Alvorlig sag: Tjekker Anders Christiansens hjerte

Der bliver ikke taget nogen chancer i Malmö nu, fortæller klubbens cheftræner.



Den danske Malmö FF-profil Anders Christiansen måtte ved onsdagens træning forlade holdet efter opvarmningen, da han følte sig svimmel. Han røg derefter på hospitalet en en lægeundersøgelse.

Efterfølgende har Skåne-klubben meldt ud, at midtbanespilleren har det godt efter omstændighederne. Klubbens cheftræner Henrik Rydström fortæller nu i et interview med svenske Fotbollskanalen, hvad det handler om.

– De tjekker hans hjerte. Det er noget andet, hvis det var en lægmuskel. Nu vil vi ikke tage chancer. Vi følger et protokol, og det tager tid, før vi får besked fra hospitalet. Det er utrolig trist (at han er ude), han er vores leder, lyder det fra Rydström.

Endnu kender han ikke til resultaterne af undersøgelse, som heller ikke skulle være overstået helt endnu.

Rydström peger dog på, at de første målinger om onsdag var gode, og nu følger hospitalet op på dem. Det er desuden ikke klart, hvornår Christiansen kan være tilbage for Malmö-holdet igen.

– Det ved jeg ikke endnu. Vi ønsker ikke at tage nogen chancer eller gamble med det, siger MFF-træneren, som kan fortælle, at den danske profil er i godt humør og har ønsket at få tilsendt klip.

32- årige 'AC' har spillet for sydsvenskerne siden 2018, hvor det er blevet til fire svenske mesterskaber og en enkelt pokaltriumf.

Det er desuden ikke længe siden, at Anders Christiansen var ude og lange ud efter den svenske presse. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Australien – Egypten

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig