Alvorlig sag: Tjekker Anders Christiansens hjerte

Der bliver ikke taget nogen chancer i Malmö nu, fortæller klubbens cheftræner.



Den danske Malmö FF-profil Anders Christiansen måtte ved onsdagens træning forlade holdet efter opvarmningen, da han følte sig svimmel. Han røg derefter på hospitalet en en lægeundersøgelse.

Efterfølgende har Skåne-klubben meldt ud, at midtbanespilleren har det godt efter omstændighederne. Klubbens cheftræner Henrik Rydström fortæller nu i et interview med svenske Fotbollskanalen, hvad det handler om.

– De tjekker hans hjerte. Det er noget andet, hvis det var en lægmuskel. Nu vil vi ikke tage chancer. Vi følger et protokol, og det tager tid, før vi får besked fra hospitalet. Det er utrolig trist (at han er ude), han er vores leder, lyder det fra Rydström.

Endnu kender han ikke til resultaterne af undersøgelse, som heller ikke skulle være overstået helt endnu.

Rydström peger dog på, at de første målinger om onsdag var gode, og nu følger hospitalet op på dem. Det er desuden ikke klart, hvornår Christiansen kan være tilbage for Malmö-holdet igen.

– Det ved jeg ikke endnu. Vi ønsker ikke at tage nogen chancer eller gamble med det, siger MFF-træneren, som kan fortælle, at den danske profil er i godt humør og har ønsket at få tilsendt klip.

32- årige 'AC' har spillet for sydsvenskerne siden 2018, hvor det er blevet til fire svenske mesterskaber og en enkelt pokaltriumf.

Det er desuden ikke længe siden, at Anders Christiansen var ude og lange ud efter den svenske presse. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Historisk finale! Han er verdens bedste

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil gerne have Jens Jønsson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

17 minutter for United – nu skal han til VM

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Patrick Mortensen færdig i AGF

AC Horsens er tilbage i Superligaen