Alvorlig sag: Tjekker Anders Christiansens hjerte

Der bliver ikke taget nogen chancer i Malmö nu, fortæller klubbens cheftræner.



Den danske Malmö FF-profil Anders Christiansen måtte ved onsdagens træning forlade holdet efter opvarmningen, da han følte sig svimmel. Han røg derefter på hospitalet en en lægeundersøgelse.

Efterfølgende har Skåne-klubben meldt ud, at midtbanespilleren har det godt efter omstændighederne. Klubbens cheftræner Henrik Rydström fortæller nu i et interview med svenske Fotbollskanalen, hvad det handler om.

– De tjekker hans hjerte. Det er noget andet, hvis det var en lægmuskel. Nu vil vi ikke tage chancer. Vi følger et protokol, og det tager tid, før vi får besked fra hospitalet. Det er utrolig trist (at han er ude), han er vores leder, lyder det fra Rydström.

Endnu kender han ikke til resultaterne af undersøgelse, som heller ikke skulle være overstået helt endnu.

Rydström peger dog på, at de første målinger om onsdag var gode, og nu følger hospitalet op på dem. Det er desuden ikke klart, hvornår Christiansen kan være tilbage for Malmö-holdet igen.

– Det ved jeg ikke endnu. Vi ønsker ikke at tage nogen chancer eller gamble med det, siger MFF-træneren, som kan fortælle, at den danske profil er i godt humør og har ønsket at få tilsendt klip.

32- årige 'AC' har spillet for sydsvenskerne siden 2018, hvor det er blevet til fire svenske mesterskaber og en enkelt pokaltriumf.

Det er desuden ikke længe siden, at Anders Christiansen var ude og lange ud efter den svenske presse. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tottenham-flop i stor transfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

AGF i Europa: De venter i næste runde

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

FC Midtjylland er ude

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Vildt Superliga-rygte afvises

De vil have Jelert

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

John Stones tager sydpå

Ny FC København-stjerne imponerer

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur