Alvorlig sag: Tjekker Anders Christiansens hjerte

Der bliver ikke taget nogen chancer i Malmö nu, fortæller klubbens cheftræner.



Den danske Malmö FF-profil Anders Christiansen måtte ved onsdagens træning forlade holdet efter opvarmningen, da han følte sig svimmel. Han røg derefter på hospitalet en en lægeundersøgelse.

Efterfølgende har Skåne-klubben meldt ud, at midtbanespilleren har det godt efter omstændighederne. Klubbens cheftræner Henrik Rydström fortæller nu i et interview med svenske Fotbollskanalen, hvad det handler om.

– De tjekker hans hjerte. Det er noget andet, hvis det var en lægmuskel. Nu vil vi ikke tage chancer. Vi følger et protokol, og det tager tid, før vi får besked fra hospitalet. Det er utrolig trist (at han er ude), han er vores leder, lyder det fra Rydström.

Endnu kender han ikke til resultaterne af undersøgelse, som heller ikke skulle være overstået helt endnu.

Rydström peger dog på, at de første målinger om onsdag var gode, og nu følger hospitalet op på dem. Det er desuden ikke klart, hvornår Christiansen kan være tilbage for Malmö-holdet igen.

– Det ved jeg ikke endnu. Vi ønsker ikke at tage nogen chancer eller gamble med det, siger MFF-træneren, som kan fortælle, at den danske profil er i godt humør og har ønsket at få tilsendt klip.

32- årige 'AC' har spillet for sydsvenskerne siden 2018, hvor det er blevet til fire svenske mesterskaber og en enkelt pokaltriumf.

Det er desuden ikke længe siden, at Anders Christiansen var ude og lange ud efter den svenske presse. Læs mere om det her.





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FC Midtjylland – Viborg FF

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass