Afsløring: Molde forbereder stort bud på Salech

Molde forbereder et stort tre millioner euro, 22,5 millioner kroner, på den tidligere Brøndby-angriber og nuværende stjerne i IK Sirius Yousef Salech, kan Tipsbladet afsløre.



Yousef Salech har været helt ustyrlig foran mål siden skiftet fra Brøndby til IK Sirius.

I blot 16 kampe for den lille svenske klub har han nettet hele 10 gange, og ni af målene er faldet i Allsvenskan, hvor kun to spillere har scoret flere gange, heriblandt Isaac Kiese Thelin fra giganten Malmö FF.

Den slags afføder naturligvis en masse interesse fra større klubber i transfervinduet, og der er selvfølgelig også aktivitet omkring den danske bomber.

Tipsbladet kan afsløre, at den norske storklub Molde forbereder et stort bud på tre millioner euro, 22,5 millioner kroner, på Yousef Salech.

Det kommer kun et halvt år efter, at han blev solgt fra Brøndby og har fået et lyngennembrud i den bedste svenske række.

Dengang sagde Yousef Salech således om det faktum at skulle forlade Superliga-klubben til fordel for Sirius.

– Ja, det var det (svært at forlade Brøndby, red.), men jeg skal tænke på mig selv og min karriere, og hvad der er bedst for mig. På et tidspunkt skal jeg vælge, hvad der er bedst for mig, og det tror jeg, at jeg har, sagde han til Fotbollskanalen.

Foto: Alamy

Og han fik ret, for blot et halvt år inde i opholdet hos IK Sirius er der stor rift om den farlige angriber, som, Molde håber, vil spille dem til succes i Eliteserien og med stor sandsynlighed også i europæisk fodbold.

Klubben vandt 3-0 senest over Cercle Brügge og har taget et stort skridt på vejen til gruppespil i Europa League. Der er returopgør i aften.

I Molde vil Yousef Salech, hvis skiftet sker, blive angrebsmakker med en anden dansker i Frederik Ihler, som søndag scorede i sin debut.

Den øvelse kender Yousef Salech alt til, for han gjorde det samme for Sirius.

Han lavede faktisk tre mål i sine første to kampe for svenskerne, der nu skal overveje, om de skal takke ja til et salg og mangedoble investeringen fra i februar.

Dengang betalte IK Sirius kun en halv million euro, 3,75 millioner kroner, for ham i Brøndby, der til gengæld fik en videresalgsklausul på et sted mellem 20-25 procent på ham.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United




LIVE

TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller

Optakt: Mexico – Sydafrika

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Storklub har kontaktet Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj