Alexander Sørloth helt vild med dansk angriber

Den norske landsholdsspiller er en stor beundrer af dansk angriber.



Hvis der er én, der kan sætte tænder i andestegen med en god smag i munden juleaften, er det den danske Rosenborg-angriber Casper Tengstedt. Han kan se tilbage på et fuldstændig forrygende 2022, der for alvor tog fart, da han byttede AC Horsens ud med Trondheim-klubben i sommer.

22-årige Casper Tengstedt er noteret for vanvittige 15 mål i 14 kampe, og det har han krydret med ni assists til holdkammeraterne. Det kan nærmest ikke gøres bedre, og danskeren er da også blevet mødt af stor anerkendelse.

Nu også fra den tidligere FC Midtjylland-stjerne Alexander Sørloth, der til dagligt tørner ud for Real Sociedad. Han nyder at følge Tengstedts bedrifter i barndomsklubben Rosenborg. 

– Jeg skal ikke sige dette for højt, for jeg har jo lyst til, at Rosenborg skal beholde ham. Men Casper Tengstedt er alt for god til Rosenborg. Det har han vist, siger Alexander Sørloth til Adresseavisen og tilføjer:

– Han har været helt fantastisk. Han har scoret mål fra dag ét. Han var ikke så synlig i kampene, men han scorede alligevel. I løbet af sæsonen har han vist mere og mere kvalitet. Han er sågar hurtigere, end jeg troede, og tilmed er han fysisk stærk.

Den norske landsholdsspiller beundrer især Casper Tengsteds koldblodighed foran mål.

– Han afslutter ikke bare med vristen, men altid med indersiden. Det er et internationalt snit over Tengstedt, fastslår Sørloth.

De mange scoringer har naturligvis også gjort Casper Tengstedt til et varmt navn i hele Europa, og flere klubber viser interesse for ham. Især i Belgien har den tidligere AC Horsens-forward mange bejlere.

Læs her, hvor meget Casper Tengstedt koster. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Et ‘angreb’ på Superligaen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir

Argentina – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket