Yousef Salech har været helt ustyrlig foran mål siden skiftet fra Brøndby til IK Sirius.
I blot 16 kampe for den lille svenske klub har han nettet hele 10 gange, og ni af målene er faldet i Allsvenskan, hvor kun to spillere har scoret flere gange, heriblandt Isaac Kiese Thelin fra giganten Malmö FF.
Den slags afføder naturligvis en masse interesse fra større klubber i transfervinduet, og der er selvfølgelig også aktivitet omkring den danske bomber.
Tipsbladet kan afsløre, at den norske storklub Molde forbereder et stort bud på tre millioner euro, 22,5 millioner kroner, på Yousef Salech.
Det kommer kun et halvt år efter, at han blev solgt fra Brøndby og har fået et lyngennembrud i den bedste svenske række.
Dengang sagde Yousef Salech således om det faktum at skulle forlade Superliga-klubben til fordel for Sirius.
– Ja, det var det (svært at forlade Brøndby, red.), men jeg skal tænke på mig selv og min karriere, og hvad der er bedst for mig. På et tidspunkt skal jeg vælge, hvad der er bedst for mig, og det tror jeg, at jeg har, sagde han til Fotbollskanalen.
Og han fik ret, for blot et halvt år inde i opholdet hos IK Sirius er der stor rift om den farlige angriber, som, Molde håber, vil spille dem til succes i Eliteserien og med stor sandsynlighed også i europæisk fodbold.
Klubben vandt 3-0 senest over Cercle Brügge og har taget et stort skridt på vejen til gruppespil i Europa League. Der er returopgør i aften.
I Molde vil Yousef Salech, hvis skiftet sker, blive angrebsmakker med en anden dansker i Frederik Ihler, som søndag scorede i sin debut.
Den øvelse kender Yousef Salech alt til, for han gjorde det samme for Sirius.
Han lavede faktisk tre mål i sine første to kampe for svenskerne, der nu skal overveje, om de skal takke ja til et salg og mangedoble investeringen fra i februar.
Dengang betalte IK Sirius kun en halv million euro, 3,75 millioner kroner, for ham i Brøndby, der til gengæld fik en videresalgsklausul på et sted mellem 20-25 procent på ham.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
USA – Bosnien-Hercegovina
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
OPTAKT
Spanien – Østrig
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER