Afsløring: Portsmouth sælger Elias Sørensen

Vålerenga betaler cirka det samme for Elias Sørensen, som Portsmouth i sommer gav for ham i Esbjerg. Det kan Tipsbladet afsløre.



Elias Sørensen bliver solgt til Vålerenga. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Portsmouth og Vålerenga enige om et salg i et nogenlunde prisleje, som Championship-klubben i sommer betalte for ham i Esbjerg. 

Nærmere bestemt var det beløb omkring 300.000 euro, lidt mere end 2,2 millioner kroner. 

Når Elias Sørensen allerede nu skifter klub igen, skyldes det ifølge Tipsbladets kilder, at den spiller, som han blev købt ind til afløse i Portsmouth, nemlig topscorer Colby Bishop, noget overraskende er kommet tilbage tidligere end ventet og naturligvis tager pladsen i angrebet. 

Colby Bishop blev i sommer opereret i hjertet, efter at man fandt en fejl i det, og det var ventet, at han skulle sidde ude meget længe.

Men Portsmouths store stjernespiller, der i de seneste to sæsoner har scoret henholdsvis 20 og 21 mål i ligaen, har altså fundet vej til banerne hurtigere end forventet – igen med flere mål – og det har gjort spilletiden knap for Elias Sørensen. 

Som i jagten på spilletid altså må søge væk fra Portsmouth.

Og samtidig hører det med til historien, at han i denne sæson allerede har spillet for to klubber, og derfor er det kun MLS, Eliteserien og Allsvenskan, som har været mulige markeder for ham, da de kører sæsonerne med kalenderåret. 

Elias Sørensen var i sommer særdeles eftertragtet på transfermarkedet som topscorer for Esbjerg, som han var en stor årsag til rykkede op i 1. division, og klubber fra Tyskland, England og Holland viste alle interesse i at hente ham, inden Portsmouth løb med danskeren. 

Nu skal han så spille i Eliteserien for Vålerenga, der har en kæmpe opbakning i ryggen, når de sidste formaliteter er faldet på plads.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Kanariefugle æder Samuraier

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Brasilien – Japan

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”