Alfred Johansson involveret i håndklædedrama

Den tidligere FCK-ungdomstræner var involveret i en lidt spøjs episode i lørdagens sejr hjemme mod Fredrikstad.



Den tidligere ungdomstræner i FC København, Alfred Johansson, er i denne weekend kommet i fokus på en lidt spøjs måde i norsk topfodbold.

For efterdønningerne af Rosenborgs 1-0-sejr over Fredrikstad lørdag har handlet om mere end tre vigtige point. Noget så spøjst som håndklæder har fyldt debatten i norsk fodbold.

Det skyldes, at Rosenborg, der havde hjemmebanen, valgte at fjerne Fredrikstads medbragte håndklæder, som var lagt rundt om banen.

Hvorfor så det? Fredrikstad er enormt farlige på lange indkast, og den trussel forsøgte Rosenborg at neutralisere ved at fjerne håndklæderne, så Daniel Eid, der tager indkastene, ikke kunne tørre boldene inden kastet.

Og ifølge TV 2 Norges ekspert Mushaga Bakenga var det efter direkte ordre fra Alfred Johansson, at Frederikstads håndklæder blev fjernet. Det sagde Bakenga i pausestudiet, at han havde hørt Johansson brøle.

Efter kampen blev Johansson spurgt ind til episoden.

– Hvis jeg kommer hjem til dig, så vil du ikke have, at jeg medbringer alle mine møbler og håndklæder og stiller dem i dit hus. Det må blive hjemme, forklarer Johansson, som ikke vil svare direkte på, om Rosenborg fjernede Fredrikstads håndklæder.

– Vi sørgede som klub for, at vi havde det rundt om banen, som vi ville have, siger han.

Fredrikstads kaster Daniel Eid sagde efter kampen, at han ikke var overrasket over, at Rosenborg valgte at fjerne håndklæderne.

– Det handler om at være kynisk i fodbold, og det var lige præcis det, Rosenborg var, siger han til VG.

Det må man sige, og det var med til at kaste tre point af sig.





LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PL-træner blev fyret over E-mail

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

De køber ham for 740 mio.

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De tager ikke med FC København på træningslejr

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Portugal – Kroatien