Afsløring: Portsmouth sælger Elias Sørensen

Vålerenga betaler cirka det samme for Elias Sørensen, som Portsmouth i sommer gav for ham i Esbjerg. Det kan Tipsbladet afsløre.



Elias Sørensen bliver solgt til Vålerenga. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Portsmouth og Vålerenga enige om et salg i et nogenlunde prisleje, som Championship-klubben i sommer betalte for ham i Esbjerg. 

Nærmere bestemt var det beløb omkring 300.000 euro, lidt mere end 2,2 millioner kroner. 

Når Elias Sørensen allerede nu skifter klub igen, skyldes det ifølge Tipsbladets kilder, at den spiller, som han blev købt ind til afløse i Portsmouth, nemlig topscorer Colby Bishop, noget overraskende er kommet tilbage tidligere end ventet og naturligvis tager pladsen i angrebet. 

Colby Bishop blev i sommer opereret i hjertet, efter at man fandt en fejl i det, og det var ventet, at han skulle sidde ude meget længe.

Men Portsmouths store stjernespiller, der i de seneste to sæsoner har scoret henholdsvis 20 og 21 mål i ligaen, har altså fundet vej til banerne hurtigere end forventet – igen med flere mål – og det har gjort spilletiden knap for Elias Sørensen. 

Som i jagten på spilletid altså må søge væk fra Portsmouth.

Og samtidig hører det med til historien, at han i denne sæson allerede har spillet for to klubber, og derfor er det kun MLS, Eliteserien og Allsvenskan, som har været mulige markeder for ham, da de kører sæsonerne med kalenderåret. 

Elias Sørensen var i sommer særdeles eftertragtet på transfermarkedet som topscorer for Esbjerg, som han var en stor årsag til rykkede op i 1. division, og klubber fra Tyskland, England og Holland viste alle interesse i at hente ham, inden Portsmouth løb med danskeren. 

Nu skal han så spille i Eliteserien for Vålerenga, der har en kæmpe opbakning i ryggen, når de sidste formaliteter er faldet på plads.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Offentliggøres i dag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’