Hvis der er én, der kan sætte tænder i andestegen med en god smag i munden juleaften, er det den danske Rosenborg-angriber Casper Tengstedt. Han kan se tilbage på et fuldstændig forrygende 2022, der for alvor tog fart, da han byttede AC Horsens ud med Trondheim-klubben i sommer.
22-årige Casper Tengstedt er noteret for vanvittige 15 mål i 14 kampe, og det har han krydret med ni assists til holdkammeraterne. Det kan nærmest ikke gøres bedre, og danskeren er da også blevet mødt af stor anerkendelse.
Nu også fra den tidligere FC Midtjylland-stjerne Alexander Sørloth, der til dagligt tørner ud for Real Sociedad. Han nyder at følge Tengstedts bedrifter i barndomsklubben Rosenborg.
– Jeg skal ikke sige dette for højt, for jeg har jo lyst til, at Rosenborg skal beholde ham. Men Casper Tengstedt er alt for god til Rosenborg. Det har han vist, siger Alexander Sørloth til Adresseavisen og tilføjer:
– Han har været helt fantastisk. Han har scoret mål fra dag ét. Han var ikke så synlig i kampene, men han scorede alligevel. I løbet af sæsonen har han vist mere og mere kvalitet. Han er sågar hurtigere, end jeg troede, og tilmed er han fysisk stærk.
Den norske landsholdsspiller beundrer især Casper Tengsteds koldblodighed foran mål.
– Han afslutter ikke bare med vristen, men altid med indersiden. Det er et internationalt snit over Tengstedt, fastslår Sørloth.
De mange scoringer har naturligvis også gjort Casper Tengstedt til et varmt navn i hele Europa, og flere klubber viser interesse for ham. Især i Belgien har den tidligere AC Horsens-forward mange bejlere.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
OPTAKT
