig selv og min karriere, og hvad der er bedst for mig. På et tidspunkt skal jeg vælge, hvad der er bedst for mig, og det tror jeg, at jeg har, sagde han til Fotbollskanalen.
Og han fik ret, for blot et halvt år inde i opholdet hos IK Sirius er der stor rift om den farlige angriber, som, Molde håber, vil spille dem til succes i Eliteserien og med stor sandsynlighed også i europæisk fodbold.
Klubben vandt 3-0 senest over Cercle Brügge og har taget et stort skridt på vejen til gruppespil i Europa League. Der er returopgør i aften.
I Molde vil Yousef Salech, hvis skiftet sker, blive angrebsmakker med en anden dansker i Frederik Ihler, som søndag scorede i sin debut.
Den øvelse kender Yousef Salech alt til, for han gjorde det samme for Sirius.
Han lavede faktisk tre mål i sine første to kampe for svenskerne, der nu skal overveje, om de skal takke ja til et salg og mangedoble investeringen fra i februar.
Dengang betalte IK Sirius kun en halv million euro, 3,75 millioner kroner, for ham i Brøndby, der til gengæld fik en videresalgsklausul på et sted mellem 20-25 procent på ham.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Magiske Messi slår til igen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT