Afsløring: Portsmouth sælger Elias Sørensen

Vålerenga betaler cirka det samme for Elias Sørensen, som Portsmouth i sommer gav for ham i Esbjerg. Det kan Tipsbladet afsløre.



Elias Sørensen bliver solgt til Vålerenga. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Portsmouth og Vålerenga enige om et salg i et nogenlunde prisleje, som Championship-klubben i sommer betalte for ham i Esbjerg. 

Nærmere bestemt var det beløb omkring 300.000 euro, lidt mere end 2,2 millioner kroner. 

Når Elias Sørensen allerede nu skifter klub igen, skyldes det ifølge Tipsbladets kilder, at den spiller, som han blev købt ind til afløse i Portsmouth, nemlig topscorer Colby Bishop, noget overraskende er kommet tilbage tidligere end ventet og naturligvis tager pladsen i angrebet. 

Colby Bishop blev i sommer opereret i hjertet, efter at man fandt en fejl i det, og det var ventet, at han skulle sidde ude meget længe.

Men Portsmouths store stjernespiller, der i de seneste to sæsoner har scoret henholdsvis 20 og 21 mål i ligaen, har altså fundet vej til banerne hurtigere end forventet – igen med flere mål – og det har gjort spilletiden knap for Elias Sørensen. 

Som i jagten på spilletid altså må søge væk fra Portsmouth.

Og samtidig hører det med til historien, at han i denne sæson allerede har spillet for to klubber, og derfor er det kun MLS, Eliteserien og Allsvenskan, som har været mulige markeder for ham, da de kører sæsonerne med kalenderåret. 

Elias Sørensen var i sommer særdeles eftertragtet på transfermarkedet som topscorer for Esbjerg, som han var en stor årsag til rykkede op i 1. division, og klubber fra Tyskland, England og Holland viste alle interesse i at hente ham, inden Portsmouth løb med danskeren. 

Nu skal han så spille i Eliteserien for Vålerenga, der har en kæmpe opbakning i ryggen, når de sidste formaliteter er faldet på plads.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Horsens kommer tættere på oprykning

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Delaney afslører dialog

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Raser over Brian Riemer-interview

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arsenal-træner er rasende



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham jagter choktransfer

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen